Chociaż wyglądają niepozornie, mogą skutecznie uprzykrzyć życie – mrówki faraona to jedne z najczęściej spotykanych domowych szkodników. Ze względu na małe rozmiary mogą łatwo dostać się do wszelkich domowych zakamarków. Jeśli natomiast zdążą się już zadomowić w otoczeniu, są w stanie szybko zwiększyć swoją liczebność. Na szczęście z tymi wszędobylskimi owadami można skutecznie walczyć. Przedstawiamy najpopularniejsze metody zwalczania mrówek faraona.
Mrówki faraona – skąd pochodzą i gdzie bytują?
Mrówki faraona (Monomorium pharaonis) to synantropijne owady, osiągające przeciętnie wielkość 2-4 mm. Nie do końca wiadomo, w jaki sposób trafiły do Polski. Za ich ojczyznę uznawana jest Afryka Zachodnia lub Indonezja.
Życie mrówek faraona jest ściśle związane z siedzibami ludzkimi. Owady te najchętniej przebywają w miejscach, gdzie mają łatwy dostęp do żywności, a więc w kuchniach i spiżarniach. Żywią się pokarmami bogatymi w białko i cukier, ale nie gardzą praktycznie żadnym pożywieniem. Mrówki faraona preferują ciepłe (temperatura 25-30℃) i wilgotne (wilgotność 80%) siedliska. Gniazda mrówek faraona najczęściej znajdują się w miejscach niedostępnych dla ludzi (np. szczelinach ścian, pod meblami).
W odróżnieniu od innych gatunków mrówek faraonki potrafią poradzić sobie nawet bez królowej. Robotnice mogą samodzielnie pielęgnować jaja, z których wyrosną nowe królowe mrówek faraona. Dodatkowo mrówki faraona zakładają wiele gniazd. Z tego powodu zwalczanie mrówek faraona jest szczególnie trudne.
Zwalczanie mrówek faraona – metody
Aby zwalczyć mrówki faraona, niezbędne są dobrze zorganizowane działania. Nie wystarczy przeganiać owadów ani próbować eliminować pojedynczych osobników – na dłuższą metę te działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Również domowe sposoby zwalczania mrówek, takie jak rozsypywanie cynamonu, soli czy ziół, nie pomogą się całkowicie ich pozbyć.
Jeśli zależy nam na trwałym wyeliminowaniu szkodników, powinniśmy przede wszystkim zadbać o czystość w pomieszczeniach. Należy odciąć owady od źródeł pożywienia. Warto więc pamiętać o szczelnym zamykaniu pojemników na żywność, sprzątaniu rozsypanego pożywienia i wyrzucaniu odpadów. Dodatkowo niezbędne jest uszczelnienie wszelkich szpar i szczelin, którymi mrówki mogą przedostawać się do budynków oraz gdzie mogą budować swoje gniazda.
Do zwalczania mrówek faraona można wykorzystać gotowe produkty owadobójcze w formie sprayów, żeli, granulek, płytek czy pułapek. W przypadku dużej liczebności szkodników w otoczeniu najlepiej jednak skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która dobierze najskuteczniejszą metodę zwalczania mrówek.