Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Liściowe

Żeniszek meksykański

Żeniszek meksykański

Kolor niebieski (odmiana Ageratum houstonianum), rzadkość w świecie ogrodnictwa, jest bardzo pożądany przez zapalonych ogrodników. Żeniszek jest uprawiany ze względu na fantazyjne kwiaty (koszyczki kwiatowe) w kształcie pomponów, które występują głównie w odcieniach niebieskiego, chociaż kolory obejmują również biel, róż, lawendę i czerwień. Te popularne rośliny rabatowe są najczęściej kupowane jako szkółka w paczkach lub na płasko, ale można je również wyhodować z nasion.

Przy rozmiarach od kilku cali do trzech stóp wysokości, ageratum może być hodowane w pojemnikach, używane jako obrzeża wzdłuż ścieżek lub granic lub masowo w ekspozycjach. Żeniszek meksykański to idealna roślina do tworzenia dywanów kwiatowych. Rośnie zarówno w doniczkach jak i ogrodzie, żeniszek meksykański ma sercowate liście, kwitnie obficie. Znane są różne ciekawe odmiany żeniszków.

Powszechnie znany jako kwiat nici dentystycznej, ten członek rodziny Aster obejmuje 40 gatunków, bylin i krzewów pochodzących z tropikalnych i subtropikalnych regionów Ameryki Północnej i Południowej. Jest to roślina jednoroczna.

Żeniszek meksykański ma właściwości ziołowe i lecznicze, jest wysoce inwazyjny, głównie w Afryce, ale można go również znaleźć dziko rosnące w niektórych częściach południowych Stanów Zjednoczonych. Odmiany ozdobne dostępne dla ogrodników domowych są uprawiane jako jednoroczne i są atrakcyjne dla motyli, kolibrów i owadów zapylających.

Żeniszek meksykański – podstawowe wiadomości i uprawa żeniszka meksykańskiego

Strefy wzrostu:

Zwykle uprawiana jako roślina jednoroczna, kwiat cięty, rośliny wymagają przepikowania

Wysokość/rozpiętość:

Wysokość od 10 do 90 cm, szerokość od 15 do 50 cm. zaleźnie od pędów bocznych

Nasłonecznienie:

Żeniszek meksykański lubi pełne słońce do półcienia. Rośliny żeniszka najlepiej kwitną w pełnym słońcu; zbyt dużo cienia może spowodować mniej kwiatów i długonogich roślin. W cieplejszych regionach rośliny korzystają z popołudniowego cienia. Bez problemu wytrzyma krótkotrwałą suszę.

Czas kwitnienia:

Od późnej wiosny do mrozu.

Kolor i cechy:

Znany również jako kwiat nitki dentystycznej ze względu na podobne do nici płatki, malutkie kwiaty przypominają puszyste pompony. Kwiaty powstają w gęstych gronach w kolorze niebieskim, fioletowym, czerwonym, białym lub różowym. Liście średniozielone, owalne lub lancetowate. Pokrój rośliny waha się od krótkiego i gęsto zwartego do wzniesionego i luźnego. Ciekawym uzupełnieniem będą wawrzynek wilczełyko owoce.

Toksyczność:

Ageratum może być toksyczne dla pasących się zwierząt, powodując uszkodzenia wątroby. Wszystkie części rośliny są trujące i mogą być szkodliwe dla zwierząt domowych lub ludzi w przypadku spożycia. W razie potrzeby zadzwoń do kontroli zatruć lub lokalnego weterynarza po poradę.

Żeniszek meksykański roślina jednoroczna i wysiew nasion

Żeniszek meksykański Szkółka roślinna zaczyna się na zewnątrz od późnej wiosny do wczesnego lata, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu. Wysiej nasiona w pomieszczeniu na 8 do 10 tygodni przed datą ostatniego przeciętnego przymrozku. Nasiona można wysiewać bezpośrednio na zewnątrz po średniej dacie ostatniego mrozu; jednak rośliny zakwitną dopiero późnym latem lub jesienią. Ageratum są miłośnikami ciepła i nie będą się rozwijać, jeśli będzie za zimno.

Gdzie sadzić:

W łóżku lub pojemniku z żyzną, dobrze przepuszczalną glebą, która będzie równomiernie nawilżona. To wystraczy aby nasiona wykiełkowały

Żeniszek meksykański – jak sadzić

Delikatnie wciśnij nasiona do mieszanki gleby i nie przykrywaj, ponieważ nasiona potrzebują światła, aby wykiełkować. Utrzymuj wilgotne do momentu pojawienia się liści (5 do 14 dni) i przesadzaj na zewnątrz, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu. Na początku szkółki wyjmij roślinę z pojemnika i delikatnie wydrzyj korzenie, jeśli są związane w doniczce. Wykop dołek i umieść go tak, aby górna część bryły korzeniowej znajdowała się na poziomie powierzchni gleby. Delikatnie ubij ziemię wokół podstawy i dobrze podlej. Przestrzeń wyższe odmiany 12 cali od siebie, a krótsze odmiany 6 cali od siebie.

Pielęgnacja żeniszka meksykańskiego – żeniszek uprawa

Przycinanie i pielęgnacja:

Podczas gdy większość z nich będzie wymagać martwego nagłówka, aby zachęcić do nowych kwiatów, inne, takie jak seria Artist®, wyrosną nad zużytymi kwiatami, zakrywając je i mogą nie potrzebować martwego nagłówka, aby dobrze wyglądać. Ogranicz, jeśli rośliny zaczną wyglądać na zmęczone lub wyrastają z przestrzeni; powinny ponownie zakwitnąć w ciągu tygodnia lub dwóch.

Gleba:

Sadzić w dobrze zmiękczonej glebie. Ageratum nie jest wybredny w kwestii pH gleby.

Zmiany i nawóz:

Ageratum są ciężkimi pokarmami i czerpią korzyści z regularnego nawożenia. Zmieszaj granulowany nawóz o powolnym uwalnianiu z glebą w momencie sadzenia i ponownie zastosuj w połowie sezonu lub użyj rozpuszczalnego w wodzie nawozu dwa razy w miesiącu, zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Żółte liście mogą oznaczać, że rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości nawozu. Ściółka z materiałem organicznym, takim jak rozdrobnione liście lub kompost, w celu powstrzymania chwastów i zachowania wilgoci. Trzymaj ściółkę kilka centymetrów od podstawy rośliny, aby uniknąć gnicia korony lub łodygi.

Podlewanie:

Ageratum mają płytkie korzenie, dzięki czemu mogą szybko wysychać i więdnąć. Podawaj stałą wodę co najmniej raz w tygodniu lub więcej w razie potrzeby podczas ciepłych okresów. Aby zapobiec chorobom liści, podlewaj rano, aby rośliny mogły wyschnąć, lub nawadniaj wokół podstawy roślin, a nie nad głową. Warto przycinać przekwitnięte kwiatostany.

Choroby i szkodniki:

Posadzone w idealnym miejscu, ageratum są odporne na większość szkodników i chorób. Zbyt dużo cienia, brak cyrkulacji powietrza lub wysoka wilgotność mogą powodować choroby grzybowe, takie jak mączniak prawdziwy . Słaby drenaż lub nadmierne podlewanie może spowodować gnicie korzeni. Możliwe problemy z owadami to przędziorki, mszyce i mączliki.

Odporność na jelenie:

Jelenie na ogół zostawiają ageratum w spokoju, chociaż ekstremalne warunki mogą spowodować, że jelenie pasą się na roślinach, których inaczej by nie zrobiły.

Mając do wyboru różne formy, oto kilka wskazówek do rozważenia:

Wyższe odmiany można sadzić w połowie granicy w połączeniu z innymi roślinami jednorocznymi i bylinami. Krótsze typy mogą być umieszczone z przodu łóżka lub mieszanego obrzeża.

Do obrzeży:

Krótsze odmiany są odpowiednie wzdłuż ścieżek.

Dla pojemników:

Połącz niskie plantatory z innymi roślinami jednorocznymi o podobnych potrzebach, takimi jak petunie, coleus lub pelargonie.

Do bukietów, kompozycji kwiatowych i przycinania ogrodów:

Do cięcia wybieraj wyższe odmiany z długimi łodygami.

Żeniszek odmiany

 

Istnieje wiele sposobów na włączenie ageratum do swojego krajobrazu. Oto jak:

Krawędź ścieżek i granic z odmianami karłowatymi na miesiące wydłużonego koloru.

Użyj odmian karłowatych lub kompaktowych jako wypełniacza w pojemniku, skrzynce okiennej lub wiszącym koszu w połączeniu z innymi zwisającymi i pionowymi roślinami jednorocznymi, aby uzyskać efekt „thrillera, wypełniacza, rozlewacza”.

Uprawiaj wyższe formy w rabatach na kwiaty cięte z innymi letnimi kwiatami, takimi jak kosmos, słoneczniki, cynie i dalie, aby uzyskać sezonowe bukiety.

Posadź odmianę karłowatą w jaskrawo kolorowej ceramicznej doniczce i użyj jako dekoracji na stole na patio, gdzie można podziwiać maleńkie kwiaty z bliska.

Żeniszek meksykański dobrze łączy się z innymi kochającymi słońce roślinami jednorocznymi. Możliwymi towarzyszami są petunie , trawa króliczka, słodka alyssum , afrykańska stokrotka, kalibrachoa i coleus .

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl

Jeden komentarz

  1. Bardzo piękny krzew. Od dawna jest ozdobą mojego ogrodu. Co prawda wymaga trochę pracy, ale daje wiele przyjemności.

Możliwość komentowania została wyłączona.