Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Ogród

Zaplanuj wiosenną rabatę podczas długich zimowych wieczorów

Zaplanuj wiosenną rabatę podczas długich zimowych wieczorów

Okres zimowy jest idealnym czasem, podczas którego możemy zaplanować wiosenny kształt ogrodu. Pierwsze intensywne działania na zewnątrz będziemy realizować tuż po pierwszych przymrozkach. Warto więc zawczasu określić, jak zagospodarujemy przestrzeń pod rabatę. W pięciu krokach przedstawiamy sposoby na planowanie zielonej, przydomowej aranżacji. O szczegółach piszemy poniżej.

Wybierz miejsce, kształt i rozmiar rabaty

Rabata to pas lub obszar roślinności, który dodaje niesamowitego uroku przestrzeni ogrodowej. Jest to wyjątkowe miejsce, które można zaaranżować na wiele sposobów. Dużo jednak będzie zależało od tego, jakie warunki panują w naszym ogrodzie.

Przy planowaniu rabaty warto wziąć pod uwagę chociażby jakość nasłonecznienia, stan gleby czy wilgotność. Dzięki znajomości tych parametrów jesteśmy w stanie określić, czy dany gatunek kwiatów będzie miał optymalne warunki wegetacyjne.

Ważne, aby zorientować się, które rodzaje cebulek kwiatowych i bylin będą w stanie efektywnie wzrastać w tak przygotowanej przestrzeni. Pod uwagę należy wziąć również rozmiar rabaty czy jej planowaną gęstość.

O dodatkowych aspektach, które należy wziać przy planowaniu rabaty kwiatowej przeczytać można tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/blog/kompozycja-rabaty-kwiatowej-co-wziac-pod-uwage.html.

Określ styl, kolorystykę i układ rabaty

Wybór typu rabaty nie może być przypadkowy. Warto dopasować jej wygląd nie tylko do naszych upodobań, ale także do całego kształtu ogrodu. Na rozległym obszarze można zastosować np. piętrowy układ roślinności.

W przypadku niewielkich rabatek należy ograniczyć się do nieco bardziej przemyślanego i minimalistycznego układu. Podział rabaty może zależeć także od typów wybranych kwiatów.

Wśród stylów polecanych przez doświadczonych ogrodników wyróżnia się m.in. rabatę nowoczesną oraz klasyczną. Pierwsza może być uzupełniona przez mniej oczywiste, zróżnicowane gatunki roślin o wymyślnych kształtach. Typ klasyczny cechuje się większą przewidywalnością – ma stonowaną kolorystykę i bazuje na prostych, przystrzyżonych kształtach.

Zdecyduj o układzie roślin

Dobór odpowiedniej roślinności i trzymanie się określonego stylu to jedno. Równie ważne jest uzupełnianie ogrodu kwiatami, w myśl trzymania się przemyślanego układu. To nic innego, jak sposób układania roślin na rabacie.

Jednym z najpopularniejszych jest układ symetryczny, który polega na dokładaniu sadzonek w równych odległościach, np. po obu stronach ścieżki prowadzącej do furtki. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w mniejszych przestrzeniach ogrodowych. W przypadku rozległego terenu, zachowanie idealnej symetryczności może być bardzo trudne.

Równie ciekawie prezentuje się układ naturalny, czyli taki, w którym rośliny rosną swobodnie. Kompromisem dla dwóch wyżej wymienionych pomysłów będzie rozkład łączony, czyli wymieszanie różnych układów.

Wybór roślin i stanowiska na rabaty

Styl rabaty będzie nierozłącznie związany z rodzajem wykorzystanych kwiatów. Przede wszystkim warto zaaranżować zielone miejsce tak, by przez długi czas cieszyło swoim pięknym wyglądem. Należy zatem unikać zbyt dużej ilości gatunków, które cechują się krótkim okresem kwitnienia.

Rabata złożona w dużej mierze z tulipanów czy stokrotek będzie wyglądać zdumiewająco, ale bardzo szybko straci na uroku. Znacznie lepiej wybrać rośliny posiadające długi czas kwitnienia. Mogą być to m.in. hortensje czy rododendrony.

Warto je uzupełnić także roślinami, które wypuszczają kwiaty w różnych miesiącach roku. Takie połączenie sprawi, że w momencie przekwitania jednych kwiatów, inne będą dopiero zyskiwały na swoim wyglądzie. Pamiętaj o zachowaniu zasady stopniowego sadzenia roślin. Najniższe powinny znajdować się na przodzie, zaś wyższe nieco z tyłu.

Decydując się na rabatę z kwiatami cebulowymi warto zapoznać się z następującymi poradami: https://cebule-kwiatowe.pl/blog/rabaty-z-kwiatami-cebulowymi-jak-je-zaplanowac.html.

Przygotuj glebę pod rabatę

Wszelkie plany i projekty rabatowe mogą zostać zniweczone przez niedostateczną jakość ziemi w ogrodzie. Zanim posadzisz rośliny, sprawdź parametry gleby. Warto zweryfikować jej kwasowość, wilgotność oraz sprawdzić, czy niektóre rodzaje kwiatów nie będą potrzebowały wsparcia w formie nawozu.

Słabe kwitnienie roślin może być wywołane także innymi czynnikami, np. nieprawidłową pielęgnacją łodyg i kwiatostanów. Zadbaj o to, aby poszczególne rodzaje roślin zostały posadzone zgodnie z dostępną wiedzą ogrodniczą. Należy m.in. zwrócić uwagę na to, aby korzenie roślin zostały dokładnie otoczone przez warstwę ziemi. Następnie zaś należy dobrze ją ubić, aby zminimalizować ryzyko wyłaniania się korzeni po opadach deszczu.

Projektowanie rabaty wymaga dosyć sporych wysiłków. Nie wystarczy tylko i wyłącznie określić jej kształtu czy stylu. Pod uwagę należy wziąć bowiem także warunki terenowe, ilość nasłonecznienia i poszczególne okresy kwitnienia. Zachęcamy do zaplanowania zielonej przestrzeni w ogrodzie jeszcze podczas kalendarzowej zimy. Może być to ciekawe zajęcie, które umili nam chłodne, zimowe wieczory w domu.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl