Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Ogród

Zalety hodowli werbeny patagońskiej

Zalety hodowli werbeny patagońskiej

Werbena patagońska jest bardzo pożyteczną rośliną. Ta długo kwitnąca piękność obnosi się z pachnących kwiatów od połowy do późnego lata z przewiewnymi fioletowymi kwiatami na wysokich, smukłych, delikatnych łodygach, które tańczą na wietrze.
Wysokie, wąskie łodygi zapewniają użyteczną wysokość w obrzeżu zielnym; jest szczególnie skuteczny, jeśli jest uprawiany w masie. Roślina ma przewiewny, prześwitujący wygląd, dzięki czemu mimo swojej wysokości można ją umieścić na pierwszym planie granicy.

Werbena patagońska można sadzić obok różnych bylin, w tym traw. Sprawdza się dobrze w wielu ustawieniach ogrodowych, takich jak ogrody wiejskie i współczesne. Wypróbuj go w tropikalnych schematach roślinnych obok kann, bananów, lilii imbirowych i bambusów. Jest wdzięcznym odpowiednikiem większych kwiatów i niezmiennie uzupełnia krajobraz, nie przytłaczając go.

Werbena brazylijska to wspaniała roślina motylkowa, rywalizująca nawet z budleja Dawida i jest to widok, który można podziwiać, gdy motyle trzepoczą wokół niej radośnie. Stanowi doskonały kwiat cięty i zakwitnie w tym samym roku od wczesnego siewu. Ta werbena ma cichy, skromny urok, który zawsze przyciąga.

 

Czas:
Werbena jest roślina wieloletnia w warunkach wzrostu bez mrozu, ale często jest uprawiana jako roślina jednoroczna i wyrzucana pod koniec sezonu kwitnienia. Można go wysiewać bezpośrednio, ale wyniki są znacznie lepsze, jeśli nasiona mają sprzyjające warunki podczas uprawy. Siać wczesną wiosną na kwiaty tego samego roku. Siew do kwitnienia ok. 16 do 20 tygodni.

Siew:
wysiewać nasiona w temperaturze 18 do 21°C (64 do 70°F) jesienią lub wczesną wiosną.
Obróbka wstępna. Nasiona kiełkują szybciej, jeśli przed sadzeniem są chłodne (aby naśladować wiosenne temperatury). Są dwie metody – albo umieścić nasiona z odrobiną zwilżonego kompostu w plastikowej torbie i wstawić do lodówki na dwa tygodnie, a następnie zasiać jak zwykle. W przeciwnym razie zasiej, a następnie umieść całą tacę w lodówce.
Werbena patagońska nasiona – należy wysiewać bardzo drobno na powierzchnię doniczek zawierających wilgotny kompost z nasion. „Wystarczy przykryć” przesianą ziemią (1/16 cala) i przykryć pojemnik ciemnym papierem lub podobnym, ponieważ nasiona potrzebują ciemności do kiełkowania. Umieść pojemnik w ciemnym miejscu. Utrzymuj optymalną temperaturę od 15 do 18°C ​​(od 60 do 65°F)
Utrzymuj wilgotne, podlewając od dna pojemnika, ale nie nasycaj kompostu.
Kiełkowanie jest nieregularne, zwykle około 14 do 28 dni, ale zakończenie kiełkowania może zająć do 90 dni (zwłaszcza jeśli nasiona nie doświadczyły zimnej stratyfikacji). Zdejmij pokrywę, gdy zaczną kiełkować, aby umożliwić cyrkulację powietrza (w przeciwnym razie mogą cierpieć z powodu zawilgocenia) i zmniejsz temperaturę do około 15 ° C (60 ° F), trzymaj w świetle, ale nie silnym świetle słonecznym, ciepły parapet kuchenny jest często wystarcza.

Przesadzanie:
24Cienkie (nakłuwane) werbena sadzonki, gdy stają się wystarczająco duże, aby je obsłużyć, pozostawiając tacki na nasiona nietknięte dla innych sadzonek, które mogą później wykiełkować. Użyj 7 cm (3 cale) doniczek zawierających dobrze osuszoną mieszankę kompostową. Aby to osiągnąć, możesz dodać 10 do 15% piasku ogrodniczego (który nie zawiera soli) do zwykłego kompostu.
Utwardzaj młode rośliny stopniowo przez 10 do 15 dni przed sadzeniem. Przyciśnij do tyłu przy pierwszym sadzeniu, aby zachęcić do rozgałęzień. Sadzić w odległości 60 cm (24 cale) na słonecznym stanowisku na zwykłej glebie ogrodowej. (Werbena jest podatna na mączniaka, jeśli zostanie posadzona w wilgotnym, zacienionym miejscu.) Na bardzo ubogich glebach warto przed sadzeniem wprowadzić do gleby trochę materii organicznej.

Uprawa:
Podlewaj głęboko, aby zachęcić korzenie do głębokiego wzrostu, dzięki czemu roślina jest zdrowsza i bardziej odporna na suszę. Jeśli to możliwe, unikaj podlewania z góry. Tam, gdzie roślina jest uprawiana w półcieniu, pędy mogą wymagać podparcia, jeśli to konieczne, użyj naturalnych materiałów, takich jak chrust lub gałązki grochu. Usuń wyblakłe kwiaty, aby uzyskać lepsze kwitnienie.
Werbena może ucierpieć jesienią, więc najlepiej jest pozostawić roślinę do wiosny i odciąć stary wzrost, gdy zobaczysz nowe pędy wyrastające u podstawy. Ponieważ jest to granica odporności, rośliny mogą zostać uszkodzone przez silne zimowe mrozy. Zimą ściółka wokół podstawy rośliny z głęboką, suchą ściółką, aby chronić roślinę.
Jest to krótkotrwała roślina wieloletnia, która samosiewa; powstałe sadzonki są silniejsze i bardziej odporne na suszę niż te, które są przesadzane. Wszelkie rośliny utracone przez mróz są zwykle zastępowane przez ich potomstwo. Jego zwyczaj wzrostu jest taki, że może rosnąć prawie wszędzie, nie ingerując tak naprawdę w istniejące nasadzenia i schematy sadzenia.
Preferują uprawę suchą, lekką i przewiewną. Daj roślinom przestrzeń i przesadź wszystkie samodzielnie zasiane sadzonki, które rosną blisko siebie.
Werbeny nie wymagają szczególnie żyznej gleby ani nawozu, ale wiosną przyda się lekka pasza.

Zastosowania roślin:
Dzika przyroda, ogrody pszczół i motyli. Kwitnienie w pierwszym roku, kwiat cięty. Ogrody mało wymagające w utrzymaniu i rabaty zielne. Schematy domków i współczesnego ogrodu.

Kwiaty
cięte: łodygi kwiatów ciętych można zbierać, gdy małe kwiaty na zewnątrz są po prostu otwarte. Żywotność wazonu: 8-10 dni. Możliwe jest przechowywanie w chłodni.

 

 

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl