Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Wokół domu

Wywóz gruzu po remoncie – jak to zrobić zgodnie z prawem?

Wywóz gruzu po remoncie – jak to zrobić zgodnie z prawem?

Remont wnętrza, budowa tarasu lub podjazdu dla samochodu oraz inne prace budowlano-wykończeniowe sprzyjają produkcji tzw. kłopotliwych odpadów. Śmieci poremontowe nie powinny trafić do komunalnych koszy na śmieci, a tym bardziej nie można utylizować ich na własną rękę w miejscach do tego niewyznaczonych. Gruz pozostały po remoncie oraz inne odpady budowlane muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Jak je utylizować według przepisów prawa?

Remont a utylizacja odpadów

Każdy remont lub budowa wiąże się z powstaniem śmieci o właściwościach, które klasyfikują je do grupy odpadów budowlanych. Do nieczystości poremontowych zalicza się m.in. gruz, elementy ceramiki budowlanej, części instalacji, opakowania po materiałach budowlanych, fragmenty tynków, tapet i glazury, a także wielkogabarytowe meble. Takich odpadów ze względu na duży ciężar, ostre krawędzie i często niestandardowe rozmiary nie można wrzucić do kosza komunalnego. Utylizacja śmieci po remoncie wymaga odpowiedniego zabezpieczenia wszystkich nieczystości i przekazania ich do utylizacji w sposób niezagrażający środowisku oraz zdrowiu i życiu innych osób.

Jednym ze sposobów pozbycia się uciążliwych odpadów po remoncie jest wywóz ich do PSZOK-a. Możesz także wynająć specjalny kontener dostępny w ofercie firm specjalizujących się w odbiorze odpadów budowlanych.

Czym jest PSZOK i kiedy z niego korzystać?

PSZOK, czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych to miejsce funkcjonujące na terenie gminy, które nieodpłatnie przyjmuje odpady pochodzące z remontów mieszkań i domów. Taki punkt znajduje się na terenie niemal każdej gminy w całej Polsce, jednak rozwiązanie to nie zawsze jest praktyczne. Gmina nie zapewnia transportu, dlatego odpady należy dostarczyć do punktu samodzielnie, co bywa problematyczne w przypadku dużych ilości gruzu i zużytych materiałów budowlanych. W wybranych punktach można spotkać się również z limitami przypadającymi na jednego mieszkańca, które regulują ilość zwożonych odpadów.

Wynajem kontenera na gruz i odpady po remoncie

Alternatywą dla gminnych punktów jest zamówienie usługi wywozu odpadów budowlanych. Kontenery dostarczane są przez firmy, które profesjonalnie zajmują się odbiorem śmieci poremontowych i dysponują niezbędnymi pozwoleniami na transport tego rodzaju nieczystości. Kontenery na gruz w Lesznie możesz zamówić z oferty firmy Eko-logis, która ma wieloletnie doświadczenie w branży i sprawnie pomoże Ci pozbyć się zalegających odpadów. Firma działa również na terenie Dolnego Śląska, dostarczając kontenery na gruz w Głogowie i okolicach Wrocławia.

Jak zamówić kontener na odpady budowlane?

W czasie remontu możesz zamówić kontener na odpady budowlane o konkretnych właściwościach, który umożliwia selektywne składowanie. Do takich pojemników możesz wrzucać m.in.:

 

  • gruz budowlany,
  • odpady opakowaniowe,
  • odpady z drewna,
  • odpady metalowe,
  • odpady papy budowlanej,
  • odpady gabarytowe.

Przy domowym remoncie wygodnym rozwiązaniem jest wynajem kontenera na odpady budowlane zmieszane, który pozwala jednorazowo zagospodarować niemal wszystkie rodzaje śmieci powstających w czasie prac.

Zamówienia na kontener składa się mailowo, telefonicznie lub przez formularz kontaktowy dostępny na stronie internetowej. Pamiętaj o wskazaniu typu pojemnika oraz jego gabarytu – w ofercie znajdziesz kontenery o pojemności od 2,5 do nawet 36 m³.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl