Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Warzywniak

Własny ogródek, jesienią w środku miasta

Własny ogródek, jesienią w środku miasta

Jeśli myślisz, że czas na sadzonki już minął… to jesteś w błędzie. We wrześniu nie tylko zbierzesz plony wiosennych prac, ale także posadzisz zioła, rośliny sadownicze i krzewy owocowe. Przeczytaj o 5 prostych krokach, dzięki którym zaplanujesz swój balkonowy, jesienny ogródek w środku miasta.

Własny ogródek, jesienią w środku miasta — dzieli Cię od niego 5 prostych kroków

Po pierwsze… organizacja miejsca

Każda roślina potrzebuje innych warunków. W pierwszej kolejności należy zorientować się, jak dużo miejsca możesz przeznaczyć na uprawę. 

Warzywa i owoce możesz hodować w skrzyniach lub donicach. Przy ograniczonym metrażu, dobrym wyborem będą te rozsady, które zmieszczą się np. w 2 litrowych donicach. Może to być mięta, tymianek, oregano. Jeśli Twoja przestrzeń jest większa, to nie masz ograniczeń. Skrzynia 100 × 150 cm z porzeczkami czy 15-litrowa donica tylko na maliny są na wyciągnięcie ręki.

Szybkie obliczenia matematyczne i już. Można przejść do kolejnego punktu. 

 

Po drugie… wybór roślin i sałat

Czym powinniśmy się kierować, wybierając zioła i owoce do naszego jesiennego ogródka? Na pewno ważne są warunki, jakich roślina potrzebuje, aby rosnąć. 

roszponka

  • Nasłonecznienie. Truskawki potrzebują dużo słońca, aby dojrzeć, za to malinom i jeżynom lekko zacienione miejsce nie będzie kompletnie przeszkadzać. Zaobserwuj, jak wygląda to na Twoim balkonie i dopiero później podejmij decyzję, jakie rośliny wybierzesz.
  • Czas sadzenia. Jesienne nasadzanie niesie ze sobą sporo zalet. Rośliny mają odpowiednią ilość czasy, aby zregenerować swoje systemy korzenne, a co za tym idzie: wiosną będą lepiej pobierać wodę i wszelkie substancje odżywcze. Zbiór będzie można rozpocząć już na przełomie wiosny i lata. Sadzić możesz aż do pierwszych, jesiennych przymrozków. 
  • Smak! Pamiętaj, żeby sadzić to, co lubisz jeść (lub kochają to Twoim domownicy). Uprawa ziół, owoców i warzyw to ciekawe zajęcie, ale zbiory muszą zostać finalnie zjedzone. To sama przyjemność! 

 

Po trzecie… przygotowanie i wiedza

Kiedy zdecydujesz się już na konkretne gatunki roślin, czas na wejście odrobinę głębiej w tajniki uprawy. Rzeczy, którymi musisz się zainteresować to bez wątpienia niezbędne akcesoria — donice, skrzynie, ziemia, drenaże czy nawozy. Na szczęście, jesienne nasadzanie to przede wszystkim sadzonki malino-truskawek, borówek, malin, czy jagód. Te sadzonki nie potrzebują tyle uwagi. Wystarczy, że zadbasz o wyżej wymienione rzeczy i pierwsze owoce możesz zbierać wczesnym latem. 

 

Po czwarte, wybór odpowiedniego dostawcy

Żeby wszystko poszło zgodnie z planem, ważną kwestią jest również dobry i zaufany dostawca sadzonek i rozsad. Dlaczego? Ponieważ roślina roślinie nierówna! 

Sposób jej przechowywania, wzrostu, używanej ziemi, nawozów i w końcu odpowiedniego zabezpieczenia podczas transportu to kwestie, które mają ogromny wpływ na dalsze losy naszego warzywnika.  Wysokiej klasy rośliny, takie jak te z Fabryki Rozsady, to również wsparcie dla świeżo upieczonych ogrodników. Dobre rośliny to dobre efekty naszych pierwszych ogrodniczych kroków. 

 

Po piąte, plan, plan i jeszcze raz plan!

Jeśli do tej pory raczej na poważnie nie zajmowałeś się uprawą warzyw i owoców to dobrze jest sobie zaplanować różnego rodzaju aktywności, zanim staną się one naszym nawykiem. Dlatego zaprzyjaźnij się z nawozami. Za dobry i zrównoważony rozwój roślin odpowiadają mikro i makroelementy w glebie. Na balkonie, mamy do dyspozycji… ziemię, której trzeba pomóc nawozami. Pamiętaj, aby zainwestować w te, mineralne – są bezpieczne i zawierają niezbędną mieszkankę składników, które naturalnie poprawią smak owoców i ziół. 

 

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl