Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Zioła

Werbena

Werbena

Werbena – mały i delikatny kwiatek, który upiększa i perfumuje środowisko, znajduje szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie oraz w produkcji kosmetyków. Dziś dowiesz się więcej o tej roślinie.

Werbena – podstawowe informacje

Pochodząca z Ameryki Południowej werbena to półdrzewiasta roślina zielna, która charakteryzuje się niewielką wysokością, odpornością i obfitym kwitnieniem. Ze względu na swoje rozmiary jest wspaniałą rośliną do tworzenia granic, masywów i innych formacji. Zobaczmy zatem cechy i uprawę werbeny.

Istnieje około 120 różnych gatunków werben o różnych kształtach liści i kwiatów, więc zawsze możemy znaleźć najbardziej odpowiednią dla naszego ogrodu. Zwykle sadzi się ją w ziemi w pełnym słońcu, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać werbenę w doniczkach, o ile umieszczamy ją w słonecznym miejscu. Jej liście są owalne, naprzemienne i ząbkowane, połączone w zwarty sposób, idealne do wcześniej opisanych zastosowań tej rośliny.

werbena

Kwiaty werbeny mają około 5 cm średnicy i są bardzo atrakcyjne dla motyli i pszczół. Najczęściej spotykany kolor tych kwiatów to fioletowy, ale są też białe, różowe i czerwone. W zimnym klimacie rośnie jako roślina jednoroczna, choć w ciepłym klimacie też nie żyje długo, jej cykl życiowy trwa zwykle 3-4 lata. Potrzebuje gleby bogatej w składniki odżywcze i cotygodniowego podlewania, jest rośliną dość dobrze znoszącą suszę. Ponadto nadmierna wilgotność może powodować tylko choroby grzybowe.

Werbena jest zwykle uprawiana z nasion, chociaż można ją również rozmnażać przez podział młodych pędów wiosną, przez sadzonki korzeniowe jesienią i latem oraz przez podział rośliny późną zimą. Werbena to jedna z roślin polecanych do sadzenia w miejscach pochyłych.

Werbena – wygląd

Nie wszystkie kwiaty ograniczają się do oferowania różnorodnych kolorów, różnych kształtów i przyjemnych aromatów, cech, które już sprawiają, że są one pożądanymi roślinami, aby dać komuś prezent i udekorować otoczenie. Oprócz piękna i zapachu, które emanują, istnieją gatunki, które nadal mogą być surowcem do produkcji innych produktów, zwiększając dla rolnika możliwości zarobkowania z handlu kulturą.

Kwiat mały, piękny i delikatny, werbena jest mała. Z jednego odcienia lub w różnych kombinacjach czerwieni, bieli, różu lub fioletu, tworzy kompozycje w małe bukiety podczas sadzenia w doniczkach, śliniaczkach, rabatach, rabatach lub rabatach. Ale chociaż jego uprawa ma głównie na celu ogrodnictwo i kształtowanie krajobrazu, jest również wykorzystywana do gotowania, leczenia chorób i do produkcji kosmetyków.

werbena chiny
Werbena w Chinach.

Werbena – zastosowanie lecznicze

Spożywanie herbaty z kwiatu i korzenia werbeny jest zalecane w medycynie ludowej jako środek wspomagający zwalczanie wielu chorób, takich jak: układ oddechowy, serce, gorączka, przeziębienie, dna moczanowa, anemia, migrena i problemy z oddawaniem moczu. Uważany za środek uspokajający i uspokajający, picie napoju służy zwalczaniu bezsenności i poprawia jakość snu.

Werbena ze względu na swoje działanie trawienne, odprężające, przeciwbólowe i przeciwzapalne znajduje szerokie zastosowanie w homeopatii i terapiach alternatywnych. Stosowanie płatków i liści gotowanych w gorącej wodzie jest wskazane w celu złagodzenia bólu stawów i leczenia zapalenia spojówek.

werbena uprawa

Właściwości werbeny sprawiają również, że roślina jest popularnym składnikiem do przygotowania szerokiej gamy artykułów z branży kosmetycznej. Balsamy nawilżające, olejki do skóry, szampony, odżywki i produkty perfumeryjne to tylko niektóre z opcji oferowanych na rynku z kwiatem jako składnikiem.

Uprawa werbeny

Łatwo uprawiana, o wysokości nie większej niż 30 cm, nie wymagająca dużo miejsca, werbena może być sadzona na farmach, zagrodach i na podwórkach przydomowych nawet przez osoby z niewielkim doświadczeniem w uprawie plantacji. Pochodzi z Ameryki Południowej.

Przy prostacie wzrostu – blisko ziemi – werbena jest wieloletnia i kiełkuje przez cały rok, chociaż, aby zawsze była kwiatowa i efektowna, końcówka powinna odnawiać się co dwa lata. Należący do rodziny Verbenaceae , ma rozgałęzioną łodygę i długie liście, lekko owalne, o postrzępionych krawędziach. W zaokrąglonych gronach na końcach gałęzi, pięciopłatkowe kwiaty są zgrupowane jak parasol i bardzo ozdobne.

Środowisko, w którym jest dużo słońca, jest faworytem do energicznego wzrostu werbeny. Przystosowany do klimatu subtropikalnego i tropikalnego, kwiat osiąga temperaturę od 20 ° C do 28 ° C i pozostaje na słońcu przez kilka godzin. Jednak roślina jest również odporna na zimno.

 Odmian werbeny jest bardzo dużo. W zależności od odmiany kwiatki mogą być różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone, z oczkiem i bez.
Odmian werbeny jest bardzo dużo. W zależności od odmiany kwiatki mogą być różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone, z oczkiem i bez.

Rozmnażanie Werbeny

Może to być przez nasiona (bardziej zalecane do komercyjnej uprawy sadzonek), przez podział rośliny (częściej używane w rozmnażaniu domowym) lub przez ukorzenione gałęzie. Aby ułatwić zakładanie z rośliny macierzowej, użyj gałęzi (sadzonek) z co najmniej dwoma międzywęźlami. Posadź sadzonki w podłożu, utrzymując je w wilgoci do momentu pojawienia się pierwszych liści, kiedy to należy ostrożnie wyjąć roślinę z pojemnika i przenieść ją w ostateczne miejsce.

Werbena sadzenie

Gleba bogata w materię organiczną jest preferowana przez werbenę. Musi być również dobrze osuszony, jednak wymaga regularnego podlewania, bez moczenia. Przedłużony okres sadzenia kwiatu obejmuje miesiące zimowe i wiosenne. Upewnij się, że plantacja znajduje się w miejscu, które jest nasłonecznione przez cztery do sześciu godzin dziennie, nawet jeśli uprawa jest w doniczce. Zaleca się zbiornik o głębokości od 30 do 40 cm, z kamieniami na dnie i gruboziarnistym piaskiem w składzie ziemi, aby zwiększyć przepływ wody.

Rozstaw

Podczas sadzenia sadzonek werbeny w glebie odległość między nimi powinna wynosić od 30 do 40 centymetrów. Aby się rozwinąć, kwiat potrzebuje małych otworów o wymiarach 10 x 10 x 10 centymetrów. Jeśli jest w bruzdach, pomiar głębokości wynosi 10 centymetrów, biorąc pod uwagę, że sadzonka znajduje się w małym pojemniku. Dostosuj otwór i rowek, jeśli roślina znajduje się w dużym pojemniku.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl