Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jesień w ogrodzie

Sprawdź nasz poradnik, w którym polecamy najlepszą odzież roboczą i akcesoria na tę porę roku!

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Zioła

Werbena patagońska

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą uprawiać werbenę patagońską.

Piękno werbeny patagońskiej nie jest imponujące. Jej liliowo-różowe kwiaty są zebrane w małe główki na końcach sztywnych, smukłych, wyprostowanych łodyg i wyglądają jak kolorowe motyle unoszące się nad łąką. Jej największą zaletą jest długie i obfite kwitnienie. Dlatego jest bardzo popularna na polskim rynku ogrodniczym.

Werbeny patagońskie to niezwykle piękne rośliny, których sadzenie i uprawa nie wymaga dużego wysiłku, ale daje doskonałe rezultaty. Na rynku ogrodniczym występują różne odmiany werbeny ogrodowej (np. czerwona, bonarowa, włóczniowa, ampeliczna) oraz werbeny balkonowej, które z powodzeniem ozdobią każdy dom. Dostępna są karłowe odmiany jak i dochdzące do 100 cm.

Czym jest werbena, sadzenie i pielęgnacja, zdjęcia kwiatów, wyrastanie z nasion w domu, otwarty teren – te i inne kwestie omówiono w tym artykule. – to zdanie do upchnięcia słów brakujących

werbena patagońska verbena bonariensis odmiany rośliny. werbena patagońska verbena bonariensis charakterystyczna jest z fioletowych kwiatów
Werbena patagońska verbena bonariensis – odmiany werbeny patagońskiej

Werbeny patagońskie – odmiany

Werbena patagońska hybryda, zwłaszcza odmiana czerwona, jest często spotykana w naszym klimacie, ale nie występuje naturalnie we florze. Roślina nie ma dużych wymagań, potrzebuje stanowiska słonecznego, gleby dość żyznej.

Łatwa uprawa i pielęgnacja werbeny wraz z jej licznymi walorami dekoracyjnymi jak jej kwiaty, to mocny argument przemawiający za wyborem tej rośliny do dekoracji ogrodu lub odmiany wewnętrznej przeznaczonej do uprawy w doniczkach na balkonie, tarasie. Odmiany hybrydowe obejmują około 12 popularnych pozycji, które można podzielić na 2 główne grupy:

Werbena patagońska wisząca lub inaczej zwana pełzająca z długimi wiszącymi łodygami. Odmiany należące do tej grupy charakteryzują się dużą odpornością na deszcz i wiatr. Ta werbena balkonowa ma długie, wiszące łodygi i często jest sadzona w wysokich doniczkach. Do najczęstszych odmian należą:

Odmiany o prostych pionowych łodygach. Odmiany z tej grupy wykorzystywane są głównie do sadzenia na rabatach oraz w małych doniczkach, które stawia się na tarasie, balkonie. Roślina pozwoli Ci cieszyć się pięknym wystrojem od wiosny do późnej jesieni mając młode przyrosty.

Ciekawa jest odmiana Werbena Juka, która ma tworzące piękne rozety lancetowate liście.

Wysiew werbeny patagońskiej

Werbena patagońska – wysiew nasion

Nasiona werbeny patagońskiej nie wymagają przygotowania przedsiewnego. Ale uprawiając go w ten sposób, wciąż istnieją pewne niuanse jak nasiona wysiewa się prawidłowo:

werbena patagońska wysiew nasion. Wysiew do małych doniczek w lutym lub marcu

Sadzenie sadzonek w otwartym terenie jest możliwe tylko pod warunkiem stabilnego upału . Jeśli istnieje ryzyko powrotu przymrozków , lepiej trochę poczekać. Werbena patagońska spokojnie toleruje zimno do -3 ° C. Ale cięższe warunki natychmiast zniszczą roślinę. Jeśli chcesz wcześnie uzyskać werbenę, możesz sadzić sadzonki w domu lub w szklarni.

Nasiona werbeny patagońskiej nie powinny być zakopywane w mieszance gleby. Powinny być po prostu równomiernie rozłożone na powierzchni gleby. W temperaturze około + 25 ° C nasiona „wylęgają się” po kilku dniach. Zaraz po tym pojemnik należy przenieść do chłodnego pomieszczenia, werbena nie lubi nadmiernego ciepła.

Należy je bardzo ostrożnie podlewać: w przypadku młodych kiełków werbeny nadmiar wilgoci jest szkodliwy. Pierwsze pędy pojawiają się dość szybko – dosłownie za tydzień. A po 10-15 dniach smukłe rzędy młodych pędów zmienią kolor na zielony w pojemniku.

Werbena patagońska sadzonki

Aby skorzystać z tej metody, w czasie późnej jesieni będziesz musiał zadbać o materiał do sadzenia. Jeżeli występuje ryzyko przymrozków, wykopuje się krzaki werbeny i wraz z obszerną grudą ziemi przenosi się do chłodnego pomieszczenia – na balkon, do piwnicy lub do budynku gospodarczego. Temperatura nie powinna przekraczać +10°C.

Sadzonki wykonuje się zwykle wczesną wiosną . Ale jeśli planujesz ozdobić okna domu lub ciepłą szklarnię krzewami werbeny, możesz to zrobić w innych porach roku, np. późną jesienią.

Sadzonki idealne – starannie przycięte wierzchołki pędów . Każdy z nich powinien mieć od 4 do 6 par liści. Cięcie powinno być traktowane kruszonym węglem. Usuń wszystkie dolne liście, pozostawiając tylko kilka na samej górze.

Jeśli pozostawimy przekwitnięte kwiatostany na roślinie, aż do wiosny. Werbena nasiona wysiewa się na rabatach. Werbena patagońska sadzonki, kiedy jakie wymagania ma sadzonka werbeny?
Jeżeli pozostawimy przekwitnięte kwiatostany na roślinie aż do wiosny. Werbena nasiona wysiewa się na rabatach.

Najlepiej ukorzenić sadzonki w mieszance piasku i torfu . Nie pogłębiaj zbytnio – do poziomu, w którym znajdowała się dolna para ściętych liści. Z góry pojemnik z sadzonkami można przykryć folią. Ta technika pomoże utrzymać optymalny poziom wilgotności. Po 3-4 tygodniach na każdym cięciu utworzy się potężny system korzeniowy.

Werbena patagońska uprawa

Pielęgnacja werbeny patagońskiej

Pielęgnacja werbeny jest bardzo prosta. Sprowadza się to do uprawy roli, podlewania i pogłównego . Roślina praktycznie nie jest podatna na choroby wirusowe i rzadko staje się celem dla szkodników ogrodowych . Jeśli nie dopuścisz do zagęszczenia upraw w ogrodzie i nadmiaru wilgoci, wymienione problemy nigdy się nie pojawią.

Uprawa gleby w ogrodzie z werbeną

Przy jednym sadzeniu werbeny krzewy należy odchwaszczać przez cały sezon wegetacyjny. Jeśli rośliny są ustawione w grupie, to tylko za pierwszym razem będziemy musieli zająć się chwastami . Krzewy rosną dość szybko, zamieniając się w gruby dywan, a potrzeba pielenia prawie całkowicie znika.

Werbena patagońska nie wymaga regularnego spulchniania gleby. Tylko w bardzo upalne letnie warunki, po obfitym podlewaniu, trzeba będzie trochę „puchnąć” glebę, aby zapewnić normalną cyrkulację powietrza przy korzeniach. Glebę przed wysychaniem i zagęszczaniem możesz zabezpieczyć w inny sposób – wystarczy zastosować mulcz. Aby to zrobić, umieść wokół roślin warstwę zgniłych liści lub specjalnych materiałów dekoracyjnych.

Opis werbena jest pożyteczną rośliną
Werbena jest pożyteczną rośliną

Werbena patagońska – nawozy i podlewanie

Regularne podlewanie jest niezbędnym wydarzeniem podczas aktywnego wzrostu i w okresie kwitnienia werbeny, która lubi wilgotne podłoże. W drugiej połowie lata możesz zmniejszyć liczbę zabiegów irygacyjnych.

Oprócz minerałów można również użyć materii organicznej (preparowany obornik , kompost ). Ale nie należy ich nadużywać. Wystarczy jeden raz na cały sezon, w przeciwnym razie istnieje duże ryzyko przesycenia gleby azotem . W rezultacie szybki wzrost zielonych krzewów ze szkodą dla wiązania pąków.

Jeśli przestrzegasz wszystkich zasad pielęgnacji werbeny i nie przekarmisz jej azotem, z pewnością zachwyci Cię bujnym kwitnieniem. Ponadto w werbenie ogrodnicy doceniają nie tylko piękno jej kwiatów, ale także ich wspaniały aromat, który rozprzestrzenia się po całym ogrodzie. Nie zapomnij usunąć zwiędłych kwiatów, w miejsce których pojawią się nowe pąki. Kwitnienie werbeny rozpoczyna się wczesnym latem i trwa do pierwszych przymrozków, co również nie może nie zadowolić ogrodników.

Czy werbena patagońska to roślina jednoroczna?

Można wymienić tylko jeden rodzaj werbeny wieloletniej, która jest w stanie przetrwać nasze zimy – jest to werbena prosta, którą nie uznamy za roślinę jednoroczną. Gatunek ten jest uważany za rzadki, nie wszyscy ogrodnicy mają możliwość go zdobyć. Jeśli ci się udało, powinieneś znać zasady przygotowania tej werbeny na zimę. Po zakończeniu kwitnienia i zebraniu nasion, łodygi werbeny wieloletniej należy przyciąć do poziomu gruntu. Następnie krzaki muszą być pokryte świerkowymi gałęziami. Jest to konieczne w przypadku, gdy zima jest bezśnieżna lub przedłuża się.

werbena patagońska kiedy wysiewać czy jest to roślina jednoroczna

Werbena patagońska – podsumowanie

Jak widać, werbena to dość bezpretensjonalna roślina, którą można uprawiać bez większego wysiłku na działce ogrodowej. Sadzenie werbeny i dbanie o nią na otwartym polu nie powinno sprawiać trudności. Należy pamiętać, że nasiona, które przeszły stratyfikację, można uprawiać bezpośrednio na otwartym terenie. Można to zrobić pod koniec maja lub na początku czerwca. Jeśli wolisz sadzić sadzonki, musisz zasiać nasiona w marcu. Werbena nie jest zbyt wymagająca jeżeli chodzi o podłoże.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl

Jeden komentarz

  1. Werbena nadaje się do uprawy w gruncie oraz w pojemniku, najlepiej aby było to na stanowisku słonecznym. Co do sadzonek i nasion werbeny patagońskiej, to nasiona można zebrać jesienią, samodzielnie ścinając kwiatostany po pierwszych przymrozkach. Zimy werbena patagońska nie przetrwa. Werbena nadaje się tylko na okres ciepły, chyba, że przy bardzo dobrym okryciu i właściwej pielęgnacji jest w stanie przetrwać sezon zimowy.

Możliwość komentowania została wyłączona.