Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jesień w ogrodzie

Sprawdź nasz poradnik, w którym polecamy najlepszą odzież roboczą i akcesoria na tę porę roku!

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
W domu

Węgiel kamienny „orzech” – czy to dobre paliwo dla domu?

Węgiel kamienny „orzech” – czy to dobre paliwo dla domu?

Z jednej strony składowanie węgla lub drewna wymaga wydzielenia miejsca na swoim ogrodzie. Z drugiej jednak jest to nadal najczęściej wybierane paliwo energetyczne w Polsce. Czy ogrzewanie domu węglem „orzech” jest tak nieprzyjazne środowisku? Zebraliśmy najważniejsze informacje na jego temat. Sprawdź, czy prawdziwy ogrodnik powinien być przeciwny paleniu węglem w domu.

Czy węgiel faktycznie jest tak szkodliwy?

Kupując zapas węgla na zimę warto zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry. Są to przede wszystkim:

  • Kaloryczność. Najważniejsza informacja na temat węgla to ilość ciepła, jaką można uzyskać ze spalenia 1 kg paliwa. Węgiel orzech charakteryzuje się kalorycznością powyżej 22 MJ/kg. Jest to dość wysoka wartość, szczególnie w zestawieniu z nowoczesnymi piecami, zapewniającymi wysoki poziom spalania.
  • Zawartość siarki, zgodnie z przepisami, musi mieścić się poniżej 1,7%. Jest to najbardziej niebezpieczny składnik dla środowiska, jednak w tak ograniczonej ilości nie wpływa na ekosystem.
  • Zawartość popiołu. Węgiel kamienny orzech po spaleniu pozostawia jedynie do 12% popiołu. Oznacza to, że aż 88% kupowanego paliwa zamienia się w energię cieplną.
  • Sposób magazynowania. Niemniej ważny jest sposób przetrzymywania paliwa. Węgiel zapakowany w worki jest nie tylko wygodniejszy, ale również chroniony jest od warunków atmosferycznych – przede wszystkim deszczu.

Węgiel kamienny wysokiej jakości stanowi z pewnością doskonałe paliwo do ogrzewania domu.

Cena paliw – węgiel „orzech” nadal się opłaca!

Czy dzisiaj opłacalne jest ogrzewanie domu przez węgiel „orzech”? Polskie paliwo narodowe najlepiej sprawdza się właśnie w tej funkcji. Warto wskazać, że jest to najtańsze źródło ciepło dla osób fizycznych. Choć na początku wojny na Ukrainie cena tona węgla szybko poszybowała w górę, w następnych miesiącach sukcesywnie się obniżała. Wiele osób wciąż pamięta panikę, którą w tamtym czasie napędzały wszystkie media w Polsce. Dziś okazuje się, że nie ma problemu z uzupełnieniem zapasów na zimę.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić węgiel kamienny orzech do swojego pieca, zapoznaj się z poradnikiem w internecie, który ułatwi wybór najlepszego, dostępnego na rynku węgla. Dzięki temu w Twoim domu zagości więcej ciepła, a środowisko nic na tym nie ucierpi. Jednak – czy to właśnie orzech jest najlepszym rodzajem węgla dla działkowca? Sprawdziliśmy także ten temat.

Jaki rodzaj węgla sprawdzi się najlepiej u działkowca?

Węgiel kamienny typu orzech to nie jedyny rodzaj paliwa stałego, który sprawdzi się w ogrzewaniu domów. Równie dużą popularnością cieszy się ekogroszek, a wiele osób zastanawia się nad zakupem miału. Czy wszystkie trzy rodzaje zapewnią takie same efekty w spalaniu? W końcu wszystkie wymienione typy to ten sam węgiel kamienny, a różnią się jedynie wielkością.

Najniższą granulacją cechuje się miał. Z tego powodu często posiada wiele niepożądanych składników, zwiększających ilość popiołu, a także negatywnie działających na środowisko. Mimo niższej ceny trzeba go kupić więcej. Z tego powodu nie warto porównywać ceny za tony. Węgiel orzech posiada wyższą kaloryczność, więc jego zużycie będzie niższe niż miału.

Z kolei ekogroszek najczęściej wykorzystywany jest do spalania w piecach przeznaczonych na tylko jedno paliwo. Wadą takiego rozwiązania jest jednak brak alternatywy w sytuacji kryzysowej (jak wybuch wojny na Ukrainie). Pod tym względem również lepszy wydaje się węgiel typu orzech, który palić można zamiennie z pelletem lub innymi paliwami stałymi.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl