Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Drzewka ozdobne

Wawrzynek wilczełyko

Wawrzynek wilczełyko

Co ma lśniące, wiecznie zielone liście, pachnące żółte lub w różnych odcieniach różu kwiaty i soczyste czarne jagody, a ich zapach przypomina woń hiacyntów… i zagraża delikatnemu ekosystemowi? To najwcześniej kwitnący krzew rośnie w Europie zachodniej, to Wawrzynek wilczełyko – niewielki krzew. Ma on wiele pąków kwiatowych, cała roślina wydziela trujące substancje.

Poznaj Wawrzynek wilczełyko – w rzeczywistości może nawet rośnie w twoim ogrodzie, mimo że znajduje się na liście szkodliwych, inwazyjnych roślin w BC i wielu innych miejscach.

Wawrzynek wilczełyko pochodzi z południowo-zachodniej Europy, ale jako roślina ozdobna została sprowadzona do wielu części świata, w tym do tej części Ameryki Północnej. Posiada liczne barwne odmiany cisa.

Wawrzynek wilczełyko – ostrzeżenie.

Wawrzynek wilczełyko - Daphne mezereum o żółtych owocach i pełnych kwiatach.
Krzew rośnie na ziemi ogrodowej, nawożony nawozem wieloskładnikowym. Ma niewielkie wymiary, ale pamiętajmy, że jest rośliną trującą i pod ścisłą ochroną.

Kora, sok i jagody (jego owoce wawrzynka) wszystkich wawrzynek są toksyczne dla ludzi i małych zwierząt, a sok działa drażniąco na skórę. Wawrzynek wilczełyko ma bardzo niepożądany zwyczaj łatwego rozprzestrzeniania się dzięki głodnym ptakom, które bezkarnie zjadają jagody, a następnie zrzucają trujące nasiona, które szybko kiełkują w nowym podłożu. Ten bandyta lubi kolonizować zacienione, wilgotne obszary naszych ekosystemów daglezji/arbutusu i dębu Garry, zastępując rodzimą roślinność i tworząc gęsty baldachim blokujący dostęp światła do ziemi. Widziałem ogromne kolonie w ogrodach Nanaimo, które stały się niezwykle atrakcyjne dla niczego niepodejrzewających właścicieli domów.

Naukowcy zajmujący się roślinami uważają, że Wawrzynek wilczełyko zmienia chemię i kwasowość gleby, zapobiegając zadomowieniu się rodzimych gatunków roślin. Tego rodzaju zmiany siedlisk mają bardzo negatywny wpływ zarówno na rodzime rośliny, jak i zwierzęta.

Wawrzynek wilczełyko wymagania

Dobrze będzie się czuł w osłoniętym miejscu pod koronami drzew. Wawrzynek wilczełyko jest czasem nawet widywana na sprzedaż w lokalnych centrach ogrodniczych; klientów uwodzą pachnące żółte kwiaty, piękne lśniące liście i niesamowita mrozoodporność. Oczywiście nie jest to dobre dla naszych dzieci, zwierząt domowych ani środowiska.

Jeśli nie jesteś jeszcze przekonany, że ta roślina powinna zostać wygnana z naszych ogrodów, Wawrzynek wilczełyko ma wątpliwe wyróżnienie jako wymieniona w kanadyjskim systemie informacji o trujących roślinach.

Jeśli znalazłeś tę roślinę rosnącą w Twoim ogrodzie, możesz zastąpić ją bardziej pożądanymi wiecznie zielonymi liśćmi szerokolistnymi (botaniczne krokusy o jasnozielonych liściach), takimi jak i rododendron. Posiada on skupione w pęczkach na całej długości jednorocznych pędów.

Wawrzynek wilczełyko sadzonki można wyrywać za korzeń, a większe okazy można wykorzenić za pomocą dużych nożyc do cięcia poniżej poziomu gleby. Uważaj na kiełkowanie z korzenia i wykop tyle, ile możesz. Pamiętaj, aby nosić odzież ochronną i rękawiczki – i nie proś swoich dzieci, aby pomogły Ci w tym projekcie!

Ciekawym dodatkiem do ogrodu może okazać się klon palmowy. Rośnie ona zarówno w ogrodzie jak i może być zasadzony w domu. Tutaj opisaliśmy jak rozwija się klon palmowy w donicy.

 

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl

Jeden komentarz

  1. Wawrzynek wilczełyko wymagania ma niewielkie, to piękny krzew, motyle korzystają bardzo chętnie. Ogólnie z cała roślina będzie ozdobą każdego ogrodu.

Możliwość komentowania została wyłączona.