Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Wokół domu

Uprawa brokułów z nasion: jak siać, przesadzać i nie tylko

Uprawa brokułów z nasion: jak siać, przesadzać i nie tylko

Brokuły to jedna z moich ulubionych upraw. Nie tylko jest bogaty w błonnik i witaminy, ale jest zaskakująco łatwy w uprawie w przydomowym ogrodzie. Przy niewielkim wysiłku możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy, uprawiając brokuły z nasion, zamiast polegać na przeszczepach zakupionych w lokalnym centrum ogrodniczym. W tym artykule omówię wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli chodzi o uprawę brokułów z nasion, w tym porady dotyczące siewu, przesadzania i pielęgnacji.

Po co uprawiać brokuły z nasion?

Rośliny brokułów to ten sam gatunek rośliny, co wiele innych roślin kapustnych (zwanych także cole), w tym kalafior, jarmuż , kapusta i brukselka . Przez wiele pokoleń oryginalna Brassica oleracea była wybierana ze względu na różne cechy, co daje nam szereg różnych warzyw o bardzo różnym wyglądzie. Brokuły należą do najpopularniejszych, a ich uprawa z nasion ma wiele zalet.

Najbardziej oczywistą korzyścią uprawy brokułów z nasion jest oszczędność kosztów.

Kolejną korzyścią z samodzielnego rozpoczęcia produkcji nasion brokułów jest liczba dostępnych odmian. Wierzcie lub nie, ale istnieje kilkadziesiąt różnych odmian brokułów, z których każdy ma inny smak, poziom wigoru, zwyczaj wzrostu i stopień dojrzałości. Większość szkółek oferuje tylko 1 lub 2 różne odmiany, ale uprawiając brokuły z nasion, możesz spróbować wielu innych!
Trzecią korzyścią jest możliwość kontrolowania sposobu uprawy roślin od pierwszego dnia. Jeśli jesteś ogrodnikiem ekologicznym, będziesz wiedział, że Twoje brokuły nie były narażone na działanie pestycydów, fungicydów ani nawozów sztucznych, jeśli sam je uprawiasz.
Czwartym i ostatnim powodem uprawy brokułów z nasion jest perfekcyjne zarządzanie czasem. Brokuły to roślina uprawna w chłodne dni. Jeśli w Twojej szkółce nie ma roślin o odpowiedniej porze roku do sadzenia, Twoje zbiory mogą ucierpieć. Porozmawiajmy teraz o tym, jak ważne jest odpowiednie wyczucie czasu, jeśli chodzi o sadzenie brokułów z nasion. Jeżeli ineterssuje Cię inna ciekawa roślina do iprawy w domu, to przeczytaj jarmuż uprawa.

Jak wyhodować brokuły z nasion

Uprawiając własne rośliny z nasion, możesz zaoszczędzić pieniądze i uprawiać wiele różnych odmian. Te przeszczepy są prawie gotowe do wyjścia do ogrodu.
Dlaczego dobry czas ma znaczenie
Zanim zasiejesz jakiekolwiek nasiona brokułów, ważne jest, aby zrozumieć, jak prawidłowo zaplanować ten proces. Jeśli zaczniesz nasiona zbyt wcześnie, otrzymasz długonogie sadzonki, które mogą stać się wiotkimi, słabymi dorosłymi roślinami. Jeśli zaczniesz nasiona zbyt późno, rośliny będą marnieć podczas upalnej letniej pogody. Pamiętaj, brokuły uwielbiają chłodną pogodę, więc najlepszą porą na uprawę jest wiosna (jesień to kolejny wybór, o którym wspomnę później).

Kiedy zacząć hodować brokuły z nasion

22Aby określić najlepszy dzień na sianie nasion brokułów, zaczynając od nasion, bez względu na strefę uprawy, w której mieszkasz, musisz trochę policzyć. Postępuj zgodnie z tym prostym planem wiosennej uprawy:

Zacznij od przyjrzenia się paczce nasion pod kątem liczby dni do osiągnięcia dojrzałości. Większość odmian brokułów jest gotowa do zbioru od 90 do 110 dni po posadzeniu z nasion. Po znalezieniu tej liczby na opakowaniu nasion dodaj do niej 10 dni, aby uwzględnić, ile czasu zajmuje nasionom kiełkowanie.

Odwróć swój kalendarz do tej daty, a następnie odejmij od niego całkowitą liczbę wymaganych dni wzrostu (dni do dojrzałości + 10 dni na kiełkowanie). To jest dzień, w którym powinieneś posadzić nasiona brokułów.

Dla tych, którzy mieszkają w cieplejszym klimacie, być może będziesz musiał uprawiać brokuły zimą, ponieważ wiosenne temperatury mogą szybko osiągnąć odpowiedni poziom. Mieszkańcy chłodniejszego klimatu będą później rozsiewać nasiona. Kolejna wskazówka: jeśli używasz starszej paczki nasion, oto jak sprawdzić żywotność przed wysiewem nasion.

Kiedy sadzić brokuły w przydomowym ogródku?

Wysiew nasion brokułów we właściwym czasie skutkuje dużymi kłosami i zdrowymi plonami. Czas ma kluczowe znaczenie dla tej uprawy w chłodne dni.
Najlepsza gleba do uprawy brokułów z nasion
Rozpocznij wysiew nasion brokułów, zbierając odpowiednie materiały. Zacznij od wysokiej jakości organicznej ziemi doniczkowej opracowanej specjalnie do uprawy nasion. Ten rodzaj lekkiej mieszanki doniczkowej jest idealny do uprawy nasion. Jest dobrze drenujący i dobrze napowietrzony. Jeśli wolisz mieszać własne nasiona, aby rozpocząć uprawę ziemi, w tym artykule znajdziesz nasze ulubione przepisy na ziemię doniczkową dla majsterkowiczów .

Jakie pojemniki są najlepsze do rozpoczęcia nasion brokuła
Możesz użyć prawie każdego pojemnika, aby rozpocząć nasiona brokułów. Tuby po papierze toaletowym z jednym końcem złożonym na siebie, granulki torfu , sześcio- lub czteropaki dla dzieci oraz pojemniki o zmienionym przeznaczeniu, takie jak kubki po jogurcie i pojemniki na wynos – wszystko to działa. Niezależnie od tego, czego zdecydujesz się użyć, upewnij się, że jest czysty i ma otwór drenażowy na dole.

Używanie tub po papierze toaletowym do wysiewu nasion
Zmienione papierowe tuby są doskonałymi naczyniami startowymi na nasiona. Złóż jeden koniec zamknięty nad sobą i wypełnij ziemią.
Czy potrzebujesz świateł do uprawy brokułów z nasion?
Jeśli to możliwe, zalecam uprawę brokułów z nasion pod lampami do uprawy. Rezultatem są zdrowe, bujne rośliny o zielonych liściach i mocnych łodygach. Można wysiewać nasiona brokułów na słonecznym parapecie, ale będziesz musiał codziennie ostrożnie obracać pojemniki o ćwierć obrotu, aby zapewnić, że wszystkie boki sadzonek otrzymają wystarczającą ilość światła i nie przechylają się mocno na jedną lub drugą stronę. Więcej informacji na temat zalet i wad używania lamp do uprawy w porównaniu ze słonecznym parapetem do nasion znajdziesz tutaj .

Jeśli masz sadzonki brokułów pod lampami do uprawy, pozostaw je włączone przez 14-18 godzin dziennie. Lampy fluorescencyjne i

Używanie świateł do uprawy, aby rozpocząć nasiona brokułów
Używanie lampek do uprawy daje zdrowsze, mocniejsze sadzonki, ale nie jest to w 100% konieczne.
Instrukcje krok po kroku dotyczące siewu nasion brokułów
Oto najlepsza technika do sadzenia nasion brokułów w pomieszczeniu.

Napełnij swój pojemnik mieszanką startową nasion. Postukaj podstawą o twardą powierzchnię, aby uspokoić glebę. Pojemnik należy napełnić do górnej krawędzi. Nie naciskaj na glebę.

Nie sadź nasion brokułów głębiej, bo mogą nie wykiełkować. Wypełnij otwór z powrotem. Alternatywnie możesz rozsiewać całą paczkę nasion po powierzchni gleby, jeśli pojemnik nie ma oddzielnych przedziałów do sadzenia. Następnie przykryj nasiona 1/2 cala ziemi doniczkowej.
Podlewaj nasiona drobnym zraszaniem wodą z konewki lub opryskiwacza do zlewów.

Oznacz pojemnik nazwą odmiany i datą posadzenia nasion.
Przykryj pojemnik plastikową kopułą lub folią, aby utrzymać wysoką wilgotność, aż nasiona zaczną kiełkować. Pojemniki nie muszą znajdować się pod lampami do uprawy, dopóki nasiona nie wykiełkują, ale łatwiej jest mi je od razu umieścić pod lampami.
Przykryj płasko plastikiem, aby utrzymać wysoką wilgotność
Jak tylko twoje nasiona zostaną podlane, przykryj pojemnik arkuszem plastiku lub kopułą. Pozostaw na miejscu tylko do momentu, gdy wykiełkuje kilka pierwszych nasion.

Jak długo trwa kiełkowanie nasion brokułów?

Nasiona brokułów kiełkują w około 7 do 10 dni. W przeciwieństwie do siewu nasion pomidorów , papryki i innych upraw o ciepłej porze roku, nie musisz używać podgrzewanej maty do uprawy , aby uzyskać ciepłą glebę, która sprzyja dobremu kiełkowaniu. Nasiona brokułów bez problemu kiełkują w chłodnej glebie. Tak, mata grzewcza przyspieszy proces o dzień lub dwa, ale nie jest to konieczne.

Gdy tylko kilka pierwszych nasion wykiełkuje, usuń kopułę lub plastikową folię nad pojemnikami. W przeciwnym razie może rozwinąć się pleśń.

Uprawa brokułów z nasion w doniczkach z tkaniny
Nasiona brokułów kiełkują w ciągu 7 do 10 dni. Tutaj używam torby z tkaniny, aby rozpocząć nasiona brokułów. Za tydzień lub dwa zostaną przesadzone do 4-paków przedszkolnych.
Jak podlewać młode rośliny brokułów?
Podczas uprawy brokułów z nasion jednym z kluczy do sukcesu jest zapewnienie sadzonkom odpowiedniego poziomu wilgoci. Gdy powierzchnia gleby jest sucha w dotyku i jaśniejsza, czas na podlanie. Możesz również podnieść kontener, aby zobaczyć, jak ciężki jest. Sucha gleba waży mniej niż wilgotna gleba. To, jak szybko gleba wysycha, zależy od tego, jak ciepły jest twój dom, jak duże są pojemniki i jakiej marki ziemi doniczkowej użyłeś. Ponadto im starsze rośliny, tym więcej potrzebują wody.

Nawożenie sadzonek brokułów
Większość mieszanek na nasiona nie ma wysokiej plenności. W rzeczywistości większość z nich w ogóle nie ma nawozu. Ma to na celu uniknięcie spalenia nowych korzeni delikatnych sadzonek. Ale gdy tylko twoje sadzonki rozwiną pierwsze zestawy prawdziwych liści, nadszedł czas, aby zacząć nawozić. Pierwszy zestaw liści, który wyłoni się z nasion, jest znany jako „liście nasienne” lub liścienie. Drugi zestaw liści to „prawdziwe liście”. Jak tylko się pojawią, czas nawozić swoje sadzonki co dwa tygodnie.

Użyj płynnego nawozu organicznego lub emulsji z wodorostów zmieszanych z wodą do nawadniania w połowie mocy zalecanej na etykiecie nawozu. Ten rodzaj nawożenia dostarcza bardzo małe ilości azotu, potasu i fosforu, czyli tak naprawdę wszystko, czego młode sadzonki potrzebują w tym momencie wzrostu.

Przesadzanie sadzonek brokułów

To zdjęcie sadzonek wyhodowanych w peletach torfowych pokazuje etap, w którym powinno rozpocząć się nawożenie. Zwróć uwagę na rozwój pierwszego zestawu prawdziwych liści.
Kiedy przesadzać brokuły wyhodowane z nasion do większych doniczek
Kiedy sadzonki zaczną rozwijać drugi zestaw prawdziwych liści, możesz je przesadzić do większych doniczek, jeśli chcesz. Niektórzy ogrodnicy pomijają ten krok, ale uważam, że takie sadzenie daje mocniejsze rośliny. Proces przesadzania zachęca do grubszych łodyg i większej centralnej głowy dojrzałych brokułów.

Podczas przesadzania użyj standardowej mieszanki doniczkowej (nie mieszanki początkowej nasion) i upewnij się, że nowe pojemniki mają również otwory drenażowe na dnie. Jeśli zasiałeś wszystkie nasiona w jednym pojemniku bez przegródek, na pewno będziesz chciał je ostrożnie oddzielić i przesadzić każdą sadzonkę brokuła do osobnego pojemnika. Jeśli zacząłeś nasiona w peletach torfowych, pomiń proces przesadzania.

Trzymaj przeszczepy brokułów pod lampami i kontynuuj regularne podlewanie i nawożenie.

Wskazówki dotyczące uprawy brokułów z nasion
Oddziel sadzonki brokułów i umieść je w osobnych przegródkach, gdy zaczną rozwijać się prawdziwe liście.
Hartowanie przeszczepów brokułów
Kiedy sadzonki mają około 6 tygodni, czas przygotować je do życia w ogrodzie. Jeśli prawidłowo ustaliłeś czas rozpoczęcia nasion brokułów, powinno to nastąpić kilka tygodni przed datą ostatnich wiosennych przymrozków. Proces powolnej aklimatyzacji twoich brokułów do warunków uprawy na zewnątrz jest znany jako twardnienie i zajmuje około dwóch tygodni. Tutaj w Pensylwanii zaczynam twardnieć moje brokuły na początku kwietnia.

Nie pomijaj tego kroku podczas uprawy brokułów z nasion. Jeśli to zrobisz, twoje rośliny ucierpią. Aby zahartować sadzonki, należy codziennie przenosić rośliny na kilka godzin na zewnątrz, stopniowo zwiększając ilość czasu spędzanego na dworze i ilość pełnego słońca, na które są wystawione każdego dnia. Utrzymuj je odpowiednio podlewane przez cały proces. Za dwa tygodnie powinni być na zewnątrz w pełnym wymiarze godzin, zarówno w dzień, jak iw nocy. Teraz Twoje brokuły są gotowe do sadzenia w ogrodzie.

Hartowanie przeszczepów na zewnątrz
Te mieszkania brokułów i innych warzyw sezonowych są hartowane przed sadzeniem w ogrodzie. Nie pomijaj tego krytycznego kroku.
Jak przesadzić brokuły do ​​ogrodu?
Wybierz działkę ogrodową z pełnym słońcem. Dodaj trochę kompostu lub dobrze dojrzałego obornika na miejsce przed sadzeniem roślin brokułów. Idealne pH gleby wynosi od 6,0 ​​do 6,5 ( więcej informacji o testowaniu i dostosowywaniu pH gleby znajdziesz w tym artykule ).

Przesadź sadzonki brokułów na tę samą głębokość gleby, na jaką były w pojemnikach. Nie chowaj ich głębiej. Woda natychmiast po przesadzeniu.

Po całkowitym stwardnieniu przeszczepy brokułów bez problemu tolerują mrozy, ale przez pierwsze kilka tygodni chronię swoje rośliny, przykrywając je mlecznym dzbankiem bez dna ze zdjętą nakrętką lub warstwą pływającego przykrycia rzędowego lub mini-tunelem obręczowym . Nie jest to konieczne, ale zapewnia im dodatkową warstwę ochrony.

Brokuły startowe z nasion
Ta młoda roślina brokułów ma świetny początek. Wkrótce zostanie mulczowany i przykryty osłoną rzędu.
Co zrobić po rozpoczęciu przesadzania brokułów
Po przesadzeniu, mulczuj rośliny brokułów warstwą słomy o grubości od 1 do 2 cali, niepoddaną obróbce ścinki trawy, rozdrobnione liście lub inny materiał organiczny. Dzięki temu gleba jest izolowana i wilgotna.

W ciągu kilku tygodni środek twoich brokułów rozwinie mały pączek, który zamieni się w centralną główkę brokuła. Zbierz brokuły ostrym nożem, gdy pąki są jeszcze zwarte, na długo przed rozwinięciem dojrzałych żółtych kwiatów.

Jak wyhodować brokuły z nasion
Aby chronić rośliny przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi i szkodnikami, przykryj je warstwą pływającej osłony rzędowej i pozostaw ją na miejscu do zbioru.
Więcej wskazówek dotyczących uprawy brokułów z nasion
Większość odmian brokułów tworzy pędy boczne po zebraniu głównej główki. Nie wyrywaj roślin po pierwszym zbiorze, a będziesz zrywał pędy boczne, dopóki nie zrobi się zbyt gorąco.
W przypadku jesiennych zbiorów brokułów, wysiewaj nasiona w pomieszczeniu w lipcu lub na początku sierpnia, a zbiory we wrześniu, październiku, a nawet w listopadzie. Postępuj zgodnie z powyższymi krokami i chroń rośliny warstwą pływającej osłony rzędów lub mini-tunelem obręczowym (więcej o tym, jak używać tuneli obręczowych tutaj ).
Szkodniki są często problematyczne, niezależnie od tego, czy uprawiasz brokuły z nasion, czy z zakupionych przeszczepów. Ręcznie zbieraj chwytacze do kapusty i dżdżownice. Albo jeszcze lepiej, hoduj rośliny pod pływającą osłoną rzędów, aby szkodniki nie miały dostępu do liści.
Rośliny towarzyszące o małych kwiatach, takie jak koperek, rumianek i kolendra, przyciągają i wspierają wiele pożytecznych owadów, które polują na pospolite szkodniki brokułów. Zasadź dużo tych roślin w uprawie brokułów i wokół niej.
Utrzymuj swoje rośliny wolne od chwastów, ręcznie wyciągając i mulczując.
Kiedy twoje brokuły skończą produkcję na sezon i wyciągniesz rośliny, posadź sukcesję. Zasadź wtórną uprawę fasoli lub pomidorów. Umożliwia to uprawę dwóch roślin na tej samej przestrzeni, zwiększając plony.
Sadzenie towarzyszące brokułów
Koper to świetna roślina towarzysząca dla brokułów. Jej kwiaty przyciągają pożyteczne owady żerujące na pospolitych szkodnikach kapuścianych.
Uprawa brokułów z nasion to nie tylko świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ale także zabawna i łatwa. Za kilka dolarów możesz napełnić swoją lodówkę i zamrażarkę wystarczającą ilością brokułów, które starczą na cały rok.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl

Jeden komentarz

  1. mniam, mniam brokuły 🙂 samo zdrowie, mam własne brokuły już od kilku lat. Super sprawa jeść własnoręcznie wychodowane jedzonko

Możliwość komentowania została wyłączona.