Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jesień w ogrodzie

Sprawdź nasz poradnik, w którym polecamy najlepszą odzież roboczą i akcesoria na tę porę roku!

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Kapustne

Ubiorek wiecznie zielony

Ubiorek wiecznie zielony

Sekrety uprawy ubiorka wiecznie zielonego w Twoim ogrodzie.

Ubiorek wiecznie zielony to wieloletnie zioło z rodziny kapustowatych, liczące do 40 odmian. W środowisku naturalnym rośnie w górzystych regionach Azji, krajach basenu Morza Śródziemnego, na Kaukazie, na Krymie iw dolnym biegu Donu. Jest to zimozielona bylina. Roślina okrywowa, charakteryzuje ją podział bryły korzeniowej na jesień. Idealna ozdoba do wypełniania pustych przestrzeni.

Czy wiedziałeś? Nazwa ubiorka wiecznie zielonego wzięła swoją nazwę od słowa Iberia – starożytnej greckiej nazwy współczesnej Hiszpanii, gdzie gęsto pokryte są nią zbocza gór iberyjskich.

W ogrodzie Ubiorek wiecznie zielony przypomina małe zaokrąglone białe chmury, które są nakrapiane przez inną roślinność. Ubiorek wygląda estetycznie i bardzo efektownie, dobrze komponuje się z wieloma rodzajami kwiatów i krzewów, ładnie pachnie i wytwornie. Jednocześnie uprawa iberysu w ogrodzie nie wymaga specjalnych kosztów ani czasu.

Od wielu lat ubiorka znamy jako kulturę ogrodową, parkową, trawnikową. Ta roślina jest bezpretensjonalna i ma doskonałe walory dekoracyjne. Ale do jego hodowli trzeba znać pewne subtelności.

Ubiorek wiecznie zielony – opis i cechy

Ubiorek wiecznie zielony Ubiorek wiecznie zielony wygląda jak mały rozgałęziony kulisty krzew o wysokości 20-50 cm. Liście skórzaste, podłużne, osobno pierzaste lub proste, błyszczące i zimozielone. Ubiorek wiecznie zielony – roślina, która zimuje z liśćmi i „budzi się” wiosną z liśćmi. Kwiaty – srebrzyste lub mlecznobiałe, małe o średnicy 1-1, 5 cm, zebrane w baldaszkowate kwiatostany do 40 szt. w każdym. Owocem jest płaski strąk małży z jasnożółtymi nasionami, które kiełkują przez cztery lata. W 1 g nasion – do 450 nasion.

Kwitnie dwukrotnie: pierwszy kwitnienie Iberysa trwa około 3-4 tygodni w kwietniu-czerwcu, drugi – w połowie sierpnia, po przekwitnięciu kwiatów. W rozkwicie średnica pojedynczego krzewu iberysowego wynosi 80-100 cm. System korzeniowy jest kluczowy. Nasiona wysiewamy i cieszymy się długi czas. Dorasta do 10 lat w jednym miejscu. Termin siewu najczęściej przypada na maj–czerwiec.

Ważny! Ze względu na specyfikę głównego systemu korzeniowego nie zaleca się przesadzania dorosłego ubiorka wiecznie zielonego z jednego miejsca na drugie.

Ubiorek wiecznie zielony nie jest zbyt wymagający ze względu na swoje wartości odżywcze, ale zapuszcza korzenie i lepiej kwitnie na glebach kamienistych, piaszczystych, gliniastych, sprawdzi się również w ogrodach skalnych z warstwę ziemi ogrodowej.

Najpopularniejsze odmiany i zastosowanie ubiorek wiecznie zielony

Płatek śniegu – zadbane małe krzewy o wysokości do 30 cm mający białe kwiaty. Kwitnienie – w kwietniu.

Findel – kuliste krzewy o wysokości 25 cm.

Little Gem – odmiany karłowate, miniaturowe półpozy nie wyższe niż 12 cm.

Ubiorek wiecznie zielony uprawa

Nasiona sadzić na dwa sposoby – bezpośrednio do gruntu lub kiełkować nasiona, aby uformować młode rośliny. Kiełkowania wymagają dostępu światła, pędy ubiorka powinniśmy przyciąć zaraz po pierwszym kiełkowaniu.

Sadzenie nasion do sadzonek wierzchołkowych – rozmnażanie ubiorka wiecznie zielonego

W przypadku sadzonek sadzonki wysiewa się w pojemnikach w połowie końca marca. Aby to zrobić, wybierz przepuszczalną, umiarkowanie gęstą, nie luźną glebę. Istnieje możliwość zakupu ziemi pod sadzonki. Stosowanie nawozów organicznych nie jest konieczne, ale możemy użyć wieloskładnikowego nawozu, który wymieszamy z wierzchnią warstwą podłoża.

Glebę podlewa się, równomiernie co zapewni odpowiednią wilgotność, posypuje nasionami, a następnie nasiona lekko posypuje się ziemią (warstwa nie wyższa niż 2 mm) i przykrywa szkłem lub folią. Warunki szklarniowe są tworzone w zadaszonym pojemniku – tryb niezbędny do kiełkowania nasion, gdy są one optymalnie i stale nawilżone. Ciekawym uzupełnieniem ogrodu może być Budleja Dawida.

Ważny! Przy tworzeniu efektu cieplarnianego, w celu uniknięcia zmian gnilnych, konieczne jest okresowe usuwanie schronienia w celu przewietrzenia i jednoczesnego utwardzania pędów.

Podlewaj ostrożnie, najlepiej spryskiwaczem, gdy gleba wysycha. Po 10-12 dniach pojawiają się pędy, które przy nadmiernym zagęszczeniu należy przerzedzać. Sadzenie sadzonek iberysa – po osiągnięciu łodygi 6-7 cm wysokości. Wcześniej ściśnij czubek i posadź kiełki razem z kulką błotną z pojemnika do ziemi.

Siew w otwartym terenie

Na południu, gdzie nie ma mrozów, nasiona można ubiorek wiecznie zielony wysiewać zimą późną jesienią. Na pozostałych terenach wiosną, po ustaniu mrozów i ocieplenia. Podczas siewu należy wziąć pod uwagę klimat każdego regionu i surowość zimy, różną w różnych latach. Średnio jest to kwiecień lub maj. Głębokość otworów do sadzenia wynosi 6-10 mm, nasiona wylewa się cienką linią i przykrywa ziemią. Podlewać umiarkowanie. Po wykiełkowaniu (zwykle po 14-18 dniach) pędy przerzedzają się, szerokość między nimi powinna wynosić 15-20 cm.

Czy wiedziałeś? Jeśli posadzisz tę samą odmianę Ubiorek z różnicą 2-3 tygodni, zakwitnie ona w ogrodzie przez całe lato.

Inne sposoby hodowli

Sadzonki

Sadzonki roślin są cięte już po kwitnieniu, sadzone w pojemnikach lub doniczkach, tworzą reżim szklarniowy, pozostawione w jasnym miejscu. Sadzonki wierzchołkowe pobierane są zeszłorocznej górnej o długości 5-8 cm, 3-4 sadzonki można umieścić w jednym pojemniku. Sadzenie ubiorka wiecznie zielonego na otwartym polu odbywa się jesienią (wtedy roślina jest ogrzewana na zimę i możemy cieszyć się z kwitnących wiosną roślin) lub wiosną przyszłego roku.

Podział kłączy

Ta metoda jest również nazywana podziałem buszu. Spędzają go wczesną wiosną, oddzielając od siebie łodygi krzewu i skracając wierzchołek o około 1/3 – pomoże to roślinie lepiej zadomowić się w nowym miejscu.

Wybierają do przeszczepu najwspanialsze i najmocniejsze pół-lewki.

Wybór miejsca i otoczenia

Nadaje się na alpejskie wzgórza, kamieniste ogrody, kamienne podesty, świetnie prezentuje się w połączeniu z dzikim kamieniem i dekoracyjną kamieniarką. Ubiorek wiecznie zielony – wszędzie dobrze rośnie. Uderzająco prezentują się obramowania i obramowanie iberysu w klombach i klombach. Iberys zimozielony łączy się z skalnicą, wysadzaną floksem, rozchodnikiem, alissum skalnym. Dobrze prezentują się również sadzone razem różne rodzaje iberysów. Ta metoda, ze względu na nadmierne zapylenie podczas kwitnienia, nie jest odpowiednia, jeśli planuje się zbieranie nasion z roślin do hodowli.

Ważny! Iberys światłolubny, podczas sadzenia należy to wziąć pod uwagę i unikać zacienionych miejsc – wysokich krzewów i drzew. Jeśli jest to wzgórze, miejsce na iberys wybiera się od strony południowej lub wschodniej.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji

Ubiorek wiecznie zielony sam w sobie jest bujny i dobrze rośnie, dlatego planując swój ogród, musisz wcześniej obliczyć dla niego miejsce. Ogólnie pielęgnacja rośliny jest bardzo prosta. Podlewanie w odpowiednim czasie, unikanie silnego wysychania gleby, podlewanie jest zawsze umiarkowane. W ogóle nie można nawozić w glebie na iberys, ale jeśli karmisz przed kwitnieniem, będzie bardziej przyjazne i obfite. Konieczne jest usunięcie kwitnących kwiatostanów i przycięcie łodyg po kwitnieniu o jedną trzecią. Po pięciu latach Ubiorek lepiej usiąść – w przeciwnym razie kwiaty staną się mniejsze.

 

Zbieraj nasiona, odcinaj suszone kwiaty, przycinaj łodygi – jeśli mieszkasz na południowych terenach, gdzie zimy są łagodne, nic więcej nie trzeba robić. Jeśli na północy warto okryć się na zimę np. gałązkami świerkowymi.

Odporność ubiorka wiecznie zielonego na choroby i szkodniki

Iberes jest wystarczająco odporny na choroby. Ale mogą na nią wpływać fałszerze kapusty, wełnowce, kwiaty pcheł krzyżowych i choroby grzybowe kłączy z nadmiernym podlewaniem. Do leczenia szkodliwych owadów używano insektoakarycydów ogrodowych, które niszczą szkodniki Ubiorek. A w przypadku zgnilizny korzeni roślina jest wyrywana z korzeniami i spalana, a gleba jest traktowana środkami dezynfekującymi.

Opieka nad Ubiorekem nie jest trudna, a przyjemność estetyczna płynąca z jego kwitnienia jest ogromna. Ubiorek często ozdabia również domy i mieszkania. W wazonie emanuje delikatnym przyjemnym aromatem

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl

Jeden komentarz

  1. To jest bardzo fajna roślina. Mam ją na działce. Ogólnie ładnie się prezentuje, pięknie kwitnie.

Możliwość komentowania została wyłączona.