Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Ogród

Tytoń ozdobny – czy warto posadzić go w polskim ogrodzie?

Tytoń ozdobny – czy warto posadzić go w polskim ogrodzie?

Choć tytoń kojarzy się nam przede wszystkim z niezdrowymi papierosami, należy zdawać sobie sprawę, że niektóre gatunki tej rośliny uprawia się wyłącznie w celach dekoracyjnych. Tytoń ozdobny posiada duże, dekoracyjne kwiaty, które są prawdziwą ozdobą przydomowego ogrodu czy balkonu. Co musimy wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup nasion tej rośliny?

Kilka informacji na temat tytoniu ozdobnego

Tytoń ozdobny to bylina (najczęściej uprawia się go jako roślinę jednoroczną), która wchodzi w skład rodziny psiankowatych (oznacza to, że jego bliskimi krewnymi są pomidory czy ziemniaki). Miejscem pochodzenia tytoniu ozdobnego jest Ameryka Południowa. Współcześnie jako roślinę dekoracyjną można spotkać go na całym świecie. Charakterystyczną cechą tej rośliny są długie, osiągające nawet 100 centymetrów pędy. Tytoń ozdobny posiada zebrane w rozetę, skrętoległe, zielone liście. Ogrodnicy wybierają tę roślinę przede wszystkim ze względu na atrakcyjne, eleganckie kwiaty, które mogą przybierać barwę fioletową, czerwoną, białą, żółtą lub różową. Pierwsze kwiaty tytoniu ozdobnego pojawiają się w lipcu. Roślina ta kwitnie zazwyczaj do końca września. Tytoń ozdobny jest dobrym wyborem zarówno na rabaty bylinowe, jak i do skrzynek. Tytoń ozdobny prezentuje się najlepiej sadzony w większych skupiskach.

Jak wygląda uprawa tytoniu ozdobnego w Polsce?

Zanim zdecydujemy się na posadzenie tytoniu ozdobnego w ogrodzie czy na balkonie, musimy zdawać sobie sprawę, że roślina ta ma duże wymagania cieplne. Tytoń jest bardzo wrażliwy na mróz, dlatego na docelowe stanowisko należy posadzić go dopiero pod koniec maja. Nasiona tytoniu wysadza się do donic lub mniejszych pojemników, które znajdują się w ogrzewanych pomieszczeniach. Tytoń ozdobny nie przetrwa też zimy w polskim ogrodzie, co oznacza, że możemy uprawiać go tylko i wyłącznie jako roślinę jednoroczną.

Wybierając stanowisko dla tytoniu ozdobnego powinniśmy upewnić się, że jest ono słoneczne (stały dostęp do promieni słonecznych daje nam gwarancję obfitego kwitnienia), ciepłe, osłonięte od silnych wiatrów. W przypadku tej rośliny duże znaczenie ma również wysokiej jakości gleba. Warto wybierać podłoża o wysokiej zawartości składników odżywczych, piaszczysto-gliniaste, zasobne w próchnicę, o lekko zasadowym pH i przepuszczalne.

W dobrze wyposażonych sklepach ogrodniczych kupimy gotowe sadzonki tytoniu ozdobnego. Nieco bardziej pracochłonne (ale jak najbardziej możliwe) jest posadzenie tej rośliny z nasion.

Sadząc tytoń ozdobny musimy pamiętać, że roślina ta będzie dość intensywnie się rozrastała. Z tego względu istotne jest, żeby zachować większe odległości pomiędzy poszczególnymi sadzonkami.

Tytoniu ozdobnego nie powinno się sadzić na stanowiskach, gdzie w poprzednich sezonach rosły rośliny z rodziny psiankowatych. Zagrożeniem dla naszej uprawy mogą być niektóre szkodniki (na przykład mszyce, przędziorki, ziemiórki czy ślimaki), a także choroby roślin (mozaika tytoniowa).

Ważne jest, żeby unikać zbyt obfitego podlewania tytoniu, gdyż nadmiar wody może doprowadzić do zgnilizny korzeni.

Jak wybrać wysokiej jakości nasiona tytoniu ozdobnego?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na uprawę tytoniu ozdobnego z nasion, zadbajmy o to, żeby charakteryzowały się one najwyższą jakością. Doświadczeni ogrodnicy zalecają wybierać tylko nasiona z oferty renomowanych, polskich producentów takich jak W.Legutko. Dobrej jakości nasiona pozyskuje się z kontrolowanych upraw, co daje gwarancję uzyskania zdrowych i dorodnych roślin.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl