Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Ogród

Tuje – sadzenie i pielęgnacja

Tuje – sadzenie i pielęgnacja

Tuja jest rośliną iglastą popularną jako żywopłot, ponieważ pozostaje gęsta i krzaczasta i może stanowić doskonałe siedlisko dla ptaków. Istnieje wiele odmian tuji, ale najpopularniejsze odmiany należą do grup Thuja Plicata czyli Żywotnik olbrzymi oraz Thuja Occidentalis nazywany także Żywotnik zachodni. Nawet przy różnorodności odmian tui, zasady jej pielęgnacji są takie same dla wszystkich. To znacznie ułatwia prawidłowe pielęgnowanie odmian Tuji.

Odmiany tui są łatwe w utrzymaniu i oferują zainteresowanie, nie prosząc o wiele w zamian. Łatwość pielęgnacji Tuji jest jednym z powodów, dla których jest to główna alternatywa dla Cyprysowiec Leylanda. Oba drzewa iglaste są idealne do celów przesiewania i zabezpieczania wiecznie zielonych roślin, ale ponieważ Tuje nie rosną tak szybko, nie wymagają tak dużej uwagi. Cyprysowiec Leylanda wymaga przycinania co najmniej dwa razy w roku, ponieważ ma bardzo energiczne tempo wzrostu.

Tuje sadzenie

Tuje – Podlewanie

Po przeszczepieniu tui do ogrodu głównym problemem powinno być prawidłowe podlewanie. Doprowadzenie wody do systemu korzeniowego każdej z tych roślin jest niezbędne, ponieważ w przeciwnym razie wyschną. Ilość wody potrzebnej roślinie zależy od jej wieku i wielkości. Sprzedajemy te drzewa jako dojrzałe rośliny z dość dużymi kulkami korzeniowymi , dlatego należy podlewać co drugi dzień przez co najmniej kilka minut każdą kulką korzeniową.
Dzięki temu Twoje nowe tuje nie wyschną, nie żółkną ani nie brązowieją liści – co jest częstym objawem niewystarczającego podlewania.

tuje pielegnacja

Tuje – Karmienie

Po dokładnym namoczeniu kulek korzeniowych Tuji należy również użyć płynny nawóz w celu pobudzenia nowego wzrostu.

Tuje sadzenie

Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy kula korzeniowa została posadzona w chłodniejszej części roku: nie należy podlewać, jeśli temperatura spadła poniżej 10 stopni Celsjusza. W Polsce zwykle oznacza to, że nie należy podlewać tui od listopada do marca. Przed karmieniem roślin poczekaj do wiosny. Najlepiej byłoby, gdyby było to około kwietnia, kiedy te iglaste rośliny ponownie zaczynają sezon wegetacyjny.

Pielęgnacja – do dwóch lat

W ciągu pierwszych dwóch lat od posadzenia Tuje nie będą miały w pełni rozwiniętego systemu korzeniowego, który pozwoliłby jej się utrzymać. Bez niewielkiej pomocy w postaci wiązań juty (tkaniny jutowej), które utrzymują gałęzie na miejscu, młodemu tui może grozić pęknięcie w trudnych warunkach pogodowych. Jednak w wieku około 3 lat odmiana Tuja staje się w pełni rozwinięta i całkowicie odporna.

Tuje pielęgnacja

Pielęgnacja tuji nie jest trudna, jest kilka problemów, z którymi trzeba się zmierzyć. Poniżej najczęstsze problemy w pielęgnacji tui.
Chociaż rośliny Tuje są dość łatwe w uprawie i pielęgnacji, będą potrzebować niewielkiej pomocy, dopóki nie zostaną w pełni zadomowione w ogrodzie. Przez co najmniej 2 lata po posadzeniu należy zwrócić szczególną uwagę na podlewanie, karmienie, przycinanie i pielenie. Zminimalizuje to możliwość wystąpienia typowych problemów z roślinami tui.

Najczęstszym problemem ogrodników z tują jest brązowienie. Jeśli liście twojej nowej rośliny zmieniają kolor z zielonego na matowo brązowy, jest to znak, że coś jest nie tak z rośliną. Zwykle podstawowym problemem jest to, że system korzeniowy nie otrzymuje wystarczającej ilości wody.
Aby rozwiązać ten problem, zwiększ podlewanie i usuń wszelkie brązowe lub żółknące liście. W rzeczywistości tuja w naturalny sposób brązowieje, niezależnie od warunków, ale przycinanie i karmienie pomoże w wytwarzaniu nowych liści każdego roku.

Aby zapobiec wysychaniu tui zimą , kiedy nie należy jej podlewać, polegaj na ściółce, która chroni korzenie i utrzymuje wilgoć na optymalnym poziomie. Preferujemy połączenie kompostowanych zrębków kory zmieszanych z kompostem.

tuje podsumowanie

Tuje – podsumowanie

Rośliny tui są mało wymagające w utrzymaniu i nie wymagają wiele opieki, aby się rozwijać. Aby zapobiec częstym problemom z tują, takim jak brązowienie, należy odpowiednio podlewać i karmić płynnym nawozem. Z reguły większość odmian tui poniżej 3 roku życia dobrze sobie radzi, jeśli podlewana jest co drugi dzień. Kluczem jest zapewnienie wystarczającej ilości wilgoci dla systemu korzeniowego. Zimą można to osiągnąć, nakładając warstwę mieszanki mulczowej, aby chronić korzenie przed wysychaniem. Jeśli twoja tuja ma już brązowiejące liście, po prostu odetnij martwy wzrost – a liście zregenerują się na wiosnę.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl