Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Ogród

Stwórz wymarzone miejsce relaksu na działce – 9 inspirujących sposobów na urządzenie ogrodu

Stwórz wymarzone miejsce relaksu na działce – 9 inspirujących sposobów na urządzenie ogrodu

Nie ulega wątpliwości, że wiosną do życia budzą się wszystkie roślinki i kwiaty. Dlatego o tej porze roku większość domowników zaczyna aranżować swój ogród. Dla niektórych jest to łatwe zadanie, a dla pozostałych zaaranżowanie ogrodu staje się sporym problemem. Współcześnie pomysłów i inspiracji na urządzenie ogrodu można znaleźć praktycznie wszędzie.

Ogród – wymarzone miejsce na relaks

Oczywiście wypoczynek i relaks po długich godzinach pracy należy się każdej osobie. Większość ludzi ucieka od wielkomiejskiego zgiełku, zazwyczaj, pozostając w domu oraz odpoczywając na rozmaite sposoby. Jednak nasz organizm najlepiej regeneruje się na łonie natury i świeżym powietrzu. Z tego powodu warto posiadać ogród lub działkę. Częste przebywanie na ogrodzie poprawia odporność, nastrój i zmniejsza stres. Ponadto kontakt z przyrodą i ciszą działa uspokajająco na organizm ludzki. Tak więc należy zarówno odpowiednio zaaranżować ogródeczek, jak i wejście z domu do ogrodu. Schody granitowe są doskonałym wyborem. Prezentują się one niezwykle efektywnie.

Dziesięć sposobów na urządzenie wymarzonego ogrodu

Obecnie ogród to nie tylko zewnętrzna przestrzeń, ale także strefa relaksu. Poza tym w ogrodzie czy na działce często spotykamy się z rodziną, przyjaciółmi i razem grillujemy, a nawet czasem pracujemy. Wobec tego ważne jest właściwe zaplanowanie aranżacji ogrodu bądź działki. Naturalnie nowoczesne rozwiązanie pozwalają dopasować ogród do potrzeb i stylu życia domowników. Pośród sposobów urządzania ogrodu można wymienić:

  1. Zasadzenie sporej liczby naturalnych kwiatów i roślin – ogrody i działki inspirowane łąką to coraz bardziej popularny trend. Ogrody te zachwycają różnorodnością faktur i kolorami. Na początek tworzenia ogrodu wystarczy rabata w formie łąki kwietnej. 

dziewczyna-trzymajaca-kwiat-na-dzialce.jpg

  1. Założenie ogrodu z atrakcjami – zamontowanie w ogrodzie niewielkiego basenu, oczka wodnego. Pomaga one domownikom zrelaksować się na działce.
  2. Wstawienie drzewek bonsai i kamiennej ścieżki – drzewka bosai kojarzą się głównie z leśnymi widokami i świetnie dopełniają ogród. Z kolei kamienna ścieżka intrygująco wygląda.
  3. Postawienie żywopłotu w formie strzyżonych prostokątnych topiarów – żywopłot stanowi piękną ozdobę w ogrodzie oraz pełni funkcje osłonną.
  4. Ogród zainspirowany podróżami, czyli ogród z kwiatami pochodzącymi z odległych krain.
  5. Stworzenie tzw. zielonej ściany – zielone ściany są modne też w ogrodach. Jeżeli domownik w ogrodzie ma do dyspozycji niewielką przestrzeń, to zielona ściana jest najlepszym rozwiązaniem. 
  6. Umiejscowienie płotów panelowych – w przypadku małych ogrodów płoty panelowe znakomicie sprawdzą się, aczkolwiek domownik powinien dokładnie przemyśleć ich lokalizację i ich nie zasłaniać. Niewielki ogród z zasłoniętymi płotami panelowymi może sprawić wrażenie klaustrofobicznej przestrzeni. 
  7. Umieszczenie w ogrodzie wygodnych leżaków i hamaków – w ogrodzie zwykle wypoczywamy. Jeśli jesteśmy samotnikami to hamak albo leżak pozwoli odpoczywać w spokoju w towarzystwie ciekawej książki. 

dzieci-bujajace-sie-w-hamaku-na-dzialce.jpg

  1. Montowanie w ogrodzie klimatyczne oświetlenie, ułożenie dodatków w stylu boho. 

Ścieżki kamienne w ogrodzie

Niewątpliwie zbudowanie ścieżki kamiennej w ogrodzie to dobry pomysł na urządzenie ogrodu. Z całą pewnością są one bardzo proste i szybkie w wykonaniu oraz dają wiele możliwości aranżacyjnych. Do brukowania ścieżki w ogrodzie używa się bazaltu, granitu i porfiru. Oprócz tych kamieni ogrodzie można zastosować również fornir kamienny, który może służyć jako wykończenie ogrodu. 

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl