Stokrotka afrykańska to przykład rośliny, która będzie idealna dla osób chcących cieszyć się barwnymi kwiatami od wiosny do jesieni. Zanim jednak zakupimy swoje pierwsze sadzonki, dobrze byłoby czegoś się o stokrotce dowiedzieć. Na pewno warto zapoznać się z jej wymaganiami względem podłoża oraz stanowiska. Umożliwi to zapewnienie stokrotce afrykańskiej warunków optymalnych do intensywnego wzrostu.
Spis treści
Do gruntu, na balkony i tarasy
Stokrotka afrykańska z powodzeniem może być uprawiana zarówno w gruncie, jak i na balkonie czy tarasie. Z tego kwiatu nie muszą zatem rezygnować mieszkańcy blokowisk. Warto jednak mieć świadomość tego, że uprawa stokrotki w donicy różni się nieco od jej uprawy w ogrodzie. Przede wszystkim, stokrotka afrykańska rosnąca w gruncie nie będzie wymagała nawożenia. Tymczasem, w przypadku zasadzenia jej w donicy na balkonie lub tarasie, najprawdopodobniej będzie konieczne stosowanie nawozu nawet raz w tygodniu. Wydaje się zatem, że uprawa stokrotki w ogrodzie jest zdecydowanie łatwiejsza, zwłaszcza dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z ogrodnictwem. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, nie pozostaje nam nic innego jak zakup odpowiedniego nawozu.
Jakiego stanowiska wymaga stokrotka afrykańska?
Stokrotce afrykańskiej należy zapewnić stanowisko słoneczne. Znajdźmy zatem dla niej takie miejsce w ogrodzie, do którego bez trudu dociera światło słoneczne przez większą część dnia. Jeżeli zaś chcemy cieszyć się pięknem rośliny zasadzonej w donicy, ustawmy ją przy oknie wychodzącym na zachód bądź południe. Jeśli posiadamy taras bądź balkon od wschodniej strony domu, musimy liczyć się z tym, że nasza stokrotka raczej nie będzie kwitła zbyt obficie. Może być również podatna na choroby grzybowe.
Jakie podłoże należy zapewnić stokrotce, aby obficie kwitła?
Aby stokrotka afrykańska obficie kwitła i była odporna na różnego rodzaju choroby, należy zapewnić jej żyzne i przepuszczalne podłoże. Raczej nie poradzi sobie ona na glebach zbitych i gliniastych. Pamiętajmy również o tym, że stokrotka afrykańska wymaga systematycznego, ale rozważnego podlewania. Jej podłoże powinno być co prawda stale wilgotne, ale nie wolno dopuścić do przelania rośliny. Do serca powinny wziąć sobie to przede wszystkim osoby uprawiające stokrotkę w donicach. Koniecznie muszą być one wyposażone w otwory, dzięki którym stokrotka afrykańska będzie mogła pozbyć się nadmiaru wilgoci. W przeciwnym razie, jej korzenie szybko zaczną gnić.
Na te błędy uważaj!
Stokrotka afrykańska jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie. Jeśli zapewnimy jej żyzną glebę, słoneczne stanowisko oraz odpowiednio wilgotne podłoże, odwdzięczy się nam licznymi i uroczymi kwiatami. Pewnych błędów roślina może nam jednak nie wybaczyć, dlatego warto sobie je przyswoić. Przede wszystkim, nie wolno zapominać o zwiększeniu częstotliwości podlewania latem, podczas upalnych i wyjątkowo słonecznych dni. Przesuszona roślina gubi pąki i ciężko jest przywrócić jej atrakcyjny wygląd. Należy wystrzegać się także wysadzania stokrotki afrykańskiej do gruntu przed piętnastym maja. Należy ona bowiem do roślin wrażliwych na mróz. Tymczasem, przymrozki do połowy maja nie są w naszym kraju rzadkością. Zdecydowanie bezpieczniej będzie zatem posadzić stokrotkę w ogrodzie po newralgicznej dacie, za jaką uznawany jest piętnasty maja. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że ujemne temperatury o poranku nie będą stanowiły dla niej zagrożenia. Warto jednak śledzić prognozy pogody i w razie zapowiadanego przymrozku osłonić stokrotkę.