Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Podstawy

Skalniak krok po kroku

Skalniak krok po kroku

Założenie skalniaka może wydawać się trudnym zadaniem, zwłaszcza jeżeli robimy to po raz pierwszy. Jednak jeżeli będziemy przestrzegać pewnych zasad to nie powinniśmy mieć problemu z samodzielnym założeniem skalniaka, oczywiście musimy liczyć się z tym, że będzie nas to kosztowało sporo pracy. Nasz piękny skalniak później jednak wynagrodzi nam ten trud. Poniżej dowiesz się jak założyć i pielęgnować skalniak krok po kroku.

Pomysł – Jak prawidłowo zaplanować skalniak?

Planując skalniak w naszym ogrodzie powinniśmy pamiętać o tym, że skalniak ma jak najbardziej naśladować naturę z gór. Skalniak może być zaprojektowany i wykonany w dowolnym kształcie, jednak zasada jest taka, że nie powinno się go projektować w równych geometrycznych figurach. Jeżeli będzie on okręgiem czy idealnym kwadratem, to z całą pewnością taki skalniak nie będzie wyglądał naturalnie. Idealne kształty w przyrodzie nie występują. Oczywiście nie oznacza to, że wszystko mamy robić bez planu. Warto jest chociaż wstępnie na kartce zaplanować sobie jak nasz przyszły skalniak będzie wyglądał.

skalniak

Gdzie umieścić skalniak?

Pamiętajmy, że skalniak jest taką ozdobę, że nawet jak jego rozmiary nie będą duże to i tak z całą pewnością będzie one zwracał uwagę. Dlatego po pierwsze skalniak musi być zadbany a po drugie należy dobrze przemyśleć miejsce gdzie będzie on ulokowany. Ogólnie zasada jest taka, że skalniak powinien tworzyć z resztą ogrodu jedną kompozycję. Jeżeli ustawimy skalniak na środku ogrodu to będzie on bardziej przypominał wyspę niż skalniak.

skalniak pomsyl

Skalniak warto jest zaprojektować w takim miejscu gdzie spędzamy dużo czasu, aby cieszył nasze oczy. Najlepiej gdy jest on przy altanie, czy też miejscu gdzie zwyczajowo urządzamy na naszym ogrodzie grilla. Ciekawym rozwiązaniem są skalniak w narożniku o kształcie trójkąta.

Idealnym miejscem na skalniak są naturalne kształty terenu. Zarówno jeżeli chodzi o nasypy czy też dziury w ziemi. Jednak musimy pamiętać, że w takiej dziurze będzie się zbierała woda.

Jak dobrze naświetlać skalniak

Skalniak to w dużej mierze rośliny, jedne z nich potrzebują dużo słońca a inne mniej. To od decyzji o tym gdzie stanie nasz skalniak zależy jakie rośliny będziemy mogli na nim posadzić. Jeżeli ustawimy go w cieniu, to musimy poszukać roślin lubiących mniej światła. Jeżeli zdecydujemy się na mocno nasłonecznione miejsce w naszym ogrodzie to musimy na skalniak wybrać rośliny, które bardzo lubią słońce. Ogólnie skalniak powinien być dość mocno nasłoneczniony, ponieważ zdecydowana większość skalnej roślinności lubi mocne słońce.

Z czego zbudować skalniak?

Najważniejszym elementem skalniak są oczywiście kamienie. Skalniak musi mieć kamienie, to on nadadzą mu charakteru. Warto jednak pamiętać, że kamienie powinny zajmować maksymalnie połowę objętości skalniak. Skalniak, aby jak najbardziej przypominał górskie krajobrazy powinien mieć ostre, nieregularne i wystające krawędzie.

Mając już kamienie na skalniak musimy zaplanować jak będziemy je układać. Zasada układania jest taka, że z różne wielkości kamieni układamy półki. Najniżej położona warstwa powinna być z jak największych kamieni. Wiele osób decyduje się budując skalniak na wkopanie najniższej warstwy częściowo do ziemi. Tam gdzie powstają szczeliny musimy uzupełnić ziemią lub drobnym piaskiem.

kwiaty
Piękne kwiaty w skalniaku? Czemu nie!

Kiedy zakładać skalniak?

Ogólnie skalniak możemy założyć w dowolnym momencie roku, jednak specjaliści polecają, aby skalniak był zakładany na wiosnę. Jest to czas kiedy rośliny mają idealne warunki na wzrost i mają dużo czasu aby dobrze się przyjąć na skalaniu. Najgorszym okresem aby założyć skalniak jest lata, zwłaszcza gorący lipiec. Wiele roślin może nie wytrzymać a my będziemy musieli często podlewać nasz skalniak.

Jak pielęgnować skalniak?

Jak wszystko w naszym ogrodzie tak i skalniak wymaga od nas uwagi i pielęgnacji. Decydując się na skalniak musimy mieć świadomość, że czas nas sporo pracy. Rośliny jak wszystkie inne musimy podlewać, pielęgnować, co jakiś czas nawozić i plewić. Warto sprawdzić, które z naszych roślin musimy zabezpieczyć przed mrozem.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.