Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Ogród

Sadzenie roślin jesienią – dlaczego warto?

Sadzenie roślin jesienią – dlaczego warto?

Wiosna to pora roku, która przede wszystkim kojarzy się z urządzaniem ogrodu. Okazuje się jednak, że najlepszym okresem na sadzenie wielu roślin jest jesień. Dlaczego warto zadbać o swoje podwórko tuż po upalnym lecie i gdzie szukać najlepszych sadzonek?

Dlaczego warto sadzić rośliny jesienią?

Sadzenie roślin powinno się odbywać jesienią, ponieważ panują wtedy najlepsze warunki atmosferyczne do rozwoju nowych drzew czy krzewów. Latem sadzonki mogłyby zostać wypalone przez słońce, a na dodatek trzeba byłoby je intensywnie podlewać.

W październiku czy listopadzie jest znacznie chłodniej, ale nie na tyle zimno, aby zaszkodzić roślinom. Częste opady deszczu zastępują podlewanie i zmniejszają ilość pracy ogrodnika. Korzenie dobrze się rozwijają, kiedy temperatura gleby pamięta jeszcze słoneczne, sierpniowe dni.

Co więcej, jesienią na podwórkach znajduje się znacznie mniej szkodników i chwastów. Łatwiej zapanować nad miejscami ze świeżo posadzonymi różami czy innymi krzewami. Poza tym dzięki takiemu terminowi już wiosną można się cieszyć pięknym ogrodem.

Jeśli zasadzi się wszystko odpowiednio wcześnie, to w marcu czy kwietniu rośliny będą się już prężnie rozwijać i wyczekiwać ciepłych dni. Przetrwanie zimy znacznie uodporni je na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne, z jakimi przyjdzie im się zmagać.

Gdzie kupić rośliny do swojego ogrodu?

Najlepsze miejsce na zakup kolorowych kwiatów to szkółka róż – Róże Ogrodowe to rodzinny biznes, którego przedstawiciele wiedzą o sadzonkach wszystko. Zajmują się sprzedażą hurtową i detaliczną roślin o intensywnych barwach i wysokiej odporności.

Kupowanie flanców w szkółkach to pewność zdrowych i dobrze rozwijających się drzew i krzewów. Sadzonki kształtują się tam pod okiem profesjonalistów, którzy dbają o najlepsze warunki dla każdego gatunku roślin. Nie ma mowy o szkodnikach czy chorobach.

Ponadto eksperci chętnie pomagają w doborze odpowiednich elementów do ogrodu i udzielają rad na temat ich pielęgnacji. W swoich ofertach mają sadzonki na różnych etapach wzrostu, w tym idealne do zaimplementowania w glebie jesienią. Szkółki to szeroki wybór roślin odpowiadających potrzebom wszystkich klientów.

Jakie rośliny sadzi się jesienią?

Chłodne miesiące to idealny czas na sadzenie cebulek, w tym m.in.: krokusów, tulipanów czy hiacyntów. Dzięki temu wiosną można cieszyć się kolorowym trawnikiem pełnym różnorodnych, żywych odcieni. W ziemi dobrze przyjmują się wtedy również krzewy, np. laurowiśnie, agrest i bukszpan.

Zdecydowanie warto rozważyć zasadzenie róż. Istnieją odmiany, które doskonale przyjmują się właśnie w październiku czy listopadzie. To jedne z najpiękniejszych kwiatów, jakie można mieć w swoim ogrodzie. Występują w wielu wariantach – pnące, parasolowe, miniaturowe czy okrywowe. Da się je dobrać do każdej działki.

Sadzenie roślin jesienią to sposób na wykorzystanie ostatnich ciepłych chwil w roku na spędzenie czasu na zewnątrz i cieszenie się promieniami słońca. Dzięki takiemu przedsięwzięciu podwórko przez cały kolejny rok będzie piękniejsze.

 

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl