Zmiany klimatu, pędząca gospodarka i wciąż niska świadomość ekologii sprawiają, że szczególnie w wielkich miastach odczuwamy negatywne skutki nieodwracalnej degradacji środowiska. Dlatego właściciele ogródków działkowych i przydomowych ogrodów to cisi bohaterowie ekologicznego mikroklimatu danego miasta. Kropla drąży skałę, dlatego dziś opowiemy o tym, dlaczego warto, choć na małą skalę przy pomocy roślin zadbać o czystsze powietrze.
Walka ze smogiem w domu i ogrodzie
Szczególnie w okresie jesienno-zimowych, gdy mieszkańcy miast rozpoczynają ogrzewać mieszkania za pomocą m.in. węgla, możemy zauważyć w dużych miastach swoistą gęstą chmurę, niosącą z sobą zanieczyszczenia powietrza. Od lat takie miejscowości jak Kraków, Wrocław czy Warszawa borykają się z niską jakością powietrza. Co ważne, taka chmura niesie z sobą kancerogenne związki chemiczne, metale ciężkie i szkodliwe gazy.
Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na domowy montaż nawiewników antysmogowych od sprawdzonych producentów, np. z Oknoplast. To prosty sposób, by stworzyć nawet 98% barierę przed wnikaniem do pomieszczenia szkodliwych cząsteczek pyłu PM10. Takie rozwiązanie chroni, jednocześnie wentylując wnętrze i zapewniając swobodny przepływ powietrza.
Nie tylko nowoczesne technologie mogą przynieść nam ulgę w oddychaniu i zadbać o nasze zdrowie. Okazuje się, że remedium na smog może przynieść współpraca roślin z nowinkami technicznymi. Tak zwane antysmogowe rośliny to doskonałe uzupełnienie starań o czyste powietrze.
Które warto zasadzić w ogrodzie i hodować w domu, by wspierać środowisko?
Zasadź te rośliny w ogrodzie, a zniwelujesz smog
Na co dzień mijamy wiele roślin, nie zdając sobie sprawy, że ich właściwości mogą okazać się niezwykle pożądane w obecnym świecie. Niestety, rozszerzający się w lawinowym tempie proces urbanizacji utrudnia oczyszczanie powietrza za pomocą roślin. Jednak na Zachodzie i w Azji niezwykle modne są zielone budynki, zielone osiedla i zielone miasta, w których rośliny stanowią ważny element architektury. W tych lokalizacjach rośliny sadzi się na dachach, umieszcza na elewacjach.
Warto więc iść za tym przykładem i w przydomowych ogrodach zasadzić i zasiać:
- bluszcz pospolity,
- paprocie,
- dracenę obrzeżoną,
- begonie,
- złocień wielokwiatowy,
- aloes,
- asparagus gęstokwiatowy.
Nie zapomnijmy o zasadzeniu odpowiednich drzew, np. jabłoni, cisów, sosen czy lipy. Drzewostany nie tylko pomogą filtrować powietrze, są cennym źródłem tlenu, ale również zapobiegają przegrzewaniu się miejskiego środowiska, dając w upalne dni cień.
Które rośliny doniczkowe warto postawić w swoim wnętrzu, by redukować negatywne skutki wszechobecnego smogu?
W mieszkaniach i domach zdecydowanie prym wiodą takie gatunki jak:
- epipremnum złociste,
- trzykrotka,
- aglaonema,
- aloes,
- sansewieria,
- areka,
- chamedora wytworna,
- zielistka Sternberga,
- filodendrony.
Zauważamy z pewnością, że niemal wszystkie te gatunki cechują silne, umięśnione i pokaźne liście. Dzięki tym gatunkom ograniczymy we wnętrzu ilość formaldehydu, benzenu, tlenków węgla. Co więcej, stanowią doskonałe źródło nawilżenia, co jest niezmiernie pożądane w okresie jesienno-zimowym.