Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Ogród

Roślina na literę Z

Roślina na literę Z

Byłem zawsze zapalonym graczem w Państwa-Miasta, z literą Z zawsze mi się trudno grało. Dzisiaj jestem jednak gotów do podjęcia tego wyzwania. Otóż, istnieją rośliny, które rozpoczynają się na Z, a niektóre z nich mogą sprawić, że twój ogród lub wnętrze domu staną się jeszcze piękniejsze. Siedząc wygodnie, z kubkiem ulubionej kawy w dłoni, przenoszę się w swój ogród, aby opowiedzieć Wam o tych fenomenalnych roślinach.

Zawilec – Rośliny na Z, które królują w strefie chłodnej

Pierwszym przystankiem na naszej liście jest zawilec, roślina, która króluje w strefie klimatu chłodnego i arktycznego. Pamiętam jak będąc jeszcze młodym, niewinnym studentem polonistyki, odnalazłem na strychu domu starej babci książkę o zawilcach. To wówczas zrozumiałem, jak zawilec, rosnący na skraju lasu, stał się moim niewypowiedzianym symbolem młodości.

Zdrojek i jego blask

Dalej przechodzimy do zdrojka, małej, ale dumnej rośliny na Z. W Polsce, w stanie dzikim, możemy spotkać tylko jeden gatunek – zdrojek błyszczący. Co roku, wiosną, z niecierpliwością wypatruję pierwszych pędów tej rośliny w moim ogrodzie. Przypominają mi one o odwiecznym cyklu odrodzenia, który jest tak ważny dla nas, ogrodników.

Złocień – Azjatycki gość w europejskim ogrodzie

Kolejnym gościem na naszej liście jest złocień, roślina na Z, która jest naturalnym mieszkańcem Azji Wschodniej, a jej kwiaty odcieni żółci i czerwieni przypominają wschodzące słońce.

Zostera – oceaniczna dama

Czy kiedykolwiek słyszałeś o zostera, trawie morskiej? W młodości byłem zafascynowany tym, że roślina może rosnąć w wodzie. Teraz, w pełni doceniam piękno zostery, jej subtelne kształty i sposób, w jaki porusza się w falach oceanu.

Zefirant – z Ameryki do Twojego ogrodu

Jeśli szukasz rośliny cebulowej na literę Z, to zefirant jest tym, czego potrzebujesz. Te rośliny, które pochodzą z Ameryki, zdobią teraz ogrody na całym świecie. Ich kwiaty, przypominające kształtem lejek, oferują paletę barw od żółtej po czerwoną.

Zamiokulkas – roślina doniczkowa z wyjątkowym urokiem

Nie zapomnijmy o zamiokulkasie, roślinie doniczkowej, która zasługuje na miejsce w twoim domu. Ta roślina przypomina mi o czasach, gdy studiowałem polonistykę. Moja roślina, zamiokulkas, była moim stałym towarzyszem podczas tych nocy pełnych nauki i kawy.

Wyjątkowe rośliny na Z z mojego ogrodu

Na koniec chciałbym wspomnieć o kilku innych roślinach, które pięknie ozdabiają mój ogród: zawilcu japońskim, o niewiarygodnym uroku, ziarnopłonie wiosennym, który zawsze ogłasza nadejście wiosny, i złocień maruna, którego żółte kwiaty są jak małe słońca. Każda z tych roślin na literę Z, ma swoje miejsce i rolę w moim ogrodzie.

Kochani, pamiętajcie, że ogrodnictwo to nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja. I pamiętajcie, litera Z w Państwa-Miasta nie musi już być tak straszna, kiedy znasz tak wiele nazw roślin na literę Z. Wszak rośliny są jak słowa – im więcej ich znasz, tym piękniejszy staje się Twój świat.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl