Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
W domu

Punktowe oświetlenie sufitowe – dlaczego powinieneś mieć je w swoim domu?

Punktowe oświetlenie sufitowe – dlaczego powinieneś mieć je w swoim domu?

Oświetlenie punktowe pojawiło się nagle i niemal natychmiast zdominowało rynek. Po czym możemy je rozpoznać? Po prostocie, elegancji i prawdziwej nowoczesności. Tego rodzaju oświetlenie kojarzy nam się głównie z domami urządzonymi w stylu nowoczesnym, jednak nie możemy się ograniczać tutaj do jednego. Minimalistyczna forma opraw punktowym pozwala nam na najróżniejsze wariacje i łączenia stylów aranżacji. Czym charakteryzuje się takie oświetlenie, jak włączać je do aranżacji oraz jakie jego rodzaje możemy wyróżnić?

Oświetlenie punktowe pojawiło się nagle i niemal natychmiast zdominowało rynek. Po czym możemy je rozpoznać? Po prostocie, elegancji i prawdziwej nowoczesności. Tego rodzaju oświetlenie kojarzy nam się głównie z domami urządzonymi w stylu nowoczesnym, jednak nie możemy się ograniczać tutaj do jednego. Minimalistyczna forma opraw punktowym pozwala nam na najróżniejsze wariacje i łączenia stylów aranżacji. Czym charakteryzuje się takie oświetlenie, jak włączać je do aranżacji oraz jakie jego rodzaje możemy wyróżnić?

Oprawy natynkowe

Sufitowe oprawy natynkowe to element, który zaczyna dominować na polskim rynku i coraz więcej osób docenia jego ogrom zalet oraz uniwersalność. Oprawy natynkowe doskonale zagrają solo, ale i również w towarzystwie innych źródeł oświetlenia, dzięki czemu możemy sobie wówczas pozwolić na kilka zupełnie niezależnych źródeł, które wyróżniać będą się odmiennymi funkcjami. Design tego rodzaju opraw stoi głównie pod znakiem czystości, minimalizmu i niezwykłej elegancji, które to oferuje ich prostota. W parze z prostotą idzie uniwersalność, dzięki czemu nie jest powiedziane, że sprawdzą się tylko w jednym stylu aranżacyjnym.

Najczęstsze formy tych opraw to standardowa tuba oraz charakterystyczna kostka, która jest nieco mniej popularną formą od pierwszej wymienionej, jednak nadaje sporo charakteru. Oprawy natynkowe cenione są również przez ich banalny montaż, który nie wymaga wiele wysiłku. Cały proces przebiega dość analogicznie do standardowych lamp wiszących, plafonów, czy też kinkietów.

Oczka sufitowe

Oczka sufitowe to z kolei odwrotność opraw natynkowych, ponieważ te montujemy podtynkowo. Oczka to nic innego jak punktowe oświetlenie typu downlight. Jeżeli nie podobają Ci się oprawy ‘’wystające’’ z sufitu, a wolisz coś dyskretnego i jeszcze bardziej minimalistycznego, to downlighty będą dla Ciebie rozwiązaniem idealnym.

Mamy tutaj jednak do czynienia z nieco bardziej skomplikowanym montażem, co też wiąże się z zatrudnieniem doświadczonego profesjonalisty.

Jakie są zalety punktowego oświetlenia sufitowego?

Nie da się ukryć, że tego rodzaju oświetlenie niesie ze sobą ogrom zalet, o których trzeba mówić głośno. Warto mieć je w swoim domu, nawet nie jako oświetlenie główne, lecz to dodatkowe. Możesz nam uwierzyć, że jeszcze sobie za to podziękujesz. Jakie zatem wyróżniamy największe pozytywy punktowego oświetlenia sufitowego?

  • Skuteczność

Punktowe oświetlenie sufitowe umożliwia precyzyjne oświetlenie wybranych obszarów pomieszczenia, dzięki czemu zyskujesz możliwość wydzielenia kilku stref posiadających odrębne funkcje. W ten sposób możesz wydobyć piękno swojego wnętrza, eksponując np. ciekawe elementy dekoracyjne lub dzieła sztuki, tworząc efektywne oświetlenie główne lub umieścić je w konkretnym miejscu pomieszczenia, np. w części jadalnianej. Ponadto, oprawy te produkowane są w oparciu o technologię LED, dzięki czemu są nie tylko wysoce energooszczędne i żywotne, ale gwarantują bardzo dobre oświetlenie.

  • Łatwość w utrzymywaniu czystości

W tego rodzaju oprawach na próżno szukać udziwnień i abstrakcyjnego designu. Tak jak już wspomnieliśmy, tutaj liczy się czysty minimalizm. Jeśli oświetlenie to z czasem zacznie się kurzyć, to nie będziesz mieć żadnego problemu z ich szybkim przetarciem, dzięki czemu nieustannie będą wyglądać jak nowe.

  • Funkcjonalność

Oświetlenie punktowe daje Ci niezliczone możliwości, a Twoim jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Swoje przeznaczenie znajdą praktycznie w każdym pomieszczeniu!

Gdzie sufitowe oświetlenie punktowe sprawdzi się najlepiej?

Mimo, że tych zastosowań jest naprawdę wiele, to możemy podpowiedzieć Ci, gdzie montuje się je najczęściej. Bezsprzecznie do takich miejsc należą przede wszystkim kuchnia i salon, gdyż to właśnie tam potrzebujemy najwięcej światła wysokiej jakości. Dobre i mocne światło jest niezastąpione i wręcz wymagane podczas przygotowywania posiłków lub też przyjmowania gości i częstowania ich jedzeniem.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl