Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Wokół domu

Przewodnik po saunie

Być może zastanawiasz się: czy można zrobić w domu saunę „zrób to sam ”? W krajach skandynawskich, takich jak Finlandia, ponad połowa populacji ma w domu saunę. W innych częściach świata nie tak bardzo, ale jest to udogodnienie, którego wielu by pożądało.

Jeśli sauna w średniej wielkości domu lub mieszkaniu wydaje się przesadna i droga, jesteśmy tutaj, aby powiedzieć, że nie jest to taki szalony pomysł (po prostu zapytaj jakąkolwiek osobę z Finlandii). Plus, czy naprawdę możesz wycenić swoje zdrowie i zdrowie psychiczne? Dziesięcio- 15minutowe sesje w tradycyjnej saunie opalanej drewnem wyzwalają przepływ krwi i uwalniają endorfiny, które poprawiają zdrowie serca i psychiczne. Nie będziemy Cię jednak zanudzać statystykami dotyczącymi tych gabinetów odnowy biologicznej, po prostu nauczymy Cię, jak krok po kroku zbudować saunę, abyś sam mógł zobaczyć wszystkie korzyści.

Sauny suche są kluczem do projektu DIY

Istnieje sześć rodzajów saun. Są sauny opalane drewnem, sauny ogrzewane elektrycznie, sauny fabryczne, sauny dymne, łaźnie parowe i sauny na podczerwień.

Największą różnicą między wszystkimi tymi opcjami jest źródło ciepła. Tradycyjne fińskie sauny wykorzystują piece opalane drewnem, chociaż teraz grzejniki elektryczne naśladują to doświadczenie. Te dwie opcje to rodzaje „suchych saun” i w przeciwieństwie do łaźni parowych lub innych bardziej nowoczesnych odmian, nie wymagają instalacji wodociągowej. Jeśli zdecydujesz się na opcję pieca opalanego drewnem, nie będzie on również wymagał źródła zasilania.

Wszystko to oznacza, że ​​suche sauny mogą być używane praktycznie wszędzie – w rogu łazienki lub sypialni dla gości, garażu, na podwórku – i mogą być zbudowane tak małe, jak cztery na cztery stopy kwadratowe. Chociaż sauna zewnętrzna jest bardziej tradycyjna (i jest eleganckim dodatkiem do podwórka ), budowanie sauny w domu naprawdę nie jest tak uciążliwe, jak się wydaje.

Zestawy do samodzielnego montażu lub gotowe pakiety są całkowicie legalne i idealne dla początkujących, więc zapoznaj się z niektórymi z tych opcji, jeśli nie chcesz budować niestandardowej sauny całkowicie od zera. Zestaw będzie zawierał wszystkie materiały wewnętrzne, ale będziesz odpowiedzialny za obramowanie ścian i sufitu kołkami oraz materiałem zewnętrznym. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się zrobić to sam, czy użyć zestawu do sauny domowej, gdy będziesz gotowy do jego budowy, wykonaj następujące kroki.

sauna1

1. Wybierz swoją lokalizację
Piękno sauny suchej, jak wspomnieliśmy wcześniej, polega na tym, że nie wymaga bieżącej wody, więc nie musisz instalować jej w pobliżu kanalizacji. Potrzebujesz jednak źródła energii elektrycznej (światła, grzejnika itp.), więc jeśli rozważasz saunę na świeżym powietrzu, musi ona znajdować się nieco w pobliżu głównej konstrukcji. Sugerujemy zatrudnienie elektryka do tej części ustawienia sauny i pamiętaj, że będzie ona korzystać z zasilania 220V.

Jeśli chodzi o przestrzeń, wszystko, czego potrzebujesz do małej sauny, to otwarta podłoga o wymiarach cztery na cztery stopy (plus trochę miejsca na drzwi sauny i okablowanie elektryczne) oraz sufit wyższy niż siedem stóp. Tylko upewnij się, że gdziekolwiek go postawisz, ma równe podłoże. Rozważając, jak dużą saunę faktycznie chcesz, ogólną zasadą jest zapewnienie dwóch stóp miejsca na ławce na osobę. Ponadto, jeśli masz zamiar zrobić to w prawdziwym fińskim stylu, powinieneś rozważyć posiadanie w pobliżu prysznica do spłukiwania.

2. Zbierz materiały budowlane
Rodzaj drewna, którego użyjesz w fundamencie Twojej sauny będzie integralny. Wybierając drewno na ramę sauny, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak odporność na gnicie, komfort cieplny, wygląd i zapach. Złotym standardem jest drewno cedrowe. Dobrze znosi wilgoć i wytrzyma długo. Jest również dobrym izolatorem i może się stosunkowo szybko nagrzewać. Może to być jednak kosztowne, więc warto wziąć to pod uwagę przed podjęciem ostatecznych decyzji.

Lipa, topola i naturalne drewno choiny kanadyjskiej to inne popularne opcje, ale mają one również własne zestawy zalet i wad. Na przykład cykuta może być naprawdę niedroga, ale nie jest tak odporna na próchnicę, a jeśli drewno jest świeże, może mieć lekko kwaśny zapach. Najlepiej zawęzić go do kilku opcji, a następnie przeprowadzić bardziej dogłębne badanie każdego z nich, aby wybrać najlepszą opcję dla swojego projektu.

Poświęć trochę czasu na przemyślenie podłogi w saunie — beton, drewno lub płytki to popularne opcje. Ważna jest również izolacja konstrukcji, zwłaszcza sufitu. Zaleca się stosowanie standardowego włókna szklanego i aluminiowej bariery paroszczelnej. Na koniec zaplanuj sposób, w jaki będziesz przewietrzać pomieszczenie. Zgodnie z zaleceniami należy umieścić wlot powietrza w pobliżu poziomu podłogi na ścianie grzejnika oraz w pobliżu wylotu na przeciwległej ścianie, tuż poniżej górnej ławki.

Po dokonaniu wszystkich wyborów wylej beton na fundament, a następnie obramuj ściany i dach. Nie bój się zadzwonić do budowniczego, jeśli potrzebujesz pomocy w tym kroku.

3. Wybierz swoje źródło ciepła
Kiedy planujesz swój osobisty projekt sauny, jedną z najważniejszych decyzji, które musisz podjąć, jest źródło ciepła. Czy jesteś osobą palącą drewno czy elektrykiem? To wielka debata w świecie saun.

Grzejniki elektryczne są tańsze i wymagają mniej konserwacji, ale wielu twierdzi, że to tak, jakby porównywać stek grillowany na węglu drzewnym z grillowanym na gazie – to rzecz smakowa. Wiedz, że jeśli skłaniasz się ku spalaniu drewna , musisz faktycznie zdobyć drewno do spalania, być w stanie podsycać ogień w miarę upływu czasu i być może zrezygnuj z pomysłu sauny wewnętrznej, aby ubezpieczenie twojego domu gwałtownie wzrosło. Jednak drewno jest bardziej historyczną opcją, więc jeśli tęsknisz za tradycyjną sauną, może to być droga.

4. Wybierz wykończenie wnętrza
Po zaplanowaniu wszystkich podstawowych aspektów sauny, następną poważną decyzją jest wybór drewna do wykorzystania we wnętrzu. Podobnie jak drewno użyte na ramie, masz różne opcje paneli wewnętrznych, wszystkie z unikalnymi zaletami i wadami.

Cedr wydziela najlepszy zapach i jest łatwy do znalezienia w Stanach Zjednoczonych (należy trzymać się zachodniego czerwonego cedru, aby uzyskać najłagodniejszy zapach i konsystencję), podczas gdy nordyckie białe drewno to tradycyjne gatunki używane w Finlandii. Oba są droższe, więc jeśli próbujesz obniżyć koszty, użyj dobrych rzeczy na ławkach w saunie i ścianach wewnętrznych, a na reszcie czegoś nieco tańszego, jak cykuta lub eukaliptus.

5. Rozważ estetyczne wykończenia
Sauny są przeznaczone do użytku i przyjemności, ale to nie znaczy, że nie mogą również dobrze wyglądać. Okna mogą być miłym akcentem, zwłaszcza jeśli wybrałeś saunę na podwórku i masz ładny widok. Tylko upewnij się, że używasz podwójnego szkła, aby nie narażać izolacji i ciepła konstrukcji. Masz też trochę swobody z drzwiami – możesz wybrać opcję z drewna, szklane drzwi, a nawet takie, które przesuwają się.

Jeśli idziesz drogą elektryczną, estetyka pieca do sauny również może mieć znaczenie. Wykończenie i styl pieca mogą z łatwością wpłynąć na atmosferę sauny, więc poświęć trochę czasu na zbadanie opcji i znalezienie takiej, która pasuje do Twojego gustu.

Jak korzystać z sauny

Jeśli jesteś na pokładzie z życiem w saunie i jesteś gotowy, aby stworzyć własne, ostatnią rzeczą, której musisz się nauczyć, jest to, jak faktycznie z niej korzystać. Aby uzyskać pełne korzyści zdrowotne z gorącego pokoju, należy przestrzegać rytuału i techniki. Przede wszystkim chcesz, aby Twoja sauna była super czysta, co oznacza, że ​​wszyscy kąpiący się powinni wziąć prysznic przed wejściem. I chociaż koszerne jest siedzenie w saunie nago, zawsze powinieneś trzymać ręcznik między skórą a drewnianą ławką – pomyśl o tym jako o okazji do stylizacji sauny za pomocą uroczych gadżetów . Sugerowane tempo seansu w saunie to rozgrzanie się w środku przez 10 do 15 minut, a następnie ochłodzenie się na zewnątrz, wskakując pod prysznic lub prosto do pobliskiego lodowatego jeziora, jak prawdziwy Fin.

W saunie Finowie również tradycyjnie uderzają się wiązką gałązek brzozowych (zwanych vasta lub vihta ), które wspomagają krążenie i dodają kojącego aromatu. Inną zabawną czynnością jest ogrzanie pomieszczenia przez polewanie wodą rozżarzonych węgli. Wymaga to kolejnego wspaniałego akcesorium: wiadra i chochli, które uwielbiamy w łączeniu drewna, ale można je również znaleźć w nowoczesnym wykończeniu aluminiowym .

Zdjęcie główne pochodziło ze strony https://pluslifehealth.ae 

https://pluslifehealth.com.au

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl