Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jesień w ogrodzie

Sprawdź nasz poradnik, w którym polecamy najlepszą odzież roboczą i akcesoria na tę porę roku!

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Wokół domu

Płytki z terakoty na tarasie

Płytki z terakoty na tarasie

Jedną z najstarszych płytek ceramicznych jest terakota. Nazwa terakota pochodzi od włoskiego słowa „pieczona ziemia”. Płytki z terakoty to gliniane płytki, które powstają z porowatej gliny o wysokiej zawartości żelaza i stąd jej czerwonawo-brązowy kolor.

Terakotowe płytki podłogowe, gliniane płytki podłogowe, istnieją od zawsze i można je prześledzić aż do Chin, około 10 000 lat p.n.e. i nieco później na Bliskim Wschodzie. Jednak właściciele domów przerzucili się na modne płytki porcelanowe, zeszklone lub kamienne zamiast terakoty na podłogach nowoczesnych domów. W dzisiejszych czasach niektórzy ludzie wolą rustykalny wygląd w swoim domu, dlatego decydują się na wzory płytek z terakoty. Płytki z terakoty to nie tylko urok starego świata, ale także rustykalny wygląd, który trudno dopasować do nowoczesnych wzorów płytek.

Zalety płytek z terakoty

63Płytki z terakoty zmieszczą się w prawie każdym pomieszczeniu w domu i nie będą wyglądać nie na miejscu, czy to na parkingu, na dachu, czy na tarasie. Oto kilka korzyści płynących z wyboru wzorów płytek z terakoty, które sprawiają, że większość rodzin je pokocha:

W przeciwieństwie do innych płytek dostępnych na rynku, płytki z terakoty oferują absolutne piękno w stosunkowo przystępnych cenach. Tak więc, niezależnie od wielkości twojej kieszeni, jest tam płytka z terakoty, która całkiem dobrze zmieści się w twoim budżecie.
Dawno minęły czasy, kiedy płytki z terakoty były dostępne tylko w kolorze czerwonym, obecnie te płytki różnią się kolorami, fakturą i wzorami. Możesz wybrać jeden zgodnie ze swoimi wymaganiami, na przykład jeśli szukasz płytek ściennych z terakoty lub płytek parkingowych z terakoty, a nawet płytek z terakoty na taras, otrzymasz wiele opcji.
Te płytki trwają imponująco długo i mogą wykazywać oznaki zużycia dopiero znacznie później. Ponadto są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu. Wystarczy je regularnie wycierać, aby uzyskać jak najlepszy wygląd. Ich prosta konsystencja ułatwia usuwanie plam – wystarczy mop, dobre mydło i trochę wody.
A co najważniejsze, można je ponownie wykorzystać do odtworzenia szorstkich powierzchni, takich jak chodnik ogrodowy, co czyni je przyjaznymi dla środowiska.

Wady płytek z terakoty

  • Pamiętaj tylko, że płytki z terakoty należy uszczelnić masą penetrującą, a spoiny między nimi wypełnić fugą cementową.
  • Każda płytka różni się od pozostałych kolorem, więc jeśli jesteś osobą, która nie lubi przebarwień, możesz ich nie polubić.
  • Naprawa płytek z terakoty może być trudna, gdy są popękane lub wyszczerbione.
  • Proces montażu płytek z terakoty jest dość skomplikowany, dlatego należy go wykonać profesjonalnie.
  • Tekstura płytek z terakoty jest porowata, dzięki czemu bardzo szybko mogą stać się magnesem brudu.
  • W chłodniejszym klimacie woda jest wchłaniana przez płytki z terakoty i może je zamarzać i pękać.

Gdzie używać terakoty?

Płytki z terakoty są w rzeczywistości dość wszechstronne i dlatego można je stosować w dowolnym miejscu. Tak więc, jeśli chcesz mieć rustykalny, oldschoolowy urok w swoim domu, możesz użyć płytek podłogowych z terakoty; stworzy atmosferę, która jest zarówno surowa, jak i stonowana. Jest to również doskonały materiał na parking lub wokół basenu, można zdecydować się na terakotę zewnętrzną. I nie tylko to, ale używasz płytek z terakoty na zewnętrznej ścianie domu. Te zewnętrzne płytki ścienne z terakoty są idealne dla serca Twojego domu, czyli z przodu.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.