Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jesień w ogrodzie

Sprawdź nasz poradnik, w którym polecamy najlepszą odzież roboczą i akcesoria na tę porę roku!

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
W domu

Piec na drewno – jak wybrać?

Piec na drewno – jak wybrać?

Wybór odpowiedniego pieca na drewno to niezwykle istotna decyzja, która może mieć wpływ zarówno na ekonomię ogrzewania domu, jak i na komfort jego codziennego używania. Na rynku dostępne są także różne ich rodzaje. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze idealnego modelu pieca? Podpowiadamy.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje pieców na drewno?

Na rynku można znaleźć szeroką ofertę różnorodnych pieców na drewno. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wskazać przede wszystkim tradycyjne piece kominkowe. Umieszcza się je bezpośrednio we wnęce ściany. Charakteryzują się eleganckim wyglądem, prostą konstrukcją oraz możliwością szybkiego ogrzewania konkretnego pomieszczenia, w którym się znajdują.

Kolejnym rodzajem pieców są piece wolnostojące na drewno. Podobnie jak w przypadku kominków, te umieszcza się bezpośrednio w wybranym wnętrzu. Są to samodzielne jednostki, które dość często traktowane są również jako element dekoracyjny. Sprawdzają się więc zazwyczaj w określonej stylistyce pomieszczeń.

Piece zgazowujące drewno to nowoczesne i zaawansowane technologicznie urządzenia, które charakteryzują się niezwykle efektywnym działaniem. Ich specyficzny rodzaj konstrukcji pozwala na długotrwałe utrzymywanie ciepła. Są także rozwiązaniem bardzo ekologicznym.

Piece na drewno i pellet to kolejne nowoczesne rozwiązania, które umożliwiają wykorzystanie dwóch rodzajów paliwa jako materiału opałowego. Większość nowoczesnych urządzeń tego typu wyposażona jest w automatyczne podajniki i inne funkcje, które ułatwiają efektywne i proste zarządzanie kotłem.

Co brać pod uwagę przy wyborze pieca na drewno?

Przy wyborze pieca na drewno należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim istotny jest jego rozmiar oraz moc. Piec powinien być dopasowany do wielkości ogrzewanych pomieszczeń. Urządzenie o zbyt małej mocy nie będzie w stanie efektywnie ogrzewać dużych przestrzeni, a zbyt duży może prowadzić do niepotrzebnego i nadmiernego zużywania drewna.

Sprawność energetyczna to kluczowy czynnik, który należy brać pod uwagę przy wyborze pieca na drewno. Parametr ten wpływa zarówno na ekonomię, jak i ekologię ogrzewania. Wskaźnik ten oznacza to, ile więcej ciepła jest w stanie wygenerować kocioł przy mniejszym zużyciu drewna. Co oczywiście przekłada się na oszczędność finansową i mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego.

Warto także zwrócić uwagę na wyposażenie dodatkowe i specjalne funkcje pieca. W przypadku nowoczesnych urządzeń użytkownicy mają dostęp do szeregu przydatnych funkcji. Między innymi są to systemy automatycznego podawania drewna, programatory czasowe i możliwość sterowania zdalnie, nawet przebywając poza domem. W przypadku pieca, który będzie znajdował się w reprezentatywnym pomieszczeniu, warto rozważyć model z funkcją systemu czystej szyby. To rozwiązanie zapobiega osadzaniu się sadzy, co pozwala cieszyć się widokiem płomieni bez potrzeby regularnego czyszczenia tego elementu.

Niebagatelne znaczenie ma także sam wygląd i estetyka pieca na drewno. Zwłaszcza jeśli decydujemy się na wybór modelu wolnostojącego. Takie piece są istotnym elementem dekoracyjnym w przypadku wielu różnych stylizacji wnętrz, np. do stylistyki industrialnej. Dobór odpowiedniego modelu może więc wpłynąć na estetykę całego pomieszczenia.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl