CEBULA
- Cebula Wolska. Odmiana późna, najbardziej rozpowszechniona. W obrębie tej odmiany spotykamy cebule duże lub średnie, kształtu kulistego, o słomkowożółtej łusce, czasem jasnożółtej lub czerwonawej. Miąższ mają biały, w smaku łagodny i słodki. Cebula Wolska przechowuje się najlepiej ze wszystkich odmian.
- Cebula Rawska. Odmiana średnio późna. Cebule średniej wielkości, kuliste, łuska sucha, brązowożółta, dobrze przylegająca- Miąższ biały, jędrny, łagodny w smaku. Przechowuje się dobrze. Nadaje się do uprawy z siewu przede wszystkim w województwach północnych i rejonach podgórskich.
- Cebula Szalotka Primalys – wyróżnia się delikatnym smakiem i silnym aromatem. Posiada liczne walory smakowe i zdrowotne: ma większą zawartość witamin od innych cebul. Świetnie nadaje się do spożycia na surowo. Występują różne odmiany szalotek, które zostały sprowadzone do nas z Bliskiego Wschodu. Różnią się kształtem (jedne są bardziej kuliste, a inne bardziej płaskie). Szalotki o jasnej barwie łuski są łagodniejsze, od tych które są bardziej brązowe niż żółte.
- Cebula Czerwona Karmen – odmiana średnio wczesna, ma intensywnie czerwoną łuskę, miąższ jest biały z odcieniem fioletu na wierzchniej warstwie, cebule są duże i okrągłe. Okres wegetacji trwa około 125 dni od momentu wysiewu. Nadają się do bezpośredniego spożycia na surowo (ze względu na swój łagodny smak), jak i do przetworzenia.
CZOSNEK
Dotychczas nie mamy hodowlanych odmian czosnku, są tylko tzw. typy, które różnią się nieznacznie między sobą pokrojem, kształtem główki, barwą i okresem wegetacji. Do sadzonych jako ozime należy typ czosnku Dolnośląskiego — wyniosły, duży, o fioletoworóżowych ząbkach; następnie typ czosnku z Latowicza silnie rosnący, o ząbkach fioletoworóżowych, uprawiany wyłącznie jako ozimy, oraz typ Podgórski — bardzo rozłożysty, o grubych, fioletoworóżowych, krótkich ząbkach, uprawiany jako jary i ozimy.
POR
- Słoń. Odmiana średnio późna, nie nadaje się do zimowania w gruncie. Część jadalna ma 6—9 cm grubości i około 20 cm długości.
- Karantański. Odmiana późna, wytrzymała na mrozy. Odznacza się niskim wzrostem, szerokimi liśćmi. Część jadalna ma 5—8 cm grubości i 12—25 cm długości.
Stanowisko warzyw cebulowych w płodozmianie zależy struktury gleby i nawożenia. Na ogół należy ją uprawiać w pierwszym roku na oborniku naturalnym jesienią. Na glebach żyznych mogą być uprawiane w drugim roku po oborniku, po warzywach obficie nawożonych.
Ostatnio czytałem ciekawy artykuł, że cebula ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie.