Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Wokół domu

Marzysz o prawdziwym azylu w ogrodzie? Nowoczesne markizy tarasowe jako świetny sposób na idealne miejsce do wypoczynku

Marzysz o prawdziwym azylu w ogrodzie? Nowoczesne markizy tarasowe jako świetny sposób na idealne miejsce do wypoczynku

Dokucza Ci upał? Szukasz latem odrobiny cienia na tarasie? Wybierz markizy tarasowe i odpoczywaj w przyjemnych warunkach. Jednocześnie ochronisz się przed deszczem. Czym charakteryzują się markizy?

Markiza – co to jest?

Markiza to jedna z form zadaszenia tarasu lub balkonu. Może ona skutecznie chronić zarówno przed palącym słońcem, jak i przed deszczem. Składa się z rury nawojowej, wysięgnika, mechanizmu sterującego i tkaniny stanowiącej osłonę. Markizę poznasz po charakterystycznej budowie i sposobie użytkowania – montowana jest do budynku i ta konstrukcja jest niezmienna, natomiast samo zadaszenie, które stanowi najczęściej wodoodporny materiał, można rozwijać lub zwijać w zależności od potrzeb. Markiza jest niezaprzeczalnie praktyczną alternatywą dla ogrodowych parasoli lub namiotów. Jednocześnie jest finansową alternatywą dla zadaszenia tarasu z poliwęglanu, PVC lub dachówki. Nowoczesne markizy są estetyczne wizualnie i praktyczne w użytkowaniu.

nowoczesnemarkizytarasowe1

Zalety markizy tarasowej

Zadaszenie tarasu w formie markizy ma szereg zalet. Przede wszystkim jest to rozwiązanie praktyczne – skutecznie uchroni Cię przed silnymi promieniami słońca i da przyjemny cień w czasie letnich upałów. Jednocześnie prowadzi do zacienienia wnętrza domu, co pozwoli zachować w nim przyjemny chłód. Oprócz tego, markiza wykonana z wodoodpornego materiału, może być schronieniem w czasie deszczu. Dzięki niej można korzystać z tarasu lub balkonu nawet kiedy pada.

Z punktu widzenia konstrukcji, markiza jest łatwa w montażu i solidna. Dzięki konstrukcji stale przymocowanej do ściany budynku, jest wytrzymała. Użycie materiału wodoodpornego będzie sprawiało, że markiza jest odporna na różne czynniki atmosferyczne oraz niewielkie zabrudzenia.

Oprócz tego, markiza pełni również funkcję dekoracyjną – często jest dopełnieniem elewacji lub kolorowym akcentem na jednolitym kolorze budynku. W przypadku restauracji czy sklepów, markiza jest też idealnym nośnikiem reklamy.

nowoczesnemarkizytarasowe3

Jak zamontować markizę?

Montaż markizy najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która ma doświadczenie w tym obszarze. Niemniej jednak wybierając odpowiedni model markizy, trzeba wiedzieć, że markiza może być montowana:

  • do ściany
  • do krokwi
  • do sufitu.

Różne są też rodzaje samych markiz, które są odmienne w wyglądzie. Do wyboru są:

  • markizy otwarte
  • markizy w kasecie
  • markizy w kasecie pełnej.

Otwarta markiza to taka, w której po zrolowaniu materiału, konstrukcja i rura nawojowa nie są ukryte ani chronione. Dopiero markiza w kasecie potrafi uchronić tkaninę, ale ramiona wciąż pozostają poza kasetą. Natomiast markiza w kasecie pełnej to rozwiązanie najlepsze, bo po zrolowaniu poszycia chroniona jest zarówno tkanina, jak i ramiona markizy.

village g89189a20c 1280

Materiał na poszycie markizy

Jeśli zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę wybierając markizę, pamiętaj, że nie tylko sama konstrukcja jest istotna. Duże znaczenie ma też materiał stanowiący poszycie. Markizy tarasowe od wiolla.pl mają poszycie z trwałych i odpornych tkanin. Może to być zarówno włókno poliestrowe, jak i włókno poliakrylowe barwione w masie. Zwykle udzielana jest gwarancja obowiązująca od 5 do 10 lat na trwałość koloru. Możesz mieć zatem pewność, że twoja markiza nie będzie blakła. Są one łatwe w czyszczeniu, ponieważ produkowane są w tzw. nanotechnologii.

Podsumowując, markiza tarasowa to inwestycja na lata. Dlatego wybór odpowiedniej konstrukcji i materiału na poszycie są tak istotne. Warto poświęcić nieco więcej czasu na poznanie oferty i wybór najlepszego dla nas produktu.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl