Któż z nas nie marzy o pięknym ogrodzie pełnym kwiatów i ziół? Niestety, realia życia często sprowadzają nas na ziemię, a wybierając rośliny i kwiaty do ogrodu skłaniamy się ku praktycznym rozwiązaniom, które nie wymagają od nas dużego zaangażowania.
Piękne kwiaty ogrodowe nie zawsze oznaczają wiele godzin skomplikowanej pielęgnacji. W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele odmian kwiatów i krzewów, które są niemal samowystarczalne. Często są odporne na suszę, więc nie będziesz musiał ich dodatkowo podlewać.
Spis treści
Niewymagające kwiaty do ogrodu – kwiaty roczne
Maciejki
Kwiat ten zapewni nam piękny zapach w letnie wieczory, dlatego zalecamy wysiać go w pobliżu tarasu lub okien. Możemy go zasiać bezpośrednio w ziemi. Ma małe fioletowe kwiaty i kwitnie od czerwca do września. Nie wymaga dodatkowego podlewania. Dobrze rośnie na słońcu lub w półcieniu.
Nagietki
Nagietki są idealne dla początkujących ogrodników. Odporne na suszę i choroby, rozwijają się na każdym rodzaju gleby i tolerują przesadzanie. Są pełne kwiatów do pierwszych przymrozków. Co więcej, ich uprawa nie wiąże się z dużymi kosztami, ponieważ po zakwitnięciu kwiatostanów jesienią z powodzeniem możemy zbierać nasiona, które wykorzystamy wiosną przyszłego roku.
Niewymagające kwiaty do ogrodu – Kwiaty dwuletnie i byliny
Bratki
Kiedy myślimy o kwiatach, które są łatwe w uprawie, prawie natychmiast przychodzą na myśl bratki. Te urocze rośliny dwuletnie z wielobarwnymi płatkami nadają się zarówno do sadzenia w doniczkach, jak i na ziemi. Kwitną od wczesnej wiosny do czerwca i wspaniale zdobią nasze ogrody. Preferują wilgotną glebę, więc lepiej radzą sobie w półcieniu, ale nie jest to warunek konieczny.
Niezapominajki
Te dwuletnie kwiaty kojarzą się głównie z wiosną, a zwłaszcza z majem. Drobne niebieskie kwiatki mogą ozdobić wiele łóżek. Podobnie jak bratki nie mają specjalnych wymagań glebowych, ale obficie kwitną w wilgotnym podłożu. Lubią zacienione miejsca i świetnie wyglądają tam, gdzie inne kwiaty nie wyrosną.
Irysy
To są samografy ogrodowe. Wspaniale rosną niemal w każdych warunkach. Ich jedyną „wadą” jest to, że kwitną dopiero w czerwcu, jednak ich niezwykłe kwiatostany rekompensują tę drobną niedogodność. Mimo że kwiaty kwitną, ich stosunkowo ładne liście pozostają z nami na dłużej i nadal wypełniają kwietniki. Najpopularniejszymi odmianami w naszym kraju są irysy chinch i mniejsze irysy syberyjskie. Najlepiej prezentują się w dużych skupiskach, tworząc efektowne plamy koloru.
Polecam maciejki, wieczorami wydzielają piękny, słodki zapach.