Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jesień w ogrodzie

Sprawdź nasz poradnik, w którym polecamy najlepszą odzież roboczą i akcesoria na tę porę roku!

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Ogród

Naturalny wróg turkucia podjadka – zwalczanie turkucia podjadka

Naturalny wróg turkucia podjadka – zwalczanie turkucia podjadka

Witajcie, w dzisiejszym artykule poruszę temat szkodnika, który często atakuje nasze ogrody – mowa tu o turkuciu podjadku (łacińska nazwa owada to Gryllotalpa – to połączenie dwóch słów świerszcz: Gryllus i kret: Talpa) Ten mały robak drąży korzenie roślin, powodując ich obumieranie i zwiększając ryzyko chorób roślin. Jednakże istnieją skuteczne sposoby, aby zwalczyć turkuć podjadka i chronić swoje rośliny. W tym artykule przedstawię kilka naturalnych metod walki z tym szkodnikiem, które mogą pomóc Ci przywrócić zdrowie Twoich roślin.

Zobacz naturalny wróg szerszenia. Inny nasz artykuł na temat tego jak pozbyć się szerszenia z ogrodu.

Kluczowe wnioski

  • Ekologiczne metody są skuteczną opcją zwalczania turkucia podjadka
  • Częste podlewanie roślin pomaga uniknąć ataku turkucia podjadka
  • Najlepiej sadzić rośliny odporne na tego szkodnika
  • Częste wietrzenie pomieszczeń i zastosowanie naturalnych repelentów może pomóc w uniknięciu ataku szkodników w domu
  • Stosuj specjalne mieszanki do gleby, które odstraszają turkucia podjadka

Co to jest turkuć podjadek i jak wygląda

Turkuć podjadek, znany również jako żerdzioszek turecki, to drobny owad z rodziny turkucikowatych. Zwykle ma długość około 2 mm i kolor jasnobrązowy lub szary. Jego ciało pokryte jest małymi, delikatnymi włoskami, a na głowie znajduje się charakterystyczny, wydłużony ryjek. Turkuć podjadek jest bardzo aktywny wczesną wiosną, kiedy to wychyla się z ziemi, aby poszukiwać pokarmu i miejsca na zalążki jaj.

Podczas gdy dorosłe osobniki turkucia podjadka żywią się przede wszystkim sokami roślinnymi, ich larwy czerpią pożywienie z korzeni, łodyg i pąków roślin. Gdy ich liczba wzrasta, owady te mogą poważnie zaszkodzić roślinności w ogrodzie.

Zwalczanie turkucia podjadka – metody i sposoby

Turkucie podjadka to uciążliwy szkodnik, który potrafi zniszczyć uprawy i ogrody. Jak skutecznie zwalczyć tego szkodnika, nie szkodząc przy tym środowisku? Oto kilka rad:

1. Wykorzystaj rośliny, które odstraszają turkiucie podjadek

Niektóre rośliny działają jak naturalny środek odstraszający turkiucie podjadka. Są to m.in. ostropest plamisty, czosnek niedźwiedzi, mięta, rumianek, krwawnik oraz melisa. Odpędzą szkodnika z twojego ogrodu i upraw.

2. Wykorzystaj naturalne środki ochrony roślin

Do tępienia turkuć podjadek wykorzystaj preparaty, które są pozbawione szkodliwych substancji chemicznych. Możesz np. zastosować roztwór mleka w wodzie, mydła z płynu do naczyń, roztwór oleju w słonej wodzie lub sporządzić owadobójczą mieszankę z czosnkiem i cebulą.

3. Usuwanie ręczne

Jeśli masz mały ogródek lub doniczkowe rośliny, sprawdź, czy nie ma na nich szkodliwych larw turkuć podjadek. Możesz je usunąć ostrożnie ręcznie lub z pomocą patyczka.

4. Przygotuj pasty owadobójcze

Do zwalczania turkiucie podjadek możesz wykorzystać pasty owadobójcze. Do ich przygotowania możesz skorzystać z czosnku, chili, cebuli, oleju roślinnego i cukru pudru. Wszystkie składniki wymieszaj w misce, a powstałą pastę rozsmaruj wokół roślin.

5. Eksterminacja w gniazdach

Najtrudniejszym miejscem do zwalczenia turkuć podjadek jest sama ich kolonia. Najlepiej wykorzystać tłuszcz, olej jadalny lub mieszaninę wody z płynnym mydłem. Wsyp małą ilość do gniazda, aby je zatkało. Powtarzaj zabieg aż do momentu, w którym szkodniki przestaną być uciążliwe.

Czego nie lubi turkuć podjadek – naturalne wrogowie

Turkuć podjadek jest szkodnikiem, który atakuje owoce i warzywa, osiągając czasami rozmiary skrzydlatej mrówki. Jednym ze sposobów zwalczania tego szkodnika jest wykorzystanie naturalnych wrogów, które skutecznie odstraszają turkucia podjadka.

Jednym z naturalnych wrogów turkucia podjadka jest biedronka siedmiokropka. Biedronka ta zjada larwy i jaja szkodnika, chroniąc rośliny przed jego niszczycielskim wpływem. Kolejnym wrogiem turkucia podjadka jest trzmiel, który jest w stanie zebrać kilka owadów na raz, w tym turkucie podjadka.

Rośliny, które nie są lubiane przez turkuć podjadek, to między innymi tęcznik zwyczajny, który odstrasza owada swoim zapachem, piołun, trawa cytrynowa czy olsza. Zapach olszy zapobiega pojawianiu się tego szkodnika, a trawa cytrynowa, piołun i tęcznik zwyczajny powodują, że turkuć podjadek przestaje drążyć w roślinach.

Cykl życiowy turkucia podjadka

Turkuć podjadek składa się z kilku etapów rozwoju, podczas których zmienia swoją formę i nawyki żywieniowe. Poznanie cyklu życiowego szkodnika pozwala na skuteczniejsze zwalczanie jego populacji.

Jajko

Jaja turkucia podjadka są białe, podłużne i mają około 0,5 mm długości. Składane są na spodniej stronie liści, z reguły pojedynczo lub w małych grupach. Układanie jaj rozpoczyna się wiosną, a nowe jaja pojawiają się aż do jesieni.

Larwa

Po około 10 dniach z jaj wykluwają się larwy, które przez 2-3 tygodnie żerują na pędach roślin. Są to małe, mniej więcej przezroczyste owady o długości do 2 mm. Podczas żerowania turkuć podjadek tworzy na pędach regularne wgłębienia i dołki.

Poczwarka

Po okresie żerowania larwy przepoczwarzają się, kształtując poczwarki wielkości około 1,5 mm. Poczwarki przyczepiają się do pędów, przędąc jedwabną nicią, i pozostają na nich do wiosny.

Dorosły owad

Po zimowaniu, wiosną, z poczwarek wykluwają się dorosłe owady. Mają one charakterystyczny kształt smukłego, owalnego żukowatego owada. Dorosłe turkuć podjadek żerują na liściach i pędach roślin, niszcząc je i podcinając. W ciepłe i suche lata mogą rozmnażać się nawet 2-3 razy.

Skuteczne sposoby na przyciągnięcie i wyeliminowanie turkucia podjadka

Turkuć podjadek to szkodnik, który drąży pędy, gałęzie oraz owoce w ogrodzie. Obecność turkucia podjadka w ogrodzie może spowodować znaczne szkody. Dlatego ważne jest, aby poznać jego naturalnych wrogów oraz metody zwalczania.

Rośliny przyciągające turkucia podjadka

Turkuć podjadek przyciągają rośliny o intensywnym zapachu, takie jak bób, astilba, lubczyk oraz agrest. Jednak warto pamiętać, że te same rośliny mogą też przyciągnąć jego naturalnych wrogów, takich jak osy lub muchy parasolki.

Metody zwalczania turkucia podjadka

Jedną z metod eliminacji turkucia podjadka jest zalanie gniazd szkodnika olejem jadalnym z mieszanką wody. Warto jednak pamiętać, że ta metoda może wpłynąć na rozwój innych owadów, które są pożyteczne dla ogrodu. Inną skuteczną metodą jest użycie preparatów zawierających Bacillus thuringiensis – Bakterie te atakują larwy oraz imago turkucia podjadka.

Nie lubi zapachu olszy

Turkuć podjadek nie lubi zapachu olszy, dlatego warto posadzić ją w pobliżu upraw i innych roślin, które są atakowane przez szkodnika.

Niskie temperatury

Turkuć podjadek nie lubi niskich temperatur, dlatego warto zimą moczyć wodą miejsca, w których szkodnik może się ukrywać, takie jak dziury w ziemi czy stare pędy. Niskie temperatury wpłyną również na ograniczenie rozwoju szkodnika.

Podsumowanie

Zwalczanie turkucia może być skomplikowane, ale z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi i metod można zneutralizować jego obecność w ogrodzie. Warto pamiętać o naturalnych wrogach oraz roślinach, które odstraszają ten szkodnik. Szczególne skuteczne okazują się metody chemiczne lub oparte na zasadzie biologicznego zwalczania.

Wniosek

Podsumowując artykuł, turkucie są szkodnikami, które najgorsze co robią to niszczenie roślin. Konkretnie robak drąży korzenie roślin, osłabiając je i powodując powolną ich śmierć. Jednak istnieją różne metody, które mogą pomóc w zwalczaniu tego szkodnika. Są to między innymi naturalne sposoby, takie jak sadzenie roślin odstraszających turkuć podjadek, jak również stosowanie chemikaliów.

Warto również pamiętać, że turkuć podjadek ma swoich naturalnych wrogów, co może pomóc w jego zwalczaniu. Dodatkowo, zrozumienie cyklu życiowego turkuć podjadek oraz sposobów na przyciągnięcie i wyeliminowanie tego szkodnika, może przyczynić się do skutecznego ochrony ogrodu przed nim.

W związku z tym, zachęcam do podjęcia działań i skutecznego chronienia ogrodu przed tym szkodnikiem. Nie ma czasu do stracenia – im szybciej zaczniesz działać, tym skuteczniej zwalczysz turkuć podjadek.

FAQ

Jaki jest naturalny wróg turkucia podjadka?

Naturalnym wrogiem turkucia podjadka jest turkuć podjadek, również znany jako Turdus pilaris.

Jak wygląda turkuć podjadek?

Turkucia podjadka jest średniej wielkości ptakiem o brunatnym upierzeniu, białym brzuchu i charakterystycznym białym kreskowaniu na skrzydłach.

Jak zwalczać turkucia podjadka?

Istnieje kilka metod zwalczania turkucia podjadka, w tym: – Zastosowanie naturalnych wrogów, takich jak ptaki drapieżne i drapieżne ssaki; – Instalowanie osłon i siatek na drzewa i krzewy, aby ograniczyć dostęp do owoców; – Usuwanie porażonych owoców i resztek pożywienia z ogrodu; – Używanie środków odstraszających, takich jak różne zapachy i dźwięki.

Czego nie lubi turkucia podjadka?

Turkucia podjadka nie lubi olszy, która ma odstraszający zapach dla tego szkodnika. Inne rośliny, takie jak rokitnik, także mogą odstraszać turkucia podjadka.

Jak wygląda cykl życiowy?

Turkucia podjadka przechodzi przez cykl życiowy, który obejmuje jaja, larwy, szpilki i dorosłe osobniki. Larwy turkucia podjadka są pasożytami na drzewach owocowych i innych roślinach.

Jak przyciągnąć i wyeliminować turkucia?

Istnieje kilka skutecznych sposobów przyciągnięcia i wyeliminowania turkucia podjadka, takich jak: – Sadzenie roślin, które przyciągają turkucia podjadka, takich jak jagody, maliny i śliwy; – Ustawianie pułapek na turkucia podjadka, takich jak gniazda z wodą i olejem jadalnym; – Stosowanie niskich temperatur, które mogą pomóc w zwalczaniu larw turkucia.

 

Zdjęcie pochodzi od Jacek Proszyk, CC BY-SA 4.0 creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl