Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Wokół domu

Najlepsze żywopłoty dla glinianej gleby

Najlepsze żywopłoty dla glinianej gleby

Kalina to tylko jeden z wielu krzewów, które dobrze rosną na wilgotnej glebie gliniastej i są doskonałymi kandydatami na żywopłot
Jeśli wybierasz żywopłoty na glebę gliniastą, oto wprowadzenie do jednych z najlepszych dostępnych oraz lista innych gatunków do wyboru.

Gleby gliniaste wymagają twardych roślin, które zimą radzą sobie z mokrą glebą, a latem spieczoną glebą twardą. Ale na plus, te gleby są również bogate w składniki odżywcze. Wybierz odpowiednie rośliny, a będą silnie rosnące i długowieczne.

Najważniejsze wskazówki dotyczące sadzenia żywopłotów na glebach gliniastych
Ulepsz swoją glebę za pomocą masywnej materii organicznej, która zawiera dużą ilość materiału włóknistego, takiego jak obornik, kompostowana kora lub przetworzone odpady ogrodowe.
Sadzić, gdy gleba jest wilgotna, ale nie nasycona.
Usuń wszelkie poważne problemy z odwadnianiem przed sadzeniem, instalując rury odwadniające.
Unikaj sadzenia zbyt głęboko na glebach gliniastych, ponieważ może to spowodować gnicie łodyg. Lekko podniesione nasadzenia łagodzą ten problem i wspomagają drenaż.
Zachowaj czujność przy podlewaniu młodych roślin, zwłaszcza wiosną i latem. Gleby gliniaste mogą wysychać mocno i być trudne do ponownego zwilżenia. Jeśli zmagasz się, zbuduj glebę, aby utworzyła „zbiornik nawadniający” i zminimalizuj spływanie. Podczas podlewania dobrze namocz rośliny.

Prunus szybko wyrośnie na zadbany, gęsty żywopłot

33 Wawrzyn nie bez powodu jest popularną rośliną hedgingową. Szybko rośnie w gęsty, wiecznie zielony żywopłot, zapewniający osłonę i prywatność, a także doskonałą osłonę dla ptaków.

Wawrzyn Wiśniowy, Prunus laurocerasus , jest jednym z najszybciej rosnących wiecznie zielonych roślin. O dużych, błyszczących, owalnych liściach szybko tworzy żywopłot o szorstkiej fakturze i jasnozielonym kolorze. Pachnące kwiaty są magnesem dla owadów zapylających, a następnie pojawiają się dekoracyjne czerwono-czarne jagody. Ta wytrzymała roślina jest bardzo wszechstronna, radzi sobie ze słońcem lub cieniem, ogrodami przybrzeżnymi i złymi warunkami uprawy.

Laurel produkuje atrakcyjne kwiaty, które są magnesem dla owadów zapylających
Dostępne są różne odmiany. Rotundifolia jest szczególnie energiczną i przystojną odmianą, która jest łatwo dostępna. Etna jest niezwykła ze względu na jej brązowo-pomarańczowe liście, gdy są młode, które dojrzewają do znanej, błyszczącej zieleni. Novita to wyjątkowo wytrzymała i wytrzymała odmiana polecana do najtrudniejszych sytuacji sadzenia. Caucasica ma węższe, dłuższe i ciemniej zielone liście niż pospolity wawrzyn wiśniowy.

Jeśli lubisz wygląd wawrzynu, ale chcesz czegoś mniej energicznego i nisko rosnącego, zarówno Prunus laurocerasus 'Otto Luyken’, jak i Mount Vernon są odmianami karłowatymi, które nadają się do niskiego żywopłotu i stanowią doskonałe pokrycie gruntu w trudnych miejscach, takich jak pod drzewami i dużymi krzewami. Mount Vernon ma smukłe, ciemnozielone liście.

Wawrzyn portugalski ma bardziej eleganckie liście i pokrój, ale rośnie wolniej
Aby uzyskać wawrzynowy żywopłot o ciemniejszej, delikatniejszej fakturze, wybierz wawrzyn portugalski, Prunus lusitanica. Rośnie wolniej niż laurocerasus Prunus i dlatego jest nieco droższy. Ale jej mniejsze i bardziej smukłe spiczaste liście o bogatej, głębokiej zieleni tworzą krzew o większej elegancji niż Cherry Laurel. Prunus lusitanica 'Angustifolia’ zdobyła RHS AGM za schludny, gęsty pokrój z wyraźnie fioletowymi młodymi łodygami i liśćmi, które są mniejsze i węższe niż gatunek.

Elaeagnus

Elaeagnus tworzy kolorowy żywopłot. 'Eleador’ ma żółte liście, które są idealne do rozjaśniania ciemnych plam.
Jeśli szukasz wiecznie zielonego żywopłotu, który również oferuje kolor, Elaeagnus jest doskonałym wyborem. To kolejny twardy krzew, który doskonale nadaje się do trudnych obszarów lub przybrzeżnych, odsłoniętych ogrodów. Dzięki szerokiej gamie odmian oferujących różne odmiany liści, jest ona równie interesująca dla Holly, ale rośnie znacznie szybciej. Oprócz odrobiny koloru podczas mroźnych zimowych miesięcy, jesienią produkuje również maleńkie białe kwiaty, które nie są zbyt atrakcyjne, ale mają wspaniały zapach.

Pospolity gatunek Elaeagnus ebbingei ma szarozielone liście z metalicznym połyskiem i tworzy subtelne tło. ’ Viveleg ’ i ’ Gilt Edge ’ mają podobny wygląd z szerokimi złotymi brzegami liści kontrastującymi z ciemniejszym zielonym środkiem. ’ Eleador ’ jest szczególnie jasną odmianą, z zielonkawożółtymi liśćmi przechodzącymi w nieregularną krawędź ciemniejszej zieleni. Przydaje się do oświetlania ciemnych, szarych miejsc.

Wszystkie Elaegnus szczęśliwie poradzą sobie ze słońcem lub półcieniem i glebami podatnymi na suszę.

Pyracantha
Tworząc gęsty, ciernisty żywopłot, a jednocześnie dostarczając kwiatów i kolorowych owoców, Pyracantha jest zarówno praktyczna, jak i bardzo ozdobna. Ptakom też się to spodoba, ponieważ oferuje doskonałe miejsca gniazdowania i źródła pożywienia. Włamywacze nie będą go jednak podziwiać – jego duże kolce są bardzo nieprzyjazne, a do przycinania potrzebne są dobre rękawiczki, choć zdarzają się odmiany mniej kolczaste.

Ciernista Pyracantha stanowi dobry żywopłot zabezpieczający i występuje w odmianach z żółtymi, pomarańczowymi i czerwonymi jagodami
Szybko rośnie, poradzi sobie w półcieniu, ale najlepsze jagody powstają w pełnym słońcu. Dobrze przycięte żywopłoty wytwarzają wiosną wiele krótkich, kwitnących pędów bocznych, które jesienią przemieniają się w kolorowe wstążki. Do wyboru są odmiany z czerwonymi jagodami ’ Red Column ’ lub mniej kolczaste ’ Red Star ’; pomarańczowy 'Golden Charmer’ lub 'Orange Glow’ lub żółto-jagodowy ’ Soleil d’Or’ .

Kalina
Kalina istnieje praktycznie w każdym ogrodzie i ciesząc się wilgotną glebą, z łatwością dostosuje się do ciężkich glin. Nie są to krzykliwe rośliny, ale mają subtelną godność w swoich liściach, kwiatach i owocach, co czyni je idealnym tłem dla innych nasadzeń.

Viburnum tinus tworzy twardy, wiecznie zielony ekran z dodatkową atrakcją kwiatów od późnej zimy do wiosny. Odmiana 'Lisarose’ wyróżnia się ciemnoczerwonymi pąkami i różowymi kwiatami.
Dostępne są zarówno odmiany zimozielone, jak i liściaste. Viburnum tinus tworzy ozdobny, wiecznie zielony żywopłot, który ma schludne, spiczaste, ciemnozielone liście i pachnące białe kwiaty późną zimą aż do wiosny, a następnie niebiesko-czarne jagody. Chociaż najlepiej kwitnie w pełnym słońcu, poradzi sobie zarówno w pełnym cieniu, jak i w słonej mgle i wietrznych sytuacjach. Viburnum tinus 'Eve Price’ to zwarta forma z mniejszymi liśćmi niż gatunek i atrakcyjnymi czerwonymi pąkami i różowymi kwiatami. 'Spirit’ to kolejna kompaktowa odmiana ceniona za wyjątkowo bujne liście i czerwono-fioletowe pąki kwiatowe otwierające się na długo utrzymujący się biały kwiat. „Lizaroza”wyróżnia się wyrazistymi, ciemnoczerwonymi pąkami, które pojawiają się wczesną jesienią, otwierając się na różowe i białe kwiaty od połowy zimy do połowy wiosny.

Dzięki pięknym kwiatom, owocom i jesiennemu kolorowi Viburnum opulus ma wiele do zaoferowania jako zabezpieczenie
Dla zrelaksowanego, nieformalnego zabezpieczenia, nasza rodzima Viburnum opulus jest niezwykle przystosowana do wilgotnych i mokrych miejsc, które są jej naturalnym siedliskiem. Dobrze czuje się na glebach kwaśnych lub zasadowych. Viburnum opulus to doskonały wybór dla dzikich zwierząt, z białym wiosennym kwiatem, który jest bardzo lubiany przez zapylacze. Płaskie, białe kwiaty przypominają wyglądem hortensje koronkowe. Po kwitnieniu pojawiają się szczególnie błyszczące, jaskrawoczerwone jagody dla ptaków. Atrakcyjnie klapowane liście przebarwiają się jesienią na czerwono, żółto i fioletowo.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.