Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jesień w ogrodzie

Sprawdź nasz poradnik, w którym polecamy najlepszą odzież roboczą i akcesoria na tę porę roku!

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Wokół domu

Mrówki w ogrodzie – sposoby na mrówki w ogrodzie

Mrówki w ogrodzie – sposoby na mrówki w ogrodzie

Mrówki- kochaj je lub nienawidź, nie można zaprzeczyć, że są niesamowitymi stworzeniami. Z dużymi, złożonymi społeczeństwami, technikami hodowli grzybów i imperium, które obejmuje prawie cały glob, błogosławieństwem jest to, że są one tak małe i nie rozwinęły jeszcze przytłaczającej zbiorowej inteligencji.

 

W miesiącach letnich mogłeś zauważyć konwoje mrówek chodzące tam i z powrotem po twoim ogrodzie. Niektórzy mogli nawet dostać się do twojego domu w poszukiwaniu cukru lub czegokolwiek innego, na czym mogą zdobyć swoje żuchwy. Podobnie jak większość szkodników ogrodowych, mrówki na ogół robią swoje, nie przeszkadzając nikomu innemu. W przypadku, gdy stają się uciążliwe, czas zacząć pytać, jak pozbyć się mrówek z ogrodu.

Sposób na mrówki w ogrodzie

Istnieje ponad 12 000 gatunków mrówek. Są fascynującymi stworzeniami i chociaż wykonują wiele pożytecznych zadań, ogrodnicy często uważają ich obecność za przytłaczającą. Duże plagi mogą zacząć migrować do twojego domu w poszukiwaniu większej ilości pożywienia, a ty możesz zainteresować się pozbyciem się mrówek.

W Polsce występują głównie trzy gatunki mrówek są nimi: wścieklica zwyczajna (potocznie mrówka czerwona), murawka darnowiec oraz hurtnica pospolita.

Co to jest kolonia mrówek?

Jeśli znasz wroga i znasz siebie, nie musisz obawiać się wyniku stu bitew.

Ten cytat może być trochę przesadzony, ale warto wiedzieć trochę o szkodniku, którego chcesz usunąć.

Kolonie mrówek, czasami nazywana społeczeństwem mrówek, składa się z tysięcy pojedynczych mrówek pod przywództwem jednej królowej. Oprócz królowej są też robotnice, żołnierze i drony. Większość gatunków mrówek buduje ogromne podziemne gniazda. Struktury te są niezwykle złożone i zawierają pomieszczenia żłobkowe, pomieszczenia hodowlane, miejsca do przechowywania żywności, a nawet tunele kontrolujące przepływ powietrza w gnieździe.

Zwykle widzimy tylko kilka kopców wejściowych i małe kupki drobnego brudu. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Naukowcy z Brazylii odkryli opuszczone gniazdo mrówek, które zajmowało powierzchnię 500 stóp kwadratowych i zostało zmierzone do głębokości 26 stóp. Chociaż gniazda tej wielkości są rzadkością, ilustruje to fakt, że gniazda mrówek są znacznie większe, niż nam się początkowo wydawało myśleć.

Mrówki i Twój ogród

Niektórzy z was, bardziej ekologicznie myślący, mogą się zastanawiać, czy mrówki są korzystne dla twojego ogrodu, czy też naprawdę powodują szkody w twoich roślinach.

Mrówki mogą być nieco pożyteczne dla twojego ogrodu. Ponieważ są drapieżnikami, polują na inne owady żyjące na trawniku i mogą pomagać w zapylaniu podczas żerowania. Jednak mrówki lubią budować gniazda wokół systemu korzeniowego roślin, co może zahamować wzrost i sprawić, że rośliny będą bardziej podatne na choroby – w ten sposób mrówki uszkadzają owoce i rośliny.

Sporo gatunków mrówek żywi się również spadzią, która jest wydalana przez mszyce podczas żerowania na roślinach. Wiadomo, że mrówki chronią mszyce przed innymi drapieżnikami, takimi jak biedronki, w celu utrzymania niezawodnego źródła pożywienia. Zwiększona aktywność mszyc w twoim ogrodzie, zwłaszcza gdy mają one ochroniarzy, może mieć katastrofalne skutki dla życia roślin, ponieważ mogą one bez przeszkód przemieszczać się po ogrodzie, wysysając cały smaczny sok roślinny.

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu – co odstrasza mrówki

Zanim zmienisz się w Rambo i rozpętasz furię i będziesz chciał wytępić mrówki w ogrodzie, zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy znajdują się w odosobnionym obszarze mojego ogrodu?
  • Czy stanowią zagrożenie dla mnie lub mojej rodziny?
  • Czy zagrażają mojemu domowi?

Nie ma potrzeby zabijania rzeczy tylko po to, by je zabijać.

Teraz, gdy moralizatorstwo jest już zajęte, przejdźmy do przekształcenia cię w największego na świecie zabójcę mrówek.

domowe sposoby na mrówki w ogrodzie - jak pozbyć się mrówek w ogrodzie. Sposób jak skutecznie zwalczyć mrówki robotnice
Jak skutecznie zwalczyć mrówki

Naturalne i domowe sposoby na mrówki w ogrodzie – jak skutecznie zwalczyć mrówki

Jeśli chodzi o inwazje mrówek, nigdy nie chodzi o sporadyczne spryskiwanie ich pozornie niekończących się śladów wybraną bronią do zabijania mrówek. Aby wyeliminować całe zagrożenie ze strony mrówek w twoim ogrodzie, musisz udać się prosto do źródła. Udowodniono, że następujące metody eliminują mrówki zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz mrowiska:

  • Wrzątek. Najbardziej znaną naturalną metodą tępienia mrówek jest użycie wrzątku. Wystarczy zlokalizować jak najwięcej wejść do gniazda i zalać je wrzątkiem. Być może będziesz musiał to robić wielokrotnie, aż wszystkie mrówki będą martwe.
  • Płyn do mycia naczyń i olej. Ta metoda ma dość wysoki wskaźnik skuteczności, ponieważ płyn do mycia naczyń i olej wsiąkają w egzoszkielety mrówek i je duszą. Wszystko, co musisz zrobić, to wymieszać pół łyżeczki mydła w płynie z półtorej łyżeczki oleju kuchennego (najlepiej oliwa z oliwek i olej rzepakowy) z 1 litrem wody (0,946 kilograma lub 2,08 funta lub 33,38 uncji). Gdy mieszanka jest gotowa, wlej trochę do butelki z rozpylaczem, aby zająć się mrówkami poza gniazdem, a następnie wlej resztę bezpośrednio do gniazda.
  • Kwas borowy i cukier. Jest to prawdopodobnie najskuteczniejszy domowy środek na pozbycie się mrówek. Zmieszaj kwas borowy z cukrem, aż zmieni się w pastę, a następnie rozprowadź niewielką ilość pasty wokół wejść do mrowiskowego gniazda. Mrówki uwielbiają słodycze, więc będą przyciągane do pasty, część zjedzą, a resztę zaniosą do gniazda dla królowej. Wkrótce po zjedzeniu słodkiej pasty królowa i inne mrówki zaczną umierać z powodu kwasu borowego.
  • Biały ocet. Wlanie około 1 litra białego octu bezpośrednio do gniazda może zdziałać cuda. Nie jest szkodliwy dla ziemi ani dla twoich roślin, ale zabija mrówki w kontakcie.
  • Nicienie. Te mikroskopijne robaki są naturalnym wrogiem mrówek. Maleńkie robaki będą polować i pożerać mrówki, podczas gdy mrówki najprawdopodobniej będą szukać nowego gniazda, ponieważ nie mogą tolerować obecności swojego naturalnego drapieżnika w pobliżu.
  • Ziemia okrzemkowa . Ziemia okrzemkowa (dopuszczona do kontaktu z żywnością, pamiętaj!) jest skuteczna przeciwko różnym stworzeniom, zarówno w domu, jak iw ogrodzie. Lepiej spryskaj ścieżkę mrówek lub wokół roślin, do których nie chcesz, aby mrówki się dostały. Ziemia okrzemkowa działa dobrze, jeśli gleba jest sucha. Im bardziej wilgotna jest powierzchnia, tym więcej czasu zajmie jej magia.
  • Rośliny odstraszające mrówki. Różne rośliny, zwłaszcza te, które zawierają olejki eteryczne, wydzielają specyficzny zapach, który odstrasza wiele niechcianych owadów, w tym rośliny odstraszające mrówki.

Większość naturalnych metod nie działa od razu. To dlatego, że są naturalne, co oznacza, że ​​zawarte w nich składniki aktywne nie są tak śmiercionośne dla mrówek, jak profesjonalne trucizny. Dlatego jeśli uważasz, że czasy są gorsze, możesz skorzystać z poniższych komercyjnych zabiegów na mrówki.

Preparaty na mrówki w ogrodzie

  • Żel zabójca mrówek. Większość centrów ogrodniczych sprzedaje truciznę na mrówki w postaci żelu. Działa to w taki sam sposób jak kwas borowy i cukier. Mrówki są przyciągane do słodkiego żelu, który jest następnie przenoszony do gniazda, aby królowa mogła się nim pożywić. Pomimo tego, że jest formą trucizny, żel nie stanowi zagrożenia dla Twojego ogrodu ani roślin.
  • Trucizna zabójcy mrówek. Trucizny proszkowe najlepiej stosować przeciwko mrówkom znajdującym się w pomieszczeniach lub w pobliżu domu, ponieważ mogą wpływać na rośliny i zmieniać glebę ze względu na swoją toksyczność. Jeśli zdecydujesz się użyć trucizny w proszku, pamiętaj o wcześniejszym podjęciu pewnych środków ostrożności, takich jak zablokowanie zatrutego obszaru, aby trzymać zwierzęta domowe i małe dzieci z dala. Rozprowadź w bezwietrzny dzień, ponieważ wiatr może przenosić truciznę do sąsiednich ogrodów. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest to, że mrówki mogą powoli budować odporność na truciznę.
  • Profesjonalna eksterminacja. Jeśli żadna z powyższych metod nie zadziałała, a mrówki zaatakowały Twój dom, być może nadszedł czas, aby rozważyć zatrudnienie profesjonalisty, który zajmie się inwazją.

Mrówki w ogordzie – podsumowanie

Więc mamy to, twój przewodnik, jak pozbyć się mrówek w ogrodzie. Jak widać, istnieje wiele sposobów zabijania mrówek i dziesiątkowania ich gniazd, ale zachęcamy do poważnego rozważenia, czy mrówki są naprawdę szkodnikami, czy tylko łagodną uciążliwością przed podjęciem działań. W przeciwnym razie udanego polowania na mrówki!

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl