Cardiocrinum Giganteum , znana jako himalajska lilia olbrzymia , jest rzadką odmianą lilii, która może osiągnąć 3 metry wysokości. Jej najciekawszą cechą, oprócz piękna, jest fakt, że roślina kwitnie tylko co 7 lat.
Pochodząca z Himalajów olbrzymia lilia rośnie na leśnych polanach. Cebule potrzebują 7 lat, aby wyrosnąć wystarczająco długo, aby zakwitnąć, a kwiaty rodzą się około sierpnia, wydzielając bogaty, słodki zapach.
Krótko po kwitnieniu roślina obumiera z powodu ogromnej ilości energii potrzebnej do tego procesu. Nasiona można posadzić ponownie, chociaż będzie trzeba poczekać, zanim ponownie zobaczysz kwiaty.
Zobacz też: lilia afrykańska.
Lilia himalajska – podstawowe informacje
Olbrzymia lilia himalajska to majestatyczna roślina himalajska osiągająca 2-3 m wysokości o prawie 20 cm długości pachnących trąbkowatych kwiatach i dużych sercowatych liściach. Najpierw otwierają się środkowe kwiaty grona. Pąki w gronie są ustawione pionowo, podczas gdy kwiaty na początku są ustawione prostopadle do osi, ale później zwisają. Białe kwiaty (bordowe oznaczenia wewnętrzne) są piękne i pachnące. Po zapyleniu płatki odpadają, a obrzęk jajnika wydłuża się i wyprostowuje z pozycji wiszącej. Łodygi kwiatowe pięknie starzeją się jesienią, aw suchy dzień strąki nasion pękają, a lśniące zaspy delikatnych nasion spływają na ziemię. Olbrzymia lilia himalajska występuje w Himalajach, od Garhwalu do północno-wschodnich Indii, Płd. Tybetu, Płn. Birmy, na wysokości 1800-3000 m n.p.m. Kwitnienie: czerwiec-lipiec.