Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Ogród

Lekka kompaktowa kosiarka – czego szukać?

Lekka kompaktowa kosiarka – czego szukać?

Małe kosiarki są lekkie i zwinne, do tego mają mocne silniki, dzięki czemu sprawdzą się w ogrodzie, na działce i na przydomowych trawnikach. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Kiedy sprawdzi się mała kosiarka do trawy? Czy warto wybrać model akumulatorowy?

Mała kosiarka do trawy – akumulatorowa czy spalinowa?

Wybór kosiarki zwykle rozstrzyga się pomiędzy dwoma rodzajami: akumulatorowa czy spalinowa? Oba mają swoje zalety i wady, jednak w przypadku niewielkich trawników kosiarka akumulatorowa jest lepszym wyborem. Dlaczego? Przemawia za tym przede wszystkim jej mała waga, która może wynosi zaledwie 6,6 kg z akumulatorem, gdy najmniejsze kosiarki spalinowe ważą od około 8 do 10 kg.

Jakie zalety ma mała kosiarka akumulatorowa:

  • cichsza praca: emituje mniej hałasu niż model spalinowy, dlatego sprawdzi się w dzielnicach mieszkalnych;
  • brak kabla: zapewnia większą swobodę ruchu nawet w trudno dostępnych i oddalonych miejscach, do tego nie ma ryzyka potknięcia się o przewód;
  • mała waga: jest lekka, kompaktowa, łatwa w manewrowaniu, nie generuje drgań podczas pracy, dzięki czemu koszenie trawy jest wygodne dla osób w każdym wieku;
  • brak emisji spalin: jest ekologiczna, bo nie wykorzystuje paliwa i nie produkuje zanieczyszczeń powietrza;
  • łatwa konserwacja: nie wymaga wymiany oleju, filtrów i innych elementów, a konserwacja zwykle ogranicza się do czyszczenia noża i obudowy.

Kosiarka akumulatorowa na mały trawnik ma ogromną przewagę nad spalinową w jednym aspekcie: emisji spalin. Nie wytwarza nieprzyjemnego zapachu i zanieczyszczeń, co wpływa nie tylko na komfort użytkowania, ale też zdrowie i środowisko.

Mała kosiarka z szerokimi kołami zapewnia duże pole koszenia

Mała kosiarka akumulatorowa – dla kogo?

O małej kosiarce akumulatorowej szczególnie powinni pomyśleć właściciele małych ogrodów i niewielkich trawników. Sprawdzi się do koszenia trawy w domach jednorodzinnych, na działkach rekreacyjnych, a także na trudnym terenie, na przykład z pochyłościami. Jej kompaktowa konstrukcja, niska waga i łatwość obsługi ułatwiają manewrowanie w ciasnych zakamarkach i wokół przeszkód, jak na przykład rabaty ogrodowe, drzewa, krzewy czy też krawędzie.

Mała kosiarka do trawy to najlepszy wybór dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, np. w podeszłym wieku, cierpiących na rozmaite dolegliwości lub nieposiadających dużej siły fizycznej. Urządzenie jest na tyle lekkie i zwinne, że z jego obsługą poradzi sobie nawet osoba mająca pierwszy raz styczność z kosiarką akumulatorową. Co więcej, nie ma tu kabla zasilającego, nie ma więc ryzyka potknięcia się i praca jest o wiele bezpieczniejsza niż z modelem elektrycznym z przewodem.

Jaka kosiarka na mały trawnik?

Odpowiadając na pytanie, jaka kosiarka na małą działkę lub trawnik będzie najlepsza, w pierwszej kolejności należy określić rozmiar i kształt ogrodu, a następnie własne potrzeby. Małej kosiarki akumulatorowej można używać wszędzie tam, gdzie rośnie trawa, bez względu na dostęp do gniazdka elektrycznego. Pewne obawy może budzić czas pracy takiej kosiarki, ale uspokajamy – zależy on od pojemności baterii i zwykle wynosi od 30 do 60 minut, co jest w zupełności wystarczającego do pracy w małym ogrodzie.

Ważnym parametrem jest szerokość koszenia. Przyjmuje się, że im jest większa, tym praca przebiega szybciej i efektywniej. Jednak w przypadku małych trawników z dużą ilością przeszkód lepsza będzie kosiarka o mniejszym zakresie – dzięki temu poruszanie między rabatami będzie łatwiejsze, tak samo jak dotarcie w trudne zakamarki, np. podczas koszenia pod krzewami. Najlepiej przyjąć, aby nie było to więcej niż 35 cm.

 

Warto podkreślić, że wprawdzie małe kosiarki są lekkie i kompaktowe, ale nie oznacza to rezygnacji z praktycznych funkcji. Doskonałym przykładem jest kosiarka wielofunkcyjna RY18LMC30A RYOBI z funkcją podkaszarki i krawędziarki 18 V ONE+™. Dzięki niej można wykonać niezbędne prace w ogrodzie bez konieczności sięgania po inne narzędzia. Obsługa i przełączanie między trybami jest bardzo prosta – wystarczy użyć pedału na dole, by z kosiarki przejść do podkaszarki w zaledwie kilka sekund. Kosiarka zapewnia cięcie o długości 30 cm, do tego oferuje regulację wysokości koszenia w jednym punkcie z 4 pozycjami od 43 do 88 mm.

Dodajmy, że marka RYOBI ma w swojej ofercie kompaktowe kosiarki, które wyposażone są w pojemne akumulatory i przydatne funkcje. Dostępne są zarówno kosiarki do małego ogrodu, na małą działkę i do utrzymania miejskich trawników, jak i wydajne urządzenia wielofunkcyjne do większych powierzchni. To, co je łączy, to doskonałe parametry, a także system jednego akumulatora. W praktyce oznacza to, że do zasilenia ponad 200 narzędzi z oferty RYOBI wystarczy 1 bateria – można ją dowolnie przepinać między np. kosiarką, wiertarką czy też myjką ciśnieniową.

Podsumowując, mała kosiarka akumulatorowa to doskonały wybór dla osób, które cenią sobie komfort i wygodę oraz ekologiczne rozwiązania. Kompaktowe rozmiary, brak kabla, cicha praca i niska waga sprawiają, że poradzi sobie nie tylko na małym trawniku, ale też w trudno dostępnych miejscach. Nowoczesne technologie i wydajne akumulatory sprawiają, że z powodzeniem na jednym pełnym ładowaniu skosisz trawę na małym trawniku i będziesz cieszyć się równą, zieloną murawą przez cały sezon.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl