Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Wokół domu

Krótki przewodnik jak zbudować patio

Krótki przewodnik jak zbudować patio

Czy w Twoim domu brakuje przytulnej przestrzeni na zewnątrz? Czy nie masz gdzie usiąść w letni dzień, kiedy przychodzą rodzina i przyjaciele? Mamy dla Ciebie rozwiązanie.

Być może nadszedł czas, aby zacząć zastanawiać się nad projektem patio, aby dodać do domu przestrzeń życiową na zewnątrz. Podjęcie projektu na zewnątrz może wydawać się zniechęcające, ale warto, gdy masz dodatkowe pomieszczenie na zewnątrz, które może mieć wiele celów.

Krótki przewodnik po zbudowaniu patio dla domu

Niezależnie od tego, czy budujesz patio dla majsterkowiczów, czy angażujesz projektantów ogrodów, Twoje patio może uatrakcyjnić otaczający krajobraz i służyć jako jadalnia na świeżym powietrzu, pokój zabaw, miejsce na grilla lub po prostu miejsce do odpoczynku i relaksu.

Poniżej możesz przeczytać więcej o budowaniu tarasu i o tym, co musisz wziąć pod uwagę, rozpoczynając prace na swoim patio.

Przewodnik po budowaniu patio przydomowego

Budowa patio na swoim podwórku jest prostsza niż budowa dodatkowego pokoju, jednak nadal możesz potrzebować pozwolenia na budowę. Powinieneś skontaktować się z lokalnym urzędem, aby ustalić, jakie pozwolenia na budowę są wymagane przed rozpoczęciem prac na swoim patio.

Zaplanuj projekt patio

Do czego go używasz?
Lokalizacja, wielkość i kształt Twojego tarasu będą zależeć od tego, do czego planujesz go używać.

Jeśli chcesz, aby duże patio gościło ekstrawaganckie przyjęcia z ogniskiem i wbudowanymi donicami, będzie musiało być znacznie większe niż w przypadku, gdy chcesz zachować je jako mały kącik śniadaniowy dla rodziny.

Jaka jest najlepsza lokalizacja?

53Będziesz musiał wziąć pod uwagę układ swojego podwórka, aby znaleźć najlepszą lokalizację dla swojego patio. Będzie to wymagało płaskiego terenu lub być może niewielkiego nachylenia, aby umożliwić spływanie wody deszczowej z powierzchni.

Jeśli twoje podwórko jest niżej niż dom, możesz zbudować podniesione patio, używając drewnianego tarasu. Ewentualnie może być konieczne wykopanie terenu, jeśli twoje podwórko jest wyższe niż twój dom.

Wejście do domu z patio będzie wymagało starannego rozważenia. Jadalnia na świeżym powietrzu powinna mieć łatwy dostęp do domowej kuchni.

Jeśli planujesz zbudować kuchnię na świeżym powietrzu z blatami na swoim patio, zastanów się, jak by to wyglądało, gdy wyjrzysz przez okna i spróbuj nie zepsuć żadnych widoków, które możesz mieć.

Zdecyduj się na swoje materiały

Twoja podłoga tarasowa będzie miała twardą powierzchnię, ale to Ty decydujesz, jakich materiałów użyć.

Kamień naturalny może być użyty do budowy kamiennego tarasu, który wytrzyma duży ruch pieszy, lub możesz użyć drewna, płytek, cegieł lub kostki brukowej, aby uzyskać bardziej rustykalny wygląd.

Przygotuj swoje podwórko
Teraz, gdy projekt patio i materiały zostały już ustalone, nadszedł czas na przygotowanie podłoża.

Wyznacz obszar, w którym miałby się znaleźć twój nowy taras, używając palików i sznurków i upewnij się, że jesteś zadowolony z układu planowanego obszaru na zewnątrz.

Usuń wierzchnią warstwę gleby i wszelką trawę i w razie potrzeby wyrównaj obszar. Jeśli taras znajduje się przy zewnętrznej ścianie domu, upewnij się, że jest łagodnie nachylony, aby woda deszczowa mogła odpłynąć. Możesz otoczyć patio kruszonym kamieniem, aby odprowadzić wodę deszczową.

Powołanie ekipy budowlanej do pomocy ma duże znaczenie w przygotowaniu gruntu i budowie patio.

Połóż materiał podstawowy
Powinieneś użyć nieprzepuszczalnej tkaniny, takiej jak folia z tworzywa sztucznego, aby zapobiec pojawianiu się chwastów między wybranym materiałem chodnikowym.

Rozłóż żwir na tkaninie i stempluj żwir, aby utworzyć solidną podstawę. Użyj piasku, aby przykryć żwir, a także ubij piasek.

Rozpocznij brukowanie

Gdy piasek jest suchy i mocno zagęszczony, możesz rozpocząć układanie kostki brukowej lub kamieni. Pozostaw niewielkie odstępy między kamieniami lub kostką brukową, które można wypełnić zaprawą, aby wszystko naprawić.

Możesz skorzystać z pomocy pracowników budowlanych lub budowniczych, którzy mają pewną wiedzę na temat budowy patio, aby dokładnie sprawdzić, czy do tej pory wszystko zostało wykonane poprawnie.

Końcowe przemyślenia

Projektując swoje patio, należy popuścić wodze swojej kreatywności. Zbudowanie nowej przestrzeni w ogrodzie pozwoli na powiększenie domu i sprawi, że spędzanie czasu na podwórku będzie przyjemniejsze.

Niezależnie od tego, czy zbudujesz patio z ogniskiem jako centralnym punktem i całą kuchnią na świeżym powietrzu, czy zdecydujesz się na małą, przytulną część wypoczynkową, która wymaga niewielkiej konserwacji, nie pożałujesz budowy patio na swoim podwórku.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.