Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jesień w ogrodzie

Sprawdź nasz poradnik, w którym polecamy najlepszą odzież roboczą i akcesoria na tę porę roku!

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Ogród

Kosiarka – jak wybrać odpowiednią?

Kosiarka – jak wybrać odpowiednią?

Odpowiednia długość trawnika jest kluczem do wyzwolenia pełni piękna z każdego ogrodu. Do tego potrzebne są jednak odpowiednie narzędzia, którymi są kosiarki. Wielka popularność sprawia, że na rynku ogrodniczym można spotkać się z wieloma ich rodzajami oraz wersjami. Jakie parametry będą kluczowe przy ich wyborze? Warto się temu dokładnie przyjrzeć.

Zasilanie – jaką formę wybrać?

Pierwszym i kluczowym aspektem wyboru kosiarki jest rozpatrzenie możliwości zasilania. Każda opcja ma swoje wady i zalety, przez co warto wybrać tę, która w danym przypadku ma ich najkorzystniejszy dla nas rozkład. Czym charakteryzują się poszczególne opcje?

  • Kosiarki ręczne – najtańsze przy zakupie i równie tanie przy eksploatacji. Sprawdzą się szczególnie dla tych osób, które lubią aktywność fizyczną i posiadają trawniki nie większe, niż 50m2. Wielkimi zaletami są tutaj brak hałasu i wolność prowadzenia. Wadą można określić większą potrzebę fizycznej pracy, aby uzyskać zamierzony efekt.
  • Kosiarki elektryczne – droższe opcje, które poradzą sobie z powierzchniami do 600m2. Kluczem jest dobranie odpowiedniej mocy i szerokości koszenia. Wadą jest oczywiście potrzeba ciągłego dostępu do gniazdka elektrycznego – okablowanie może zwyczajnie przeszkadzać. Plusem jest ciągłość pracy, gdzie przerwy potrzebne są wyłącznie na opróżnienie kosza z trawy.
  • Kosiarki akumulatorowe – posiadają porównywalne możliwości do kosiarek elektrycznych, pracując w pełni mobilnie. Oczywistym minusem jest tutaj możliwość rozładowania się akumulatora w momencie, który jest nam zwyczajnie niedogodny. Modele te są również dużo droższe od opcji elektrycznych.
  • Kosiarki spalinowe – posiadają wysokie możliwości, co do długości czasu pracy i powierzchni, które mogą obsłużyć. Oczywistą wadą jest zanieczyszczanie środowiska, przez co odradza się je szczególnie w przypadku małych ogrodów. Charakteryzują się najgłośniejszą pracą, co niekoniecznie musi spodobać się sąsiadom.

W tym wszystkim można napotkać też opcje hybrydowe, traktorki ogrodowe, jak i specjalistyczne roboty – są to opcje mniej popularne i zwykle pod wieloma względami mniej opłacalne. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu kosiarki?

Wybór kosiarki – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Rodzaj zasilania jest ważną, jednak niejedyną kwestią przy wyborze kosiarki. Na co jeszcze warto spojrzeć?

  • Typ ostrza – tutaj można spotkać się z trzema opcjami. Pierwszą z nich są ostrza rotacyjne, gdzie nóż obraca się poziomo, pozwalając na dowolny kierunek cięcia i szeroką manewrowość. Drugą opcją są ostrza bębnowe, gdzie nóż położone jest za wałem, który porusza się szybciej do tyłu, niż kosiarka do przodu. Charakteryzuje się ono precyzją cięcia. Ostatnią z opcji są ostrza listwowe, które działają, jak typowe maszynki do włosów. Poradzą sobie nie tylko z trawą, ale też z chwastami i zaroślami.
  • Obudowa – to podstawa wytrzymałości kosiarki. Sztuczne tworzywa są odporne na korozje, jednak łatwiej je mechaniczne uszkodzić, niż wersje blaszane. Warto wybrać według naszych potrzeb.
  • Kosz na trawę – nie musi być używany, jednak zmniejsza potrzebę oczyszczania. Jeśli się na niego zdecydujemy, lepiej wybierać opcje z tworzywa sztucznego.

Dobra kosiarka to podstawa pięknego ogrodu, przez co warto stawiać na sprawdzone rozwiązania. Spotkać można je w sklepie internetowym Stiga, gdzie znaleźć można również inne pomocne w pielęgnacji narzędzia.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl