Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jesień w ogrodzie

Sprawdź nasz poradnik, w którym polecamy najlepszą odzież roboczą i akcesoria na tę porę roku!

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Liściowe

Klon palmowy

Klon palmowy

Klon palmowy Atropurpureum to drzewo o malowniczym baldaszkowatym pokroju, które zachwyca cienkimi, zagłębionymi liśćmi, które w zależności od odmiany, różnią się barwą liści, są: różowe, czerwone, fioletowe, kremowe, złotożółte, czerwono-białe, żółto- zielony, czerwono-zielony lub tradycyjne liście zielone lub znane są odmiany klonów palmowych o czerwonych liściach.

Klon palmowy to krzew lub drzewo dorastające do 3 m wysokości. Klon palmowy pochodzi z Dalekiego Wschodu: Chin, Japonii, Korei Południowej. W ogrodach japońskich osiąga nawet 10 m wysokości i równie imponującą szerokość. Zarówno w Europie, jak iw Azji klony palmowe są jedną z najbardziej atrakcyjnych roślin ozdobnych. Na świecie uprawia się około 300 odmian.

Pochodzenie

Klony palmowy pochodzi z Dalekiego Wschodu, głównie z Chin, Korei i Japonii. W swoim naturalnym środowisku dorastają do 10 m wysokości i mają równie szeroką koronę. W klimacie umiarkowanym rzadko dorastają do 5 m. Pierwszy okres świetności zachował się w Japonii w okresie Edo (1603-1867), kiedy to cesarscy ogrodnicy wyhodowali ponad 250 odmian o różnych kształtach i kolorach liści. Klony pojawiły się w kolorze różowym, fioletowym, kremowym, czerwono-białym, żółto-zielonym, czerwono-zielonym i pomarańczowym.

Kwitną też klony, ale ich kwiaty są niepozorne, mało dekoracyjne i giną na tle imponujących koron. Pierwsze okazy sprowadzone do Europy przez brytyjskich botaników w 1830 r., ale niezbyt precyzyjny dobór odmian, sprawił, że rośliny uznano za nieprzydatne do europejskiego klimatu.

Kilka lat później Niemiec Philipp Siebold, lekarz wojskowy pasjonujący się botaniką i Japonią, przywiózł kilka klonów z Kraju Kwitnącej Wiśni do szkół ogrodniczych w Lejdzie, Gandawie i Brukseli, gdzie zaczęły się rozmnażać i selekcjonować pod kątem oporu. do niskich temperatur.

 

Klon palmowy Atropurpureum – opis

Klon palmowy Atropurpureum, to pochodzący z Japonii, Korei i Chin; jest również nazywany klonem palcowym, wachlarzem lub klonem palmowym. Należy do grupy tzw. klonów japońskich.

Grupa ta łączy niskie klony ozdobne ze zwartą, przezroczystą koroną liści o różnych kształtach i kolorach.

Japońskie klony mają cechy charakterystyczne dla kanonów orientalnej estetyki: dziwnie zakrzywiony pień z wdzięcznymi gałęziami, asymetryczną koronę w kształcie namiotu, efektownie rzeźbione liście. Im mniejsze liście i cieńsze gałęzie klonu, tym cenniejsza roślina – zwłaszcza jeśli jest używana jako bonsai.

Te piękne, wolno rosnące krzewy liściaste nadają się zarówno do małego ogrodu, jak i całkiem odpowiednie na rozległym terenie. Klon w kształcie dłoni nad stawem wygląda świetnie; odmiany niskie są często sadzone w ogródkach wrzosowych oraz w ogrodach skalnych.

Forma życia : klon palmowy i małe drzewo liściaste lub duży krzew

Korona : Parasol, średnia gęstość

Tempo wzrostu: wolne. Roczny przyrost ma 15 cm wysokości i 30 cm szerokości.

Wysokość 3 m, średnica korony 5 m.

Trwałość: 100 lat, ale może osiągnąć 150 lat.

Kwiaty: Płaskie, zaokrąglone, różowawe, 0,3 do 0,5 cm.

Liście: Palmate, wiosną i latem zielone, jesienią żółte, od 5 do 10 cm.

Dekoracyjny : Klon palmowy jest dekoracyjny przez cały sezon wegetacyjny o kształcie korony i cienkim ornamentie liścia.

Klony palmowe – gdzie je sadzić

Ze względu na kolorowe liście klony palmowe wymagają wyraźnego stanowiska. Im bardziej kolorowe liście, tym więcej słońca potrzebuje roślina. Jednak przy wyborze stanowiska unikaj pełnego słońca, które może uszkodzić delikatne i cienkie liście. Najlepsza pozycja jest lekko zacieniona, do której dociera rozproszone światło. Odmiany zielonolistne dobrze radzą sobie w cieniu.

W przypadku palmy klonowej, która nie jest bardzo odporną rośliną, mroźne wiatry są groźniejsze niż niskie temperatury, dlatego należy ją posadzić w cichym miejscu lub postawić wokół rośliny ogrodzenia ochronne. Możesz również przykryć rośliny na zimę matą ze słomy lub agrowłókniną.

Klon palmowy: podłoże

Klony palmowe preferują gleby lekkie, kwaśne do obojętnych, lekko wilgotne. Podłoże musi być przepuszczalne, woda nie może się w nim gromadzić, ponieważ system korzeniowy klonów nie toleruje stojącej wody nawet przez bardzo krótki okres. Gleba nie powinna być nadmiernie żyzna i nie powinna być nadmiernie nawożona. W zbyt żyznej glebie, mimo pięknego rocznego wzrostu, nowe gałęzie mogą nie mieć czasu na wyrównanie drewna przed zimą, a w efekcie roślina ma skłonność do marzeń. Palma klonowa jest podatna na niedobory potasu (w przypadku pojawienia się objawów niedoboru roślinę należy karmić saletrą potasową).

Jak wyhodować klona palmy — wymagania

Klony palmowe mają wysokie wymagania środowiskowe i nie należą do najłatwiejszych w uprawie roślin ogrodowych. Jeśli jednak zapewnimy im odpowiednie warunki, za swoją wyjątkową urodę będą płacić przez długie lata, młode rośliny wymagają jednak uwagi.

Stojak i ziemia dla klonu palmowego

Klon palmowyKlony palm najlepiej rosną w pełnym słońcu, osłoniętym od wiatru, ale jeśli podłoże nie zawsze jest lekko wilgotne, najlepiej posadzić je w półcieniu, ponieważ rośliny nie tolerują całkowicie suchej gleby, tak jak nie tolerują gleby mokrej.

W przypadku niskiej wilgotności gleby słońce łatwo wysusza liście klonu. W nowo posadzonych okazach, zwłaszcza z grupy Dissectum, często można zobaczyć suche brzegi i wierzchołki liści – nie przejmuj się tym. Objawy pojawiają się tylko w okresie inkubacji i znikną, jeśli rośliny będą prawidłowo uprawiane. Klony wymagają gleby żyznej, próchnicznej, przepuszczalnej i lekko kwaśnej.

Podłoże wokół nich powinno być wypełnione korą iglastą, która lekko zakwasza glebę i zapobiega jej nadmiernemu wysychaniu. Jednak warstwa ściółki nie powinna być zbyt gruba i nie dotykać ciała, co zapobiega rozwojowi chorób grzybiczych.

Jak podlewać i nawozić klona palmy?

W słoneczne, upalne lata rośliny należy podlewać, ale należy uważać, aby nie przesadzić. Podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne, ale nie mokre.

 

Klony palm można karmić wiosną (zwłaszcza młode) wieloskładnikowym nawozem, należy jednak wziąć pod uwagę pewien środek – gdy krzewy rosną zbyt intensywnie ze względu na dostarczanie składników mineralnych, ich pędy wcześniej nie przemarzną dostatecznie zima, która może prowadzić do przemarznięcia.

Przycinanie i rozmnażanie klonów palm

Przycinanie i klonowanie palm można wykonywać zimą i wczesną wiosną.

Klony palm rozmnażają się najłatwiej z trawiastych sadzonek pobranych z końców młodych pędów pod koniec czerwca lub na początku lipca, kiedy wzrost pędów nie jest jeszcze zakończony. Wytnij sadzonki w korzeniu na zielone sadzonki, posadź je w skrzynkach lub doniczkach i przekaż do twardej inspekcji (w razie potrzeby przykrywamy doniczki szklanymi pojemnikami)

Na zimę młode sadzonki należy przenieść do zimnej szklarni lub do chłodnej, jasnej piwnicy. Wiosną sadzonki sadzi się po oględzinach, gdzie pozostaną przez dwa lata. Następnie możesz wysadzić w powietrze pozycje docelowe.

Ochrona klonów na zimę

Młode klony palm i mniejsze okazy wymagają na zimę schronienia przed jutą, agropianką lub ściółką ze słomy.

Choroby i szkodniki klony palm

klony są odporne na choroby i mało podatne na ataki szkodników. Przyczyną choroby może być niewłaściwe podłoże lub zbyt duża wilgotność. Najczęstszym schorzeniem krzewów jest gangrena. Objawy są podobne do przymrozków – na korze pojawiają się brązowe plamy, stopniowo rozprzestrzeniające się wraz z impulsem. W miejscu infekcji kora pęka i jest łatwo oddzielana od drzewa. Grzybnia jest często widoczna pod korą. Zabieg polega na usunięciu porażonych pędów i spryskaniu roślin fungicydami.

Jeśli klony czerwonolistnej odmiany Bloodgood nagle zrzucają latem część liści, a reszta usycha i wysycha z wierzchołków, to nie jest to oznaka choroby, ale brak potasu w glebie – rośliny należy karmić potasem lub nawozy wieloskładnikowe.

Najczęstszymi szkodliwymi klonami są mszyce i wszy drzewne oraz obrzęk truskawek. Inwazja zawsze zaczyna się od najmłodszych liści i pędów i jest łatwo rozpoznawalna. Nogaki to smukłe, jasnozielone, złotobrązowe chrząszcze o długości 7,5-8 mm, a zgrubienia są ciemne i przypominają karaluchy.

Szkodniki klonów są najłatwiej zwalczane insektycydami, gdy tylko pojawią się pierwsze dorosłe osobniki. Profilaktyka pierwszego pokolenia larw ma szczególne znaczenie w przypadku obrzęku inwazyjnego, gdyż ich niedojrzałe formy niszczą nie tylko liście, ale także system korzeniowy krzewów.

Odmiany klonu palmowego

„Atropurur” o ciemnoczerwonych liściach rośnie powoli przez cały rok; odmiana mrozoodporna

'Aureum’ o złocistożółtych liściach obramowanych z czerwonym, charakteryzujący się szybkim wzrostem; musi być chroniony zimą

'Klon palmowy dissectum’ liście mocno powcinane, ząbkowanych brzegach, o zielonych mocno powcinanych liściach , jesienią od jasnożółtego do pomarańczowego, ze zwisającymi gałązkami

Dissectum Garmet – małe drzewo (do 1,5 m) o ciemnoczerwonych liściach; odmiana mrozoodporna

'Ornatum’ o brunatnoczerwonych liściach wiosną, brązowozielonych latem i ciemnoczerwonych jesienią; drzewo o gęstej, parasolowatej koronie, do 2 m wysokości i do 4 m szerokości

„Sangokaku” o ciemnoczerwonych liściach, które jesienią przebarwiają się na żółto; gęsty krzew o wzniesionym pokroju

W polskich ogrodach coraz większą popularnością cieszy się klon palmowy , choć wiele osób boi się go sadzić ze względu na jego delikatność i niską mrozoodporność. Klon palmowy jest najczęściej spotykany w ogrodach w stylu japońskim, takiemu sposobowi uprawy rośliny jest najbliżej do naturalnych warunków. Po wybraniu miejsca nad stawem warto posadzić je na niewielkim wzniesieniu – to uchroni drzewo przed stojącą wodą. Niewielkie okazy dobrze prezentują się również na skałach. Wrażliwe odmiany można sadzić w dużych doniczkach, które na zimę należy przenieść na nieogrzewane miejsce.

 

klon palmowy w donicy

Istnieją rodzaje palm, które nie nadają się do uprawy w pomieszczeniach, głównie ze względu na to, że palmy te potrzebują maksymalnego oświetlenia w ciągu dnia – bezpośredniego światła słonecznego.

Należą do nich: Brahea, Bismarkia nobilis, Archontophoenix cumminghaniana (palmy królewskie), Syagrus romanofskiana (palmy królowej) i Ravenea rivularis, gatunki Verschefeltia, większość Licualas, Genomonas, Pinangas i Cyrtostachys.

Słowo „nieodpowiednie” nie oznacza kategorycznego, po prostu tym dłoniom trudno jest zapewnić niezbędne warunki do rozwoju w domu: oświetlenie, temperaturę, wilgotność.

Kluczowe punkty podczas uprawy palm w kulturze pokojowej

GLEBA

Konieczne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu przepuszczalności powietrza i wody mieszanki glebowej.

Co oznacza przepuszczalność podłoża? – Po podlaniu palmy nadmiar wody powinien spłynąć przez otwór odpływowy po kilku minutach. Jeśli nadmiar wody pozostanie w glebie przez długi czas, korzenie palm uduszą się, a roślina umrze.

Palma to roślina, która przez długi czas będzie znajdować się w tej samej mieszance gleby, ponieważ prawie wszyscy mają negatywny stosunek do niszczenia ziemnej śpiączki podczas przeszczepu. Dlatego we wszystkich przypadkach konieczne jest wykonanie TRANSPPINGU, czyli przeszczep roślin z zachowaniem ziemistej śpiączki. W najlepszym przypadku dla rośliny można wymienić wierzchnią warstwę gleby. Długotrwałe podlewanie rośliny twardą wodą zmienia z czasem kwasowość gleby.

Wyjście. Wybierz odpowiednią mieszankę do sadzenia palmy i spróbuj podlewać ją nietwardą wodą.

PODLEWANIE

Woda do podlewania palm powinna być jak najbardziej miękka – deszczowa lub oczyszczona. Podczas podlewania wodą z kranu (z reguły jest to trudne), począwszy od wierzchniej warstwy, mieszanina gleby będzie nasycona solami, dlatego w tym przypadku raz w roku konieczna jest zmiana wierzchniej warstwy gleby. Temperatura wody używanej do nawadniania nie powinna być niższa niż temperatura powietrza w pomieszczeniu. Używając wody z kranu, należy ją chronić przez co najmniej jeden dzień, ponieważ wiele palm jest wrażliwych na obecność chloru.

Częstotliwość nawadniania to:

bez wysuszenia ziemskiej śpiączki ;

z lekkim wysuszeniem ziemskiej śpiączki;

z silnym wysuszeniem ziemistej śpiączki

Pamiętaj, sama roślina zmniejsza lub zwiększa pobór wody. Twoim zadaniem jako hodowcy jest prawidłowe określenie częstotliwości podlewania. Częstotliwość podlewania dla każdego rodzaju dłoni jest wskazywana indywidualnie.

Ilość wody podczas podlewania palm. Ilość wody podczas podlewania powinna być taka, aby po podlaniu nadmiar wody wypływał przez otwór drenażowy. Jeśli podczas nawadniania nie ma wystarczającej ilości wody, w mieszance gleby szybko gromadzą się sole, w wyniku czego roślina ucierpi.

WILGOTNOŚĆ

Palmy osiągają maksymalny efekt dekoracyjny przy dużej wilgotności. W warunkach pokojowych stan ten jest trudny do osiągnięcia, jeśli nie niemożliwy.

W razie potrzeby i jeśli to możliwe, zwiększ wilgotność powietrza w następujący sposób:

umieść palety z wodą w obszarze obok zakładu;

użyj nawilżacza;

latem, w upale, spryskaj rośliny deszczem lub wodą destylowaną.

Nie można spryskiwać liści palmowych twardą wodą z kranu, w przeciwnym razie bardzo szybko pojawi się na nich płytka nazębna, a roślina straci efekt dekoracyjny.

Nie można spryskiwać liści jesienią-zimą i wczesną wiosną, w przeciwnym razie pojawią się problemy z chorobami grzybiczymi. Nie zaleca się spryskiwania liści przy pochmurnej pogodzie, a także, gdy palma znajduje się w miejscu o niedostatecznym oświetleniu (w cieniu lub półcieniu).

PIELĘGNACJA LIŚCI PALMOWYCH

Przycinanie należy wykonywać okresowo. Sekcja „CIĘCIE” znajduje się w każdym artykule dla każdego rodzaju palmy. Liście należy okresowo myć ciepłą wodą lub wycierać wilgotną flanelą.

Nie należy czyścić liści środkami chemicznymi, ponieważ palmy są bardzo wrażliwe na chemię. Jeśli użyjesz lakierów do kwiatów, po krótkim czasie liście zaczną żółknąć.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.