Inwestycje budowlane wiążą się z ingerencją w środowisko naturalne, dlatego mogą stwarzać zagrożenie dla lokalnej flory, fauny lub przyrody nieożywionej. Dla zapewnienia należytej ochrony środowisku, przed przystąpieniem do realizacji różnych przedsięwzięć konieczne może być przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczej. Kiedy jest ona niezbędna?
Czym jest inwentaryzacja przyrodnicza?
Inwentaryzacja przyrodnicza to spis elementów przyrody znajdujących się na danym obszarze. Do jej przeprowadzenia niezbędne są prace terenowe (wizja terenowa) i studialne (analiza literatury i danych kartograficznych), które pozwalają określić wartość przyrodniczą danego obszaru, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków objętych ochroną. Na inwentaryzację przyrodniczą składa się inwentaryzacja fauny, flory i przyrody nieożywionej. Jej wykonaniem zajmują się specjaliści przyrodnicy z różnych dziedzin, m.in. ornitolodzy, botanicy, dendrolodzy, entomolodzy. Wyniki inwentaryzacji przedstawiane są w formie opisowej i kartograficznej.
Kiedy niezbędne jest przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczej?
Obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji przyrodniczej wynika z aktów prawnych tj.:
- Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku, dotyczącego ochrony gatunkowej zwierząt;
- Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 roku, w sprawie ochrony gatunkowej roślin;
- Ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
Przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczej jest niezbędne w przypadku inwestycji mogących oddziaływać na środowisko, dla których wymagane jest przygotowanie raportu oddziaływania na środowisko. Stanowi ona podstawę przy ocenie oddziaływania na środowisko i wydawaniu decyzji środowiskowych. Inwentaryzacje przyrodnicze odgrywają ważną rolę również przy opracowywaniu planów zagospodarowania przestrzennego. Czasami wymagane są także przed wydaniem decyzji o warunkach zabudowy, jeśli może ona zagrażać gatunkom chronionym.
Do inwestycji, przy których konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczej, należą m.in.:
- farmy wiatrowe,
- farmy fotowoltaiczne,
- infrastruktura drogowa — drogi, autostrady, tory kolejowe itd.,
- sieci energetyczne,
- modernizacje terenów zielonych,
- budynki przemysłowe i mieszkaniowe.