Zanim rozpoczną się prace związane z budową domu, warto wykonać ogrodzenie działki budowlanej. Zapewnia to skuteczne i konieczne zabezpieczenie mienia przed niepożądanymi osobami. Tak przygotowany teren ma wyznaczone granice posesji. Obowiązkiem inwestora jest przypilnowanie, aby ogrodzenie było solidne i poprawnie zamontowane. Stanowić będzie w ten sposób realne zabezpieczenie przed złodziejami. Na czas budowy najlepiej jest zdecydować się na wynajem ogrodzeń.
Ogrodzenie tymczasowe a kwestie prawne
Teren budowy należy zabezpieczyć przed nieproszonymi gośćmi, w tym złodziejami. Od lipca 2015 roku nie trzeba ubiegać się o pozwolenie czy zgłaszać chęci wykonania ogrodzenia własnej posesji, jeżeli nie przekracza 2,20 m wysokości. Ogrodzenia budowlane tymczasowe najczęściej spełniają te wymogi, ponieważ ich wysokość to nieco powyżej 1,5 m.
Co do zasady, ogrodzenie działki budowlanej musi znaleźć się na terenie posesji, nie w linii granicy. Jeżeli teren jest bardzo rozległy, można otoczyć ogrodzeniem tylko obszar faktycznie prowadzonych robót budowlanych. Ważne jest, aby zabezpieczona została strefa ryzyka spadania ciężkich przedmiotów i składowania materiałów budowlanych. Ogrodzenie tymczasowe należy w tej sytuacji wyznaczyć w odległości nie mniejszej niż 1/10 wysokości budynku.
Ogrodzenia tymczasowe na stronie wynajemogrodzen.eu spełniają wszystkie warunki techniczne, są profesjonalnie przygotowane i nie stwarzają żadnego zagrożenia ani dla ludzi, ani dla zwierząt. Nie posiadają ostrych zakończeń, takich jak drut kolczasty, elementy szkła tłuczonego, ostro zakończonych materiałów.
Z jakich materiałów wykonuje się ogrodzenia budowlane?
Najprostsze ogrodzenia tymczasowe są wykonywane ze słupków drewnianych oraz siatki leśnej. Jeżeli w planie jest wykonanie metalowego ogrodzenia, można już teraz kupić słupki metalowe zamiast drewnianych.
Większość inwestorów do grodzenia terenu działki budowlanej wykorzystuje siatki metalowe, które z łatwością można rozciągnąć. Materiał jest lekki, co ułatwia pracę. Ogrodzenie można wykonać w bardzo krótkim czasie, bez większego wysiłku. Dla poszukujących nieco trwalszego rozwiązania, zostały przygotowane ogrodzenia budowlane z siatki ocynkowanej lub powlekanej. Materiał jest odporny na korozję.
Jeżeli budowa jest planowana na przynajmniej kilka lat, warto zainwestować w ogrodzenie panelowe. Wykonywane jest z przęseł z ażurowej siatki lub pełnych paneli z blachy trapezowej. Taka konstrukcja skutecznie zniechęca przechodniów do wtargnięcia na teren działki. Panelowe ogrodzenie tymczasowe nadaje się do wielokrotnego montowania i rozmontowywania. W związku z tym, że jest to kosztowna inwestycja, najlepiej w takiej sytuacji zdecydować się na wynajem ogrodzeń na czas trwania budowy. Bardzo ciekawa oferta dostępna jest na stronie wynajemogrodzen.eu.
Jak wykonać ogrodzenie działki budowlanej?
Jeżeli zostanie wybrane ogrodzenie wsparte na słupkach drewnianych, należy osadzić je w ziemi w 3-metrowych odstępach na głębokości 40-50 cm. Przy użyciu zaginanych gwoździ mocuje się do nich siatkę.
Jeżeli zostaną wybrane słupki metalowe, konieczne jest zalanie ich betonem, ponieważ bezpośrednio umieszczone w glebie, bardzo szybko poddadzą się procesowi korozji. Do stworzenia konstrukcji niezbędne będą również:
- rozpórki do słupków narożnych i przy bramie,
- napinacze drutu,
- pręty lub płaskowniki naciągowe,
- uchwyty mocujące.
Decydując się na wynajem ogrodzeń na czas budowy, można skutecznie zabezpieczyć teren oraz materiały budowlane przed złodziejami.