Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Ogród

Kalina koralowa

Kalina koralowa

Kalina koralowa (kalina koralowa roseum) to popularny i łatwy w uprawie krzew hybrydowy o gęstym, zaokrąglonym pokroju, to roślina ozdobna. Jest bardzo ceniony za duże kuliste kwiatostany mające białe kwiaty. Kwiaty zaczynają się w kolorze jabłkowo-zielonym, zmieniają się w białe, a ostatecznie bledną do koloru różowego, przypominając kwiaty hortensji. To jeden z moich ulubionych krzewów ozdobnych, który obficie kwitnie. Produkuje sięz nich również olejki eteryczne.

Najlepiej sadzić wiosną lub jesienią, ten szybko rosnący krzew ma ciemnozielone liście podobne do liści klonu, a kilku centymetroeych kępkach wiosennych kwiatów pojawiają się małe czerwone jagody, które ostatecznie dojrzewają do czerni, owoce kaliny koralowej i kwiaty kaliny koralowej wykorzystywane są do produkcji olejów eterycznych.

. Podobnie jak klony, liście kaliny śnieżki mogą jesienią zmienić kolor na czerwono-pomarańczowy, co czyni go idealnym całorocznym dodatkiem krajobrazowym i rośliną okazową na wiosnę lub jesień, właściwości i zastosowanie owoców kaliny koralowej?

Ten krzew i owoce kaliny koralowej są nietoksyczne, ale spożywanie dużych ilości jagód może u niektórych osób powodować rozstrój żołądka. Są jednak bardzo atrakcyjne dla ptaków. Warto wiedzieć kiedy zbierać owoce kaliny koralowej.

 

Pielęgnacja krzewów kaliny koralowej

Kalina koralowa to sztuczna hybryda szkółkarska; jego gatunki rodzicielskie pochodzą z Chin, Korei i Japonii. Została wyhodowana jako roślina łatwa w pielęgnacji, która była również pachnąca i atrakcyjna.

Wykop płytką i szeroką dziurę, która jest tak głęboka jak bryła korzeniowa, ale dwa do trzech razy szersza. Wypełnij otwór usuniętą ziemią, tak aby korona korzenia pozostawała około 2 cale nad poziomem gleby. Dobrze podlej nowo posadzony krzew i umieść wokół niego ściółkę na głębokość około 4 cali.

Wybierając lokalizację, pamiętaj, że Kalina koralowa będzie rosła dość duża. Wybierz miejsce, które zapewni dużo słońca i pozwoli na dojrzałość krzewu. Po założeniu krzew będzie bardzo łatwy w utrzymaniu – należy go nawozić tylko raz w roku, a przycinanie jest opcjonalne.

Podczas gdy niektóre kaliny są uważane za inwazyjne w wielu regionach, Kalina koralowa nie jest jedną z nich. Ale uważaj, aby uprawiać tę hybrydę, a nie japońską śnieżkę ( Viburnum plicatum ), podobnie wyglądający krzew, który jest zdecydowanie inwazyjny.

Lekki

Najlepszym miejscem dla kaliny śnieżnej jest zwykle pełne słońce, zwłaszcza w chłodniejszej północnej części jej zasięgu. Krzew śnieżki lubi co najmniej sześć godzin światła słonecznego dziennie, aby wytworzyć największe masy kwiatów. Miejsce w półcieniu może być lepsze dla ogrodników w miejscu, w którym jest stale cieplejsza pogoda.

Gleba

Krzew kuli śnieżnej preferuje przepuszczalną, gliniastą glebę , ale nie jest zbyt szczególna i dobrze rośnie na wielu różnych typach gleby. Toleruje szeroki zakres odczynu gleby, ale preferuje gleby umiarkowanie kwaśne. Zazwyczaj odmiana kaliny koralowej preferuje gleby żyzne w warunkach naturalnych.

Woda

Podlewaj krzak śnieżki na tyle, aby gleba była równomiernie wilgotna, ponieważ nie lubi suchej ziemi. Sugerowany harmonogram to 1 cal na tydzień, ale powinieneś zaplanować częstsze podlewanie, jeśli doświadczasz ekstremalnych upałów. Dodatkowo możesz zachować wilgotność gleby, kładąc wokół krzewu grubą warstwę ściółki krajobrazowej , co będzie miało dodatkowy efekt tłumienia chwastów.

Temperatura i wilgotność

Krzew kuli śnieżnej może tolerować mroźną zimową temperaturę strefy 6 i letni upał do strefy 8, ale nie radzi sobie dobrze w klimacie, który jest cieplejszy lub zimniejszy niż ten. Może dobrze się rozwijać zarówno w suchych, jak i wilgotnych warunkach, pod warunkiem dobrej cyrkulacji powietrza i odwadniania gleby.

Nawóz

Nawozić wiosną swoją Kalina koralowa nawozem o powolnym uwalnianiu lub w dowolnym momencie wsypać kompost do ziemi wokół rośliny. Uważaj, aby nie przesadzić — zbyt duże nawożenie może zahamować kwitnienie rośliny, zwłaszcza jeśli dostanie za dużo azotu.

Odmiany kaliny śnieżnej

Kalina koralowa Chociaż istnieje kilka różnych roślin, które przez lata przyjęły nazwę „krzak śnieżki”, istnieje bardzo niewiele odmian prawdziwej kaliny śnieżnej. Istnieje jednak kilka blisko spokrewnionych hybrydowych kalibrów typu kula śnieżna:

Cayuga viburnum jest krzyżówką V. carlesii (koreańska kalina przyprawowa) i V. x carlcephalum . Ma bardziej zwarty pokrój wzrostu do metra i kwitnie obficie białymi gronami na wiosnę.

Judd viburnum ( Viburnum x juddii ) jest krzyżówką V. carlesii i V. bitchiunse, tworząc bardzo atrakcyjny krzew, który jest odporny w strefach od 4 do 8. Jest bardziej odporny na infekcję liści i łatwiej się rozmnaża; niektórzy eksperci wolą to od V. x carlcephalum. 1

Jedną z najpiękniejszych odmian jest Roseum, liście są zielone, jesienią przebarwiają na ciemniejszy kolor. Niektóre odmiany rosną nad brzegami jezior.

Kalina koralowa cięcie

W razie potrzeby delikatnie przycinaj (na przykład, jeśli uprawiasz ją w ciasnym miejscu) tuż po zakończeniu okresu kwitnienia lub jeśli używasz jej do żywopłotu. Możesz ciąć kwiaty płonne, aby wykorzystać je w kwiatowych ekspozycjach – jeśli ich nie przycinasz, uszczypnij zużyte kwiaty, aby zachęcić do nowego wzrostu.

W razie potrzeby ten krzew toleruje mocne przycinanie do poziomu gruntu jako środek do renowacji rośliny.

Rozmnażanie kaliny śnieżnej krzaka

Podobnie jak w przypadku wielu drzewiastych krzewów, rozmnażanie kaliny śnieżnej najlepiej osiąga się przez sadzonki drzew iglastych. Czas jest ważny, ponieważ cięcie ukorzeni się najlepiej, jeśli nowe drewno jest nadal zielone, ale wystarczająco twarde, aby stać samotnie bez przewracania się. W większości regionów najlepszą porą na rozmnażanie rośliny jest późna wiosna lub wczesne lato. Oto jak to zrobić:

Późną wiosną lub wczesnym latem poszukaj elastycznego zielonego wzrostu na końcach niektórych ustalonych gałęzi. Wytnij odcinek o długości około 6 cali za pomocą ostrych sekatorów. Wykonaj cięcie tuż pod węzłem liścia.

Oderwij liście z dolnej połowy cięcia i namocz je w pojemniku z wodą podczas przygotowywania podłoża do sadzenia.

Napełnij małą doniczkę komercyjną mieszanką doniczkową, a następnie zanurz koniec cięcia w ukorzeniającym hormonie i posadź ją na głębokość około 2 cali. Utwardź glebę, aby utrzymać cięcie na miejscu, i dokładnie podlej.

Umieść sadzonkę w doniczce w jasnym miejscu, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego, i utrzymuj ją wilgotną, gdy tworzą się nowe korzenie. Może to potrwać kilka miesięcy, ale kiedy zacznie się nowy zielony wzrost, będziesz wiedział, że tworzą się korzenie. W tym momencie możesz przesadzić nową roślinę do krajobrazu.

Jak wyhodować kalinę śnieżną z nasion?

Jest to krzew hybrydowy, który nie rozmnaża się dokładnie ze swoich nasion. W związku z tym jest zawsze rozmnażany z sadzonek drewna iglastego.

Kalina koralowa zimowanie

W strefach 7 i 8 krzew ten nie wymaga specjalnej ochrony na zimę, ale ogrodnicy w strefie 6 mogą chcieć pokryć na zimę teren pod krzewem grubą warstwą ściółki. Są to rośliny o płytkich korzeniach, które mogą być podatne na mróz; ściółka pomoże również zachować wilgoć w regionach, w których zimy są suche.

Powszechne szkodniki i choroby roślin

Podobnie jak w przypadku większości roślin, od czasu do czasu może być konieczne leczenie tego krzewu w przypadku problemów z chorobami lub infestacji robakami, ale można podjąć środki zapobiegawcze. Dobrym pomysłem jest pozostawienie przestrzeni między krzakiem śnieżki a innymi roślinami, aby zmniejszyć ryzyko ataku bakteryjnej plamistości liści lub mączniaka prawdziwego. Mszyce są również częstym problemem krzaków śnieżki — jeśli zauważysz je na liściach, spryskaj krzew organicznym środkiem owadobójczym , takim jak olejek neem.

Kalina jest notorycznie podatna na bakteryjne choroby plamistości liści, które mogą być trudne do opanowania, gdy choroba się ustabilizuje. Silnie zaatakowane rośliny zwykle wymagają usunięcia.

Jak sprawić, by kwiaty kaliny koralowej zakwitły?

Aby zakwitnąć, krzewy te muszą być zapylone krzyżowo. Jeśli twoja nie kwitnie obficie, prawdopodobnie pomoże posadzić w okolicy jedną lub dwie dodatkowe kaliny śnieżki. Z tego powodu wielu architektów krajobrazu sadzi ten krzew w grupach.

Zbyt dużo cienia może również ograniczyć kwitnienie. Pomóc może przycinanie pobliskich drzew w celu otwarcia promieni słonecznych. Innym ważnym powodem braku kwitnienia jest niewłaściwe przycinanie. Kalina zakwita na starym drewnie, więc jeśli krzew zostanie przycięty zbyt wcześnie wiosną lub zbyt późno jesienią, wyeliminujesz możliwość wiosennych zakwitów. Zawsze przycinaj ten krzew natychmiast po zakwitnięciu. Daje to krzewowi dużo czasu na rozwinięcie drewna, które zapewni przyszłoroczne kwiaty. Ciekawym uzupełnieniem są aksamitki rozpierzchłe.

Kalina, która otrzymuje dużo nawozów azotowych, takich jak spływanie z trawnika, może doświadczać zmniejszonego kwitnienia, ponieważ azot napędza wzrost liści kosztem kwiatów. Pomocna może być zmiana rutyny karmienia na produkt z większą ilością fosforanów.

Typowe problemy z kaliną koralową

Powodem ogromnej popularności kaliny jest to, że są to tak łatwe w uprawie rośliny. Ale oto kilka rzeczy, na które należy uważać z kaliną śnieżną.

Jest to objaw kaliny koronowej. Te owady wiercące w drewnie wnikają w łodygi w pobliżu poziomu gruntu, powodując zamieranie łodygi. Nieleczone szkodniki te mogą zabić całą roślinę. Zdrowe, nieuszkodzone rośliny znacznie rzadziej zapadają na tego szkodnika. Po zaatakowaniu, pożyteczne nicienie ( Heterohabditis bacteriophora ) zastosowane do zraszania gleby mogą zabić owady. Chemiczne pestycydy spryskane na początku sezonu na dolną część kory mogą uniemożliwić owadowi zdobycie przyczółka.

Biały proszek na liściach

Jest to objaw mączniaka prawdziwego, nieatrakcyjnej, ale rzadko śmiertelnej choroby grzybiczej. Zapewnienie krzewom dużej cyrkulacji powietrza i podlewanie ich na poziomie gruntu, a nie nad głową, może pomóc w zapobieganiu zakorzenieniu się choroby. Usuwaj chore liście w miarę ich pojawiania się i nie dodawaj tego materiału do pryzm kompostowych. Oczyść i wyrzuć resztki wokół rośliny pod koniec sezonu, aby zapobiec zimowaniu zarodników i ponownemu zakażeniu roślin na wiosnę.

Fungicydy chemiczne są czasami skuteczne, jeśli opryskujesz je, gdy po raz pierwszy pojawi się grzyb. Ale mączniak często pojawia się dość późno w sezonie, a wielu ogrodników w ogóle go nie leczy.

Plamy na liściach

Losowe plamy na liściach kaliny są zwykle dowodem infekcji bakteryjnej. Jeśli takie choroby są obecne, ostrożnie usuń dotknięte części roślin i upewnij się, że sterylizujesz narzędzia tnące między każdym cięciem. Nie ma skutecznego lekarstwa na choroby bakteryjne poza izolacją, dlatego poważnie dotknięte rośliny należy usuwać.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl

Jeden komentarz

  1. Kiedyś widziałem ten krzew u znajomego w ogrodzie. Bardzo mi przypadł do gustu. Wziąłem od niego szczepki i już mam 3 rok. Ogólnie jeżeli szukacie czegoś nietypowego, na przełamanie to mi się wydaje idealna roślina.

Możliwość komentowania została wyłączona.