Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Drzewka ozdobne

Judaszowiec

Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za osobliwość botaniczną. Kwiatostany mają kształt winogron i składają się tylko z 3 do 6 kwiatów.


Owoce drzewa Judasza formują się z kwiatu i pojawiają się w postaci brązowych, wydłużonych strąków, które często tkwią aż do wiosny. Mają rozmiar od 5 do 6 cm. Gładka kora drzewa ma kolor od szarego do szarozielonego i z wiekiem zmienia kolor na ciemnobrązowy. Gałęzie są błyszczące i zabarwione na ciemnobrązowo.

Kudaszowiec chiński cercis chinensis ma sercowate liście. Judaszowiec południowy to piękne drzewo. Kwiaty drzewa jesienią przebarwiają się zwykle na złoto. Kwiaty judaszowca zachwycają w polskich ogrodach, choć trzeba przyznać że w naszych warunkach klimatycznych wysokość roślin nie przekracza 3 metrów.
Judaszowiec kanadyjski cercis canadensis i jego charakterystyczna barwa kwiatów.

Drzewo judaszowca – odmiany

Drzewo Judasza występuje w różnych gatunkach, które charakteryzują się różnymi kolorami kwiatów. Na przykład oprócz różowych kwiatów występują również czysto białe kwiaty. Do najbardziej znanych typów należą:

 • Judaszowiec Chiński – drzewo jest dość odporne na mróz
 • Judaszowiec kanadyjski (cercis canadensis) – jest bardzo mocne i tworzy czerwonawe liście
 • Alba, której kwiaty są białe
 • Drzewo Judasza pospolitego, które w młodym wieku jest bardzo wrażliwe na mróz

Drzewo Judaszowe – rozmiar i wzrost

Roślina stosowana jako drewno ozdobne osiąga wysokość od 4 do 8 metrów, w rzadkich przypadkach więcej. Na szerokość drzewo osiąga wymiary około 4 do 6 metrów. Z wiekiem tworzy zamaszystą, luźną koronę. Roślina rośnie około 30 do 50 cm rocznie i tym samym należy do drzew normalnie rosnących.

Jadalne kwiaty judaszowca

Kwiaty mają słodko-kwaśny smak i są jadalne. Zwłaszcza w sałatkach są często używane. Owoce są również jadalne, ale mają niezwykły smak. Drewno drzewa Judasza jest uważane za szczególnie twarde i ma świetne usłojenie. Dlatego jest używany jako sklejka.

judaszowiec kanadyjski i jego różowe kwiaty
Cercis canadensis, czyli judaszowiec kanadyjski i jego różowe kwiaty

Warunki uprawy judaszowca

To wielopienne małe drzewo uwielbia je bardzo słonecznie i ciepło i powinno być sadzone lekko osłonięte od wiatru. Drzewo Judasza najlepiej siedzi na dość suchej, przepuszczalnej i wapiennej gliniastej glebie. Drzewo jest bardzo odporne na przesuszenie. Jest mrozoodporna do minus 16°C, jednak młode drzewa powinny być chronione w pierwszych zimach, pod warunkiem, że rosną na zimnych obszarach. Roślina jest bardzo wszechstronna i idealnie nadaje się do zazieleniania ogrodzenia lub elewacji. Ponieważ jest bardzo łatwy w utrzymaniu, jest często używany jako roślina parkowa, na obszarach pieszych lub w ogrodach przydomowych. Jednak w niektórych miejscach drzewo tworzy może uszkodzić podłogę nawet z odległości wielu metrów. Drzewo Judasza może być jak rośliny pnące na kratce i nadaje się jako roślina próbna i jako roślina w grupach.

cercis canadensis - judaszowiec kanadyjski. Wysokość docelowa judaszowca 5-6 m wysokości.
Judaszowiec kanadyjski to jedna z roślin, które chciałbym, aby pojawiła się w moim ogrodzie.

Rozmnażanie judaszowca

Cięcie jest rzadko konieczne i powinno być wykonywane tylko na łysych, uszkodzonych lub chorych gałęziach. Cięcie ma negatywny wpływ na malowniczy wzrost drzewa Judasza. Wzrost drzewa odbywa się poprzez sadzonki lub siew i jest bardzo trudny. Dlatego jest to zastrzeżone dla eksperta.
Dalsze instrukcje dotyczące pielęgnacji:

 • Czas sadzenia: najlepiej wiosną
 • Przygotowanie gleby: w ciężkich glebach wymieszać z ziemią doniczkową
 • Nawożenie: niewymagane dla prawidłowej lokalizacji, w wiadrze co 14 dni
 • Podlewanie: podlewaj umiarkowanie, gleba nigdy nie powinna całkowicie wyschnąć
 • Zima: Rośliny doniczkowe powinny być trzymane w jasnych pomieszczeniach bez mrozu

Jak dbać o drzewo Judasza

Cercis, czyli drzewo Judasza, ma potężne korzenie, które sięgają głęboko w glebę. To za pomocą korzeni roślina ta otrzymuje wszystkie niezbędne substancje. Pod tym względem roślina praktycznie nie potrzebuje regularnego podlewania i nawozów mineralnych. Jest to jedna z głównych zalet cercis w porównaniu z innymi ozdobnymi krzewami ogrodniczymi. Jednak cercis wymaga regularnego przycinania . Właściwe przycinanie przyczynia się do prawidłowego ukształtowania korony i nadaje drzewu piękny, zadbany wygląd.

Pożądane jest przycinanie wiosną, kiedy drzewo wychodzi z okresu fizjologicznego spoczynku. Wiosenne przycinanie to nie tylko piękna „strzyżenie”, ale także usuwanie gałęzi, które zginęły od zimowych przymrozków. Kolejne przycinanie przeprowadza się, gdy drzewo kończy owocnikowanie. Przycinanie jesienne to jedno z najważniejszych wydarzeń w przygotowaniu drzewa Judasza na zimę. Blizny, które pozostały na drzewie w wyniku przycinania, należy potraktować smołą ogrodową lub specjalnym balsamem przemysłowym.

W okresie kwitnienia i owocowania wrzosów należy zwracać uwagę na stan kwiatów i owoców. Jeśli kwiaty szybko więdną, a strąki są nieregularne i wyglądają na zniekształcone, oznacza to możliwą infekcję grzybiczą lub wirusową. Również deformacja owocu może wskazywać na niebezpieczne choroby systemu korzeniowego rośliny.

European Cercis to piękny krzew wieloletni, który cieszy oko jasnymi kwiatami i oryginalnymi owocami w postaci strąków. Drzewo Judasza nie jest często spotykane w rosyjskich daczach, jednak ostatnio stopniowo zyskuje na popularności ze względu na efekt dekoracyjny. Cercis można sadzić zarówno w domkach letniskowych, jak iw parkach. Dzięki bezpretensjonalnej pielęgnacji dobrze rośnie, a także ma odporność na niebezpieczne szkodniki i pasożyty.

Judaszowiec – choroby i szkodniki

Drzewo Judasza jest bardzo odporne na choroby. Jest to jednak jedno z najbardziej zaatakowanych drzew, jeśli chodzi o więdnięcie Verticillium. Widoczna jest choroba polegająca na tym, że drzewo ma uschnięte liście pomimo wystarczającego zaopatrzenia w wodę. Najpierw zamierają niektóre pędy, potem gałęzie, a w końcu całe drzewo. Jeśli kora zostanie zeskrobana przy ziemi, widoczne stają się brunatne linie. Patogeny to szkodliwe grzyby, które mogą zatkać wodociągi w drzewie. W przypadku zarażenia tą chorobą gałęzie powinny być przycięte daleko w zdrowym drewnie. Jednak drzewo Judasza nie ma szczególnie wielkich szans po inwazji. Środki kontroli nie pomagają tutaj.

Jeśli roślina padła ofiarą choroby, warto wyrzucić drzewo wraz z korzeniami i całą ziemią do kosza. Patogeny mogą z łatwością przetrwać w glebie wiele lat i przenosić się na inne rośliny. W celu zapobiegania należy zachować optymalne warunki hodowli i nie uszkodzić korzeni.
Oprócz tej choroby mogą jednak wystąpić podobne objawy o mniej niebezpiecznej przyczynie. Często jest to nieszkodliwa choroba grzybicza lub fałszywe warunki hodowli. Jednak w tych problemach rury wodne nie są zatkane, co ułatwia rozróżnienie. Aby zwalczyć opadłe liście należy usunąć z ziemi. Martwe gałęzie można całkowicie usunąć bezpośrednio. Porażone pędy należy przyciąć na głębokość około 50 cm w zdrowe drewno. Ponadto ważne jest w tym przypadku nawożenie drzewa Judasza. Należy ciąć przy suchej i słonecznej pogodzie, aby złącza szybko się zamykały.

Judaszowiec Chiński ma duże sercowate i błyszczące zielone liście. Judaszowiec chński jest równie piękny jak judaszowiec kanadyjski
Judaszowiec chiński cercis chinensis ma sercowate liście

Ciekawostki – skąd pochodzi nazwa

Wczesną wiosną uwagę przyciąga okazałe drzewo Judasza swoimi kwiatami. Jest bardzo niewymagający, a dzięki swoim niewielkim rozmiarom nadaje się również do małych ogrodów. Ponieważ prawie nie trzeba go przycinać, wymaga niewielkiej pielęgnacji i jest odpowiedni zarówno dla ogrodników, jak i dla profesjonalistów.

Nazwa drzewa Judaszowiec ma swoje korzenie w historii biblijnej i tu od Judasza, zdrajcy Jezusa. Powinien się powiesić na takim drzewie. Ponadto okrągłe odchodzi do srebrników, które Judasz otrzymał za swoją zdradę. Ludzie, którzy sprzeciwiają się Biblii, będą wiedzieć, o czym mówią. Wszyscy inni mogą nadal informować, jeśli są zainteresowani.

 • Rodzaj drzewa Judasza obejmuje sześć gatunków, które występują w Europie, na Bliskim Wschodzie iw Ameryce Północnej, zwłaszcza w Nowym Meksyku.
 • Drzewo Judasza osiąga wysokość do dziesięciu metrów, preferuje też wysokość poniżej czterystu metrów.
 • Jeśli chodzi o ziemię, drzewo Judasza nie jest bardzo zepsute. Zadowolony jest z gleb wapiennych lub kamienistych.
 • Rośnie w rzadkich lasach i gdziekolwiek chcesz.
 • Drzewo Judasza ma liście, które są promiennie zielone, w słońcu błyszczą nawet trochę srebrzyście. Są ułożone naprzemiennie i mają podstawowy kształt w kształcie nerki. Liście mogą dorastać do dwunastu cali długości.
 • Owoce drzewa Judasza przypominają długie strąki grochu, są to długie strąki, które najpierw są delikatnie zielone, a później brązowieją.

Aby przejść do kwiatów drzewa, najpierw konieczna jest definicja, a mianowicie kalafior, kalafloria to łodyga rośliny. Ta cecha występuje zwłaszcza w roślinach tropikalnych, co oznacza, że ​​kwiaty wyrastają ze starszych części łodyg. Szczególnie miło jest zobaczyć, kiedy kwitnie łodyga. W Europie można znaleźć bardzo niewiele drzew, ale jednym z nielicznych jest drzewo Judasza, które również występuje tutaj w wielu ogrodach jako drewno ozdobne.

 • Kwiaty pojawiają się przed liśćmi, są różowe do fioletowych i kępowane na gałęziach, grubych gałęziach i, jak już wspomniałem, na pniu.
 • Ułożone są w krótkie pęczki motyli i cieszą serce ogrodnika, zwłaszcza gdy kwitną tam, gdzie nikt się nie spodziewa, czyli na pniu.

 

 

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl

Jeden komentarz

 1. Znajomi mają w ogrodzie to drzewa i musze przynać, że też mi się takie w moim ogrodzie zamarzyło

Możliwość komentowania została wyłączona.