Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
OgródWokół domu

Jesień w ogrodzie

Jesień w ogrodzie

Jesień w ogrodzie jest jak doroczne rozdział w opowieści o zieleni, gdzie nature przygotowuje się na nadchodzący czas spoczynku. Gdy liście przybierają ciepłe barwy, powinno się myśleć o sadzeniu – nie tylko krzaków czy drzew, ale również roślin cebulowych wytrzymałych na mróz. Nawet jeśli nie masz teraz wielkich planów ogrodniczych, zadbaj o te wszystkie drobne kroki, które gwarantują, że ogród przetrwa zimę i odrodzi się pełen życia wiosną.
Jesień przynosi nam dwa wybory: bycie biernym obserwatorem złotych zmian w ogrodzie lub aktywnym uczestnikiem, gotowym podjąć wyzwanie i przygotować swój kawałek ziemi na nadejście chłodniejszych miesięcy. Zdecydowanie popieramy drugą opcję. Nawet jeśli nie jesteś ogrodnikiem z powołania, pamiętaj, że jesień to czas ciężkiej pracy, która przyniesie swoje owoce z nadejściem wiosny.

Zasadź rośliny cebulowe, które zakwitną wiosną

Kiedy? Wrzesień – październik, choć w niektórych warunkach do listopada.
Co sadzić? Krokusy, szachownice, narcyzy, przebiśniegi, cebulice – te najwcześniej. Potem tulipany, szafirki, liliowiec (z wyjątkiem odmian orientalnych), hiacynty, czosnek ozdobny, ranniki, zawilce i kosatce – ale tylko do końca października. Większość kwiatów, które wiosną budzą nasz zachwyt, wywodzi się właśnie z cebulek, które muszą zostać posadzone przed pierwszymi przymrozkami.
Jak rozpoznać dobre cebulki? Sprawdź, czy są świeże, nie mają plam, są nieuszkodzone i posiadają łuski. Unikaj tych z wypuszczonymi już liśćmi czy korzeniami, z wyjątkiem cebulek lilii i narcyzów.
Gdzie i jak sadzić? Wybierz słoneczne miejsce, usuń chwasty, a ziemię nawoź i upewnij się, że jest przepuszczalna i neutralna. Zasadź cebulki z „piętką” do dołu, na głębokość trzykrotności ich wysokości. Ugniatanie ziemi powinno być delikatne, a odległości między nimi powinny wynosić dwie do trzech szerokości cebulek. Chcąc chronić je przed gryzoniami, użyj ażurowych koszyczków.

Zasiej kwiaty

Wrzesień. Czas, kiedy nadszedł moment na zasiew kwiatów. Chodzi o gatunki takie jak ostróżka letnia, chaber bławatek, czy mak lekarski. Chociaż jesień kojarzy się z końcem cyklu przyrody, w rzeczywistości to doskonały moment, by zacząć przygotowywać grunt na nadchodzącą wiosnę. Ostróżka ogrodowa czy pozłotka kalifornijska, zwana również maczkiem kalifornijskim, są tylko przykładami kwiatów, które zechcą kwitnąć przy pierwszych promieniach wiosennego słońca.

Zakończ nawożenie roślin

Do końca sierpnia zajmowaliśmy się nawożeniem roślin ozdobnych. Lecz we wrześniu przechodzimy do kolejnego etapu – nawożenia trawnika. Dlaczego? Bo trawa potrzebuje wzmocnienia przed nadejściem chłodów. Kluczowe składniki, jakie powinniśmy dostarczyć, to fosfor i potas. Poprawiają one kondycję trawy, czyniąc ją odporniejszą na choroby i niskie temperatury. Ale pamiętajmy, aby unikać nadmiaru azotu. Ten element mógłby pobudzić trawę do nadmiernego wzrostu w nieodpowiedniej porze roku.

Jesień w ogrodzie – zbierz owoce, warzywa i nasiona

Wrzesień to miesiąc obfitości. Skrzynki pełne jabłek, gruszek, śliwek, a do tego winogrona. Nie można zapomnieć także o kapuście oraz warzywach korzeniowych: marchwi, pietruszki, selera, czy burakach. Odkrywaj smaki natury, a przy okazji nie zapomnij pozbierać ziół, owoców dzikiej róży lub głogu. Mogą stać się bazą do wspaniałego naparu lub nalewki. A co z nasionami? Dni, kiedy słońce wciąż jeszcze rozpieszcza, to doskonała okazja do zbierania nasion jednorocznych. Za rok na pewno się przydadzą.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl