Szeroka gama zastosowań dla wkrętów ciesielskich sprawia, że są one jednymi z najwyżej ocenianych i zarazem najczęściej stosowanych łączników do drewna. Tak naprawdę sprawdzają się one w scenariuszach niekoniecznie związanych z ciesielstwem rozumianym stricte. Można za ich pomocą wykonywać rozmaite połączenia w układzie drewno-drewno czy drewno-metal. Trudno wyobrazić sobie bez nich pracę nad konstrukcjami drewnianymi z więźbą dachową na czele. Wszak właśnie wkręty ciesielskie pozwalają na sprawne i pewne mocowanie złączy ciesielskich do drewnianych belek. Otworowania wykonane w poszczególnych typach złącz powstały właśnie po to, aby wykorzystywać je do montażu za pomocą wkrętów. Grunt to pozyskać takie, których jakość nie będzie budzić żadnych wątpliwości.
Trwałe wkręty ciesielskie cennym sojusznikiem fachowców
Na rynku oferowane są różne rodzaje wkrętów ciesielskich, które różnią się wielkością, budową i co za tym idzie zastosowaniem. Odrębną kategorię stanowią chociażby wkręty z łbem stożkowym, czym innym są te talerzowe. Ponadto wskazać można bardziej wyspecjalizowane warianty, wykorzystywane między innymi podczas wszelkiego rodzaju prac dekarskich. Mowa o wkrętach do izolacji nakrokwiowej WKW. Istnieją też odrębne typy wkrętów odpowiednie do montażu płyt gipsowo-kartonowych, stanowiących jeden z najczęściej używanych materiałów w czasie budowy obiektów czy remontów pomieszczeń. Wybierając właściwe produkty, można usprawnić działania i jednocześnie zapewnić trwałość rezultatów.
Jakie cechy wkrętów ciesielskich decydują o ich walorach?
Ogólnie rzecz biorąc, łączniki tego typu można stosować nie tylko z litym drewnem. Doskonale „współpracują” również z podłożami z płyt wiórowych czy wszelkiego rodzaju materiałów drewnopodobnych. Chodzi na przykład o popularne płyty meblowe. W przypadku większości wkrętów do drewna nie ma konieczności wykonywania wstępnych nawierceń w materiale, co stanowi duży plus. Ograniczony jest też moment obrotowy przy wkręcaniu, co w praktyce oznacza, że współcześnie wywarzane wkręty łatwiej osadzać w podłożach. Na łbach stosuje się standardowe gniazda krzyżowe, takie jak PZ (Pozidrive). Oczywiście duże znaczenie ma też ochrona przed korozją. Zwykle odpowiada za nią warstwa ocynku o pasywacji żółtej lub srebrnej.
Źródło ma znaczenie, czyli gdzie najlepiej kupować wkręty ciesielskie?
Osoby, którym zależy na najlepszych efektach zwykle zaopatrują się we wszelkie materiały czy akcesoria okołobudowlane w sklepach specjalistycznych. Mają one tę zaletę, iż asortyment w nich podlega starannej selekcji i wszystko pochodzi od uznanych producentów. Znakomitym przykładem jest w tym kontekście poznańska hurtownia e-Armet.pl, która z powodzeniem oferuje towary online, jak również w ramach sprzedaży stacjonarnej. Wkrętów ciesielskich w katalogu także nie brakuje. – Zapewniamy nabywcom stałą dostępność wkrętów z łbem stożkowym lub talerzowym, do izolacji dachowych czy płyt G-K – wyjaśnia pan Przemysław, ekspert ds. produktów. – Proponujemy wyłącznie wkręty sprawdzonej jakości, o parametrach potwierdzonych niezbędną dokumentacją techniczną – dodaje. To oznacza, że zamawiając artykuły u tego sprzedawcy, nabywcy nie muszą martwić się o jakość.