Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jesień w ogrodzie

Sprawdź nasz poradnik, w którym polecamy najlepszą odzież roboczą i akcesoria na tę porę roku!

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Wokół domu

Jakie maszyny przydadzą się do profesjonalnych prac w ogrodzie?

Jakie maszyny przydadzą się do profesjonalnych prac w ogrodzie?

Piękny i zadbany ogród wymaga regularnej pielęgnacji zieleni. Prace w ogrodzie mogą być przyjemnym zajęciem, jeśli wykorzystamy do nich odpowiednie narzędzia. Niezależnie od tego, czy nasz ogród jest wielki, czy nie, warto mieć na wyposażeniu parę podstawowych maszyn. Dzięki nim wszelkie prace pielęgnacyjne w ogrodzie przebiegną łatwo i bezproblemowo. W poniższym artykule podpowiadamy, w jakie urządzenia dobrze się zaopatrzyć.

Maszyny przydatne w każdym ogrodzie

Aby uczynić z przydomowego ogrodu rekreacyjną i przyjemną dla oka przestrzeń, dobry sprzęt jest podstawą. Zarówno amator ogrodnictwa, jak i prawdziwy pasjonat, musi posługiwać się urządzeniami, które pozwolą przeprowadzić niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Oto lista niektórych sprzętów, które ułatwią ich przebieg:

  • Glebogryzarka – to jeden z ważniejszych sprzętów ogrodniczych, który znajdzie zastosowanie przy wielu pracach ziemnych. Dzięki glebogryzarce można utrzymać odpowiednie parametry gleby i przygotować ziemię np. pod nasadzenie. Urządzenie spulchnia, napowietrza, a także wyrównuje powierzchnię. Z szeroką ofertą maszyn możesz zapoznać się pod adresem: https://jptech-maszyny.pl/glebogryzarki-ogrodowe.
  • Rozdrabniacz do gałęzi – idealnie sprawdzi się na tych działkach, które mają wiele drzew i krzewów. Jeśli chcemy zaradzić np. opadającym gałęziom. Rozdrabniacz pomaga je przetwarzać, dzięki czemu nie będzie potrzeby palić lub pozbywać się gałęzi w inny sposób. Urządzenie jest wyposażone w dwa typy mechanizmów do cięcia: nożowy lub walcowy.
  • Pilarka łańcuchowa – za jej pomocą można nie tylko skutecznie ścinać drzewa, ale również wykonywać cięcia pielęgnacyjne lub prześwietlające. Dzięki temu zarówno utrzymanie, jak i przywrócenie dobrej formy roślin nie będzie stanowiło najmniejszego problemu.
  • Nożyce spalinowe – to jedne z wielofunkcyjnych narzędzi, które sprawdzą się idealnie do podcinania np. żywopłotu. Przy ich pomocy można nadać zamierzony kształt roślinom, które znajdują się na terenie naszej posesji.
  • Wertykulator – pomaga przeprowadzić na powierzchni gleby proces napowietrzenia. Urządzenie doskonale radzi sobie np. z usuwaniem martwych liści czy mchu. Wpływa to pozytywnie na kondycję i porost trawy.
  • Odkurzacz ogrodowy – skutecznie poradzi sobie z opadającymi liśćmi. Pozbywanie się z obrębu swojej działki przebiegnie szybko i skutecznie.

Glebogryzarki ogrodowe - jak ich używać?

Poznaj zabiegi pielęgnacyjne, które warto stosować!

Zaopatrzenie się w trwały i dobrej jakości sprzęt to jedno. Oprócz niezbędnych urządzeń dla Twojego ogrodu dobrze jest dowiedzieć się, jaką pielęgnację warto stosować z myślą o zadbanej działce! Poniżej przedstawiamy efektywne i pomocne zabiegi.

Aeracja

Inaczej nazywana napowietrzaniem trawnika. Zaletą tego procesu jest rozluźnianie gleby i pobudzanie trawy do wzrostu. Dzięki aeracji można przyspieszyć regenerowanie się zielonych terenów oraz poprawić miękkość trawy. Gleba staje się bardziej wytrzymała i gwarantuje korzystną wymianę powietrza, które przedostaje się do atmosfery.

Wertykulacja

Polega na nacinaniu darni, w celu usunięcia obumarłych fragmentów roślin. Wertykulacja nie wywiera bezpośredniego wpływu na napowietrzenie trawnika. Skutecznie radzi sobie ze zwalczaniem czynników, które utrudniają przedostawanie się tlenu do gleby.

Nawożenie

Dzięki niemu nasza gleba będzie odpowiednio odżywiona tzn. wzbogacona o wszelkie niezbędne składniki i minerały. Regularne nawożenie poprawia jakość podłożona i wpływa pozytywnie na strukturę ziemi, a także wzrost roślin.

Koszenie

Jest jednym z podstawowych prac pielęgnacyjnych. Do głównych zalet tego zabiegu zaliczyć można m.in. stymulowanie rozwoju trawy i skuteczne zwalczanie chwastów.

Podlewanie

Aby nie dopuścić do przesuszenia trawnika, zwłaszcza w sezonie letnim, należy regularnie go podlewać. Najlepiej wykonywać ten zabieg z rana – wówczas woda najskuteczniej dociera do korzeni, a jej nadmiar odparowuje. Należy również zadbać o regulowanie strumienia wody, aby nie uszkodził on zielonej nawierzchni.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl