Przekształcenie nudnego szarego balkonu w miniaturowy kwitnący ogród to zawsze świetny pomysł. Wyobraź sobie, jak każdego słonecznego ranka będziesz się budzić, wdychając miodowy zapach pięknych kwiatów. Musisz jednak wcześniej wybrać kwiaty, jakie zechcesz zasiać.
Spis treści
Kwiaty na balkon – jakie wybrać?
Kwiaty mogą cieszyć oko nie tylko w przydomowych ogrodach czy w doniczkach na parapetach. Są dość łatwe w uprawie na balkonie, tworząc kwitnący ogród. I nie ma znaczenia, na którą stronę wychodzi balkon, ponieważ istnieją odmiany kwiatów, które kwitną w każdych warunkach. Tworzenie ogrodu kwiatowego rozpoczyna się od prac przygotowawczych:
- Sprzątanie balkonu ze zbędnych rzeczy.
- Wybór miejsca na kwiaty. W razie potrzeby wykonuje się lub kupuje dodatkowe stojaki i półki.
- Sprzęt oświetleniowy. Możesz użyć fitolamp lub lamp fluorescencyjnych.
- Tworzenie planu przyszłego ogrodu. Mogą to być bujne kwietniki, wiszące skrzynki na zewnątrz, zielona altana lub po prostu kilka kwiatów w rogu balkonu.
- Montaż skrzynek, doniczek, kratownic itp.
- Sadzenie sadzonek.
Kwiaty – wygląd czy łatwe w utrzymaniu?
Do stworzenia ogrodu kwiatowego na balkonie zwykle stosuje się skrzynki, doniczki lub donice. Szuflady o wystarczającej powierzchni można łączyć kaskadowo, pionowo lub poziomo. Przy pomocy doniczek łatwo jest skupić się na konkretnym miejscu w kompozycji kwiatowej. Najlepiej komponują się z pudełkami. Aby uzyskać więcej informacji odwiedź stronę.
Wiele zależy od gleby, ponieważ przy niewłaściwym składzie będziesz musiał włożyć więcej wysiłku w pielęgnację roślin. Istnieją proste zasady, których należy przestrzegać podczas sadzenia kwiatów na balkonie. Pojemniki muszą mieć otwory drenażowe. Podczas zasypywania doniczki ziemią należy pozostawić 3 cm wolnej przestrzeni od góry pojemnika, aby podczas podlewania woda nie przelewała się po wierzchu.
TOP 5 roślin na balkon
Geranium (pelargonia)
Jeśli szukasz kwiatów balkonowych, które kwitną przez całe lato, pelargonie są dokładnie tym, czego potrzebujesz. Pelargonia uwielbia światło słoneczne, więc dobrze oświetlony balkon to świetne miejsce dla tej rośliny. Geranium nie ulega poparzeniom słonecznym, ale raczej wzmacnia kwitnienie pod słońcem. Strefowe i ampelowe odmiany pelargonii najlepiej nadają się do uprawy na południowym balkonie.
Portulaka
Te kwiaty na balkon nie wymagają częstego podlewania, toleruje bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Wilgoć gromadząca się w gęstych liściach portulaki pozwala roślinie na długi czas zachować „dobrą kondycję”. Okres kwitnienia przypada od lipca do sierpnia.
Cynia
Cynia to dość odporna na ciepło roślina jednoroczna. Podczas przedłużającej się suszy cynię należy podlewać regularnie i ostrożnie, aby woda nie dostała się na liście rośliny. Jej jasne, duże kwiaty z aksamitnymi płatkami cieszą oko aż do pierwszych przymrozków.
Cyklamen
Popularny kwiat pokojowy jest kochany przez wielu za swój oryginalny wygląd: cyklamen ma nie tylko piękne kwiaty, ale także wzorzyste liście w kształcie serca. Roślinę tę należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i wysokich temperatur (nie więcej niż 17 ° C), podlewać umiarkowanie, unikając stagnacji wilgoci lub wysuszenia gleby.
Werbena
Popularne nazwy tej rośliny to: trawa żeliwna, „łzy Junony” itp. Werbena znana jest nie tylko ze swojego efektu dekoracyjnego, ale także ze swoich właściwości leczniczych: od czasów starożytnych była stosowana w medycynie ludowej. Werbena jest popularna jako roślina ogrodowa uprawiana w klombach. Jednak na balkonie czuje się nie gorzej niż na otwartym polu. Okres kwitnienia werbeny jest dość długi – od czerwca do listopada.
Inne popularne odmiany kwiatów to Nagietki Aksamitki. Ojczyzną nagietków jest Meksyk, w niektórych krajach roślina ta wykorzystywana jest w kuchni jako przyprawa. Ze względu na to, że kwitnienie nagietków jest bardzo długie, kwiaty te zyskały popularność zarówno w ogrodach, jak i na balkonach. Nagietki dobrze znoszą zarówno upały, jak i wietrzną pogodę. Są wygodne w prawie każdym środowisku. Stokrotki kwitną w maju i cieszą oko aż do nadejścia chłodów. Ta zwarta roślina dobrze czuje się w zacienionych miejscach, więc słabo oświetlony balkon jest odpowiedni dla tego kwiatu ogrodowego. Czy chcesz, aby balkon wyglądał świetnie także zimą? Posadź wrzos, wytrzymały krzew, który kwitnie od stycznia do kwietnia. Niektóre rośliny z rodziny wrzosowatych kwitną jesienią, na przykład Erika Gracilis. Nawet gdy wrzos praktycznie obumrze (zamarznie), nie traci swojego efektu dekoracyjnego.