Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Rośliny ozdobne

Jakie kwiaty sprawdzą się na balkonie?

Jakie kwiaty sprawdzą się na balkonie?

Przekształcenie nudnego szarego balkonu w miniaturowy kwitnący ogród to zawsze świetny pomysł. Wyobraź sobie, jak każdego słonecznego ranka będziesz się budzić, wdychając miodowy zapach pięknych kwiatów. Musisz jednak wcześniej wybrać kwiaty, jakie zechcesz zasiać.

Kwiaty na balkon – jakie wybrać?

Kwiaty mogą cieszyć oko nie tylko w przydomowych ogrodach czy w doniczkach na parapetach. Są dość łatwe w uprawie na balkonie, tworząc kwitnący ogród. I nie ma znaczenia, na którą stronę wychodzi balkon, ponieważ istnieją odmiany kwiatów, które kwitną w każdych warunkach. Tworzenie ogrodu kwiatowego rozpoczyna się od prac przygotowawczych:

  • Sprzątanie balkonu ze zbędnych rzeczy.
  • Wybór miejsca na kwiaty. W razie potrzeby wykonuje się lub kupuje dodatkowe stojaki i półki.
  • Sprzęt oświetleniowy. Możesz użyć fitolamp lub lamp fluorescencyjnych.
  • Tworzenie planu przyszłego ogrodu. Mogą to być bujne kwietniki, wiszące skrzynki na zewnątrz, zielona altana lub po prostu kilka kwiatów w rogu balkonu.
  • Montaż skrzynek, doniczek, kratownic itp.
  • Sadzenie sadzonek.

Kwiaty – wygląd czy łatwe w utrzymaniu?

Do stworzenia ogrodu kwiatowego na balkonie zwykle stosuje się skrzynki, doniczki lub donice. Szuflady o wystarczającej powierzchni można łączyć kaskadowo, pionowo lub poziomo. Przy pomocy doniczek łatwo jest skupić się na konkretnym miejscu w kompozycji kwiatowej. Najlepiej komponują się z pudełkami. Aby uzyskać więcej informacji odwiedź stronę.

Wiele zależy od gleby, ponieważ przy niewłaściwym składzie będziesz musiał włożyć więcej wysiłku w pielęgnację roślin. Istnieją proste zasady, których należy przestrzegać podczas sadzenia kwiatów na balkonie. Pojemniki muszą mieć otwory drenażowe. Podczas zasypywania doniczki ziemią należy pozostawić 3 cm wolnej przestrzeni od góry pojemnika, aby podczas podlewania woda nie przelewała się po wierzchu.

TOP 5 roślin na balkon

Geranium (pelargonia)

Jeśli szukasz kwiatów balkonowych, które kwitną przez całe lato, pelargonie są dokładnie tym, czego potrzebujesz. Pelargonia uwielbia światło słoneczne, więc dobrze oświetlony balkon to świetne miejsce dla tej rośliny. Geranium nie ulega poparzeniom słonecznym, ale raczej wzmacnia kwitnienie pod słońcem. Strefowe i ampelowe odmiany pelargonii najlepiej nadają się do uprawy na południowym balkonie.

Portulaka

Te kwiaty na balkon nie wymagają częstego podlewania, toleruje bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Wilgoć gromadząca się w gęstych liściach portulaki pozwala roślinie na długi czas zachować „dobrą kondycję”. Okres kwitnienia przypada od lipca do sierpnia.

Cynia

Cynia to dość odporna na ciepło roślina jednoroczna. Podczas przedłużającej się suszy cynię należy podlewać regularnie i ostrożnie, aby woda nie dostała się na liście rośliny. Jej jasne, duże kwiaty z aksamitnymi płatkami cieszą oko aż do pierwszych przymrozków.

Cyklamen

Popularny kwiat pokojowy jest kochany przez wielu za swój oryginalny wygląd: cyklamen ma nie tylko piękne kwiaty, ale także wzorzyste liście w kształcie serca. Roślinę tę należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i wysokich temperatur (nie więcej niż 17 ° C), podlewać umiarkowanie, unikając stagnacji wilgoci lub wysuszenia gleby.

Werbena

Popularne nazwy tej rośliny to: trawa żeliwna, „łzy Junony” itp. Werbena znana jest nie tylko ze swojego efektu dekoracyjnego, ale także ze swoich właściwości leczniczych: od czasów starożytnych była stosowana w medycynie ludowej. Werbena jest popularna jako roślina ogrodowa uprawiana w klombach. Jednak na balkonie czuje się nie gorzej niż na otwartym polu. Okres kwitnienia werbeny jest dość długi – od czerwca do listopada.

Inne popularne odmiany kwiatów to Nagietki Aksamitki. Ojczyzną nagietków jest Meksyk, w niektórych krajach roślina ta wykorzystywana jest w kuchni jako przyprawa. Ze względu na to, że kwitnienie nagietków jest bardzo długie, kwiaty te zyskały popularność zarówno w ogrodach, jak i na balkonach. Nagietki dobrze znoszą zarówno upały, jak i wietrzną pogodę. Są wygodne w prawie każdym środowisku. Stokrotki kwitną w maju i cieszą oko aż do nadejścia chłodów. Ta zwarta roślina dobrze czuje się w zacienionych miejscach, więc słabo oświetlony balkon jest odpowiedni dla tego kwiatu ogrodowego. Czy chcesz, aby balkon wyglądał świetnie także zimą? Posadź wrzos, wytrzymały krzew, który kwitnie od stycznia do kwietnia. Niektóre rośliny z rodziny wrzosowatych kwitną jesienią, na przykład Erika Gracilis. Nawet gdy wrzos praktycznie obumrze (zamarznie), nie traci swojego efektu dekoracyjnego.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl