Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Ogród

Jaki nawóz do trawnika wybrać, by trawa rosła wysoka i zielona?

Jaki nawóz do trawnika wybrać, by trawa rosła wysoka i zielona?

Zielony trawnik to podstawa zadbanego ogrodu. Jak zachować jego piękny wygląd na długo, stymulować jego wzrost i sprawić, że będzie cieszył Twoje oko intensywnie zieloną barwą? Regularne koszenie czy nawadnianie nie wystarczy. Sekret tkwi w odpowiednim nawozie. Jeśli chcesz wiedzieć, czym kierować się przy jego wyborze, przeczytaj nasz artykuł.

Dlaczego warto stosować nawozy do trawników? 

Każdy trawnik – zarówno ten położony z rolki, jak i ten pracowicie wysiany, potrzebują odpowiedniego odżywienia. Prawidłowe nawożenie trawnika jest kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym, wpływającym na jego kondycję. Trawa charakteryzuje się płytkim ukorzenieniem w ziemi, dlatego absorbuje substancje odżywcze jedynie w wierzchniej warstwie gleby. 

Profesjonalny nawóz do trawnika dostarczy mu wszystkich brakujących składników i zadba o pełną ochronę przed żółknięciem i wysychaniem. W efekcie trawa rośnie bujnie i gęsto i jest mniej podatna na czynniki zewnętrzne – niską temperaturę czy suszę. Co więcej – nawozy do trawy nie tylko ją odżywiają, ale także pomagają w walce z chwastami i niwelują przerzedzenia. Stosując nawozy sumiennie, szybko zobaczysz efekty w postaci pięknego trawnika. 

Nawóz na trawę – jak go stosować?

Nawóz do trawy stosujmy zgodnie z zaleceniami producenta i pamiętajmy o dokładnym podlewaniu trawy, aby umożliwić jej jak najlepsze wchłanianie składników odżywczych. Regularne nawożenie trawnika to klucz do sukcesu, jednak należy uważać, aby nie przesadzić z ilością nawozu – to również może mu zaszkodzić, podobnie jak niedobór składników odżywczych. Warto również nawozić trawnik przed opadami, aby woda lepiej rozprowadziła jego cząstki. Sposób użycia danego nawozu zależy w głównej mierze od jego rodzaju. Jakie z nich wyróżniamy?

Nawozy do trawnika – rodzaje

  • Nawozy do trawnika organiczne i mineralne, które różnią się proporcjami składników, czasem działania oraz sposobem podawania.
  • Nawozy o płynnej formule, którymi wystarczy wzbogacić wodę używaną do podlewania trawnika.
  • Nawozy do trawy w granulkach o przedłużonym działaniu – zawarte w nich składniki odżywcze uwalniane są przez kilka tygodni od pierwszego użycia. 
  • Nawozy o formułach długo działających, które stosujemy raz na 3 lub 6 miesięcy. Dodatkową korzyścią stosowania go jest uniknięcie zjawiska przenawożenia.
  • Nawozy do trawników dwa w jednym, czyli produkty łączące w sobie składniki odżywiające źdźbła i odchwaszczasz, który uniemożliwia rozwój niepożądanych roślin w naszym ogrodzie.

Decydując się na zakup odpowiedniego rodzaju nawozu do trawy, zadbaj o to, aby pochodził ze sprawdzonego źródła, które w swoim asortymencie posiada produkty wysokiej jakości od renomowanych producentów. W Sklepie Ogrodniczym znajdziesz nawozy dedykowane różnym gatunkom trawnika oraz nawozy uniwersalne, których używanie przyniesie równie zadowalające efekty.

Piękny i gęsty trawnik to duma ogrodnika, ale również miejsce do wypoczynku i spędzenia wolnego czasu. Pielęgnacja, systematyczne koszenie i przede wszystkim odpowiednie nawożenie zadbają o trawę i utrzymają ją w zdrowej kondycji przez cały rok. Pamiętaj – dbanie o trawnik to ciągły proces, ale efekty na pewno wynagrodzą Ci włożony w niego wysiłek i pozwolą cieszyć się widokiem zielonej, zadbanej trawy przez wiele sezonów. 

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl