Rolety zewnętrzne są bardzo praktycznym rozwiązaniem, które przynosi wiele korzyści. W szczególności w okresie letnim, gdy mocne nasłonecznienie jest uciążliwe, pozwala zapewnić w pomieszczeniach przyjemny chłód. Z kolei zimą rolety zewnętrzne ograniczają koszty związane z ogrzewaniem domu, co przekłada się na niższe rachunki za energię. Ponadto, rolety zewnętrzne zapewniają ochronę przed hałasem i stanowią skuteczną barierę dla włamywaczy. Warto pamiętać, że nawet jeśli nie zdecydowaliśmy się na zainstalowanie rolet zewnętrznych na etapie budowy, to nie jest to powód do rezygnacji z tego rozwiązania. Rolety zewnętrzne można bowiem montować również w już istniejących budynkach.
Dlaczego warto wybrać rolety zewnętrzne?
Zastosowanie rolet zewnętrznych przynosi wiele korzyści. Pierwszą z nich jest ograniczenie straty ciepła w budynku, co jest szczególnie istotne w dobie rosnących kosztów ogrzewania. Pancerz rolet może być wykonany z różnych materiałów, takich jak aluminium, stal, PVC czy drewno, wypełniony jest izolacyjnym materiałem, najczęściej pianką poliuretanową, co pozwala na dodatkową ochronę przed utratą ciepła.
Rolety zewnętrzne skutecznie ograniczają również chłodzące działanie wiatru. Zaciągnięcie rolety między oknem a nią tworzy warstwę powietrza, której ruch jest ograniczony, co pozwala na utrzymanie ciepła wewnątrz budynku. Jednakże, aby zapewnić ochronę przed wychłodzeniem, konieczne jest zaciągnięcie rolet w chłodne dni, po zmroku oraz wtedy, gdy opuszczamy dom na dłuższy czas.
Rolety zewnętrzne stanowią również skuteczną barierę dla włamywaczy. Szczególnie, gdy zdecydujemy się na model antywłamaniowy, który oprócz standardowych zabezpieczeń, takich jak rygle czy zamki, posiada wzmocnione i odpowiednio ukształtowane prowadnice oraz pancerz wykonany z grubszego i sztywniejszego materiału. Warto zaznaczyć, że rolety zewnętrzne można z powodzeniem zainstalować również w już istniejących budynkach, nie tylko w nowo budowanych.
Rolety zewnętrzne zapewniają także ochronę akustyczną, redukując hałas o około 10 dB, co jest ważne zwłaszcza dla mieszkańców domów usytuowanych w hałaśliwych rejonach. Dodatkowe osłony okien doceniają również osoby, które preferują całkowite zaciemnienie wnętrza podczas snu lub oglądania telewizji.
Jaką roletę zewnętrzną wybrać?
Na rynku dostępne są trzy rodzaje rolet zewnętrznych: elewacyjne, naokienne oraz nakładane na okno.
Najczęściej wybieranym modelem jest roleta elewacyjna. Skrzynkę takiej rolety montuje się do elewacji domu (stąd jej nazwa) nad oknem, a prowadnice po bokach wnęki okiennej. Kasetę można zamówić pomalowaną fabrycznie na jeden z wielu kolorów z palety RAL lub pomalować farbą elewacyjną pasującą do ściany. Roletę najłatwiej przymocować do jedno- lub trójwarstwowej przegrody – w takim przypadku wystarczą zwykłe kołki montażowe. Montaż do ściany dwuwarstwowej wymaga więcej zachodu. Ze względu na małą wytrzymałość warstwy ociepleniowej, trzeba zastosować specjalne długie kotwy, które znajdą oparcie w warstwie nośnej muru.
Wadą rolet elewacyjnych jest to, że na fasadzie tworzą się nieestetyczne wypustki, na których osadza się brud, wilgoć, a zimą śnieg.
Tego typu problemów nie ma w przypadku rolet naokiennych. Skrzynkę montuje się bowiem w wnęce okiennej – do ramy okna pod nadprożem, a prowadnice do profili pionowych. Wymaga to mniej światła wpadającego do wnętrza domu po zamontowaniu rolety, ponieważ kaseta zasłania górną część oszklenia. Ten wariant nie będzie odpowiedni dla mniejszych okien. Rolety naokiennych oferowane są w dwóch wersjach – lewo- lub prawoskrętnie zwijanej. Te drugie otwierają się dalej od okna, dzięki czemu w przestrzeni między pancerzem a szybą okna zostaje uwięziona nieco większa ilość powietrza, która ma właściwości izolujące.
Trzecie rozwiązanie – model nakładany – można zastosować tylko w przypadku wymiany okien. W tym wariancie skrzynkę osłony umieszcza się między ościeżnicą a górnym fragmentem ramy okiennej. Okno musi być niższe niż dotychczas. Zaletą takiego rozwiązania jest całkowite ukrycie kasety w ścianie. Z zewnątrz kaseta jest osłonięta ociepleniem i tynkiem, a od wewnątrz specjalnymi profilami maskującymi.
Jeśli mieszkasz w Sanoku i planujesz montaż rolet zewnętrznych sprawdź koniecznie firmę https://inwestprofil.pl/sanok