Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jesień w ogrodzie

Sprawdź nasz poradnik, w którym polecamy najlepszą odzież roboczą i akcesoria na tę porę roku!

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
W domu

Jaką roletę zewnętrzną wybrać

Jaką roletę zewnętrzną wybrać

Rolety zewnętrzne są bardzo praktycznym rozwiązaniem, które przynosi wiele korzyści. W szczególności w okresie letnim, gdy mocne nasłonecznienie jest uciążliwe, pozwala zapewnić w pomieszczeniach przyjemny chłód. Z kolei zimą rolety zewnętrzne ograniczają koszty związane z ogrzewaniem domu, co przekłada się na niższe rachunki za energię. Ponadto, rolety zewnętrzne zapewniają ochronę przed hałasem i stanowią skuteczną barierę dla włamywaczy. Warto pamiętać, że nawet jeśli nie zdecydowaliśmy się na zainstalowanie rolet zewnętrznych na etapie budowy, to nie jest to powód do rezygnacji z tego rozwiązania. Rolety zewnętrzne można bowiem montować również w już istniejących budynkach.

Dlaczego warto wybrać rolety zewnętrzne?

Zastosowanie rolet zewnętrznych przynosi wiele korzyści. Pierwszą z nich jest ograniczenie straty ciepła w budynku, co jest szczególnie istotne w dobie rosnących kosztów ogrzewania. Pancerz rolet może być wykonany z różnych materiałów, takich jak aluminium, stal, PVC czy drewno, wypełniony jest izolacyjnym materiałem, najczęściej pianką poliuretanową, co pozwala na dodatkową ochronę przed utratą ciepła.

Rolety zewnętrzne skutecznie ograniczają również chłodzące działanie wiatru. Zaciągnięcie rolety między oknem a nią tworzy warstwę powietrza, której ruch jest ograniczony, co pozwala na utrzymanie ciepła wewnątrz budynku. Jednakże, aby zapewnić ochronę przed wychłodzeniem, konieczne jest zaciągnięcie rolet w chłodne dni, po zmroku oraz wtedy, gdy opuszczamy dom na dłuższy czas.

Rolety zewnętrzne stanowią również skuteczną barierę dla włamywaczy. Szczególnie, gdy zdecydujemy się na model antywłamaniowy, który oprócz standardowych zabezpieczeń, takich jak rygle czy zamki, posiada wzmocnione i odpowiednio ukształtowane prowadnice oraz pancerz wykonany z grubszego i sztywniejszego materiału. Warto zaznaczyć, że rolety zewnętrzne można z powodzeniem zainstalować również w już istniejących budynkach, nie tylko w nowo budowanych.

Rolety zewnętrzne zapewniają także ochronę akustyczną, redukując hałas o około 10 dB, co jest ważne zwłaszcza dla mieszkańców domów usytuowanych w hałaśliwych rejonach. Dodatkowe osłony okien doceniają również osoby, które preferują całkowite zaciemnienie wnętrza podczas snu lub oglądania telewizji.

Jaką roletę zewnętrzną wybrać?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje rolet zewnętrznych: elewacyjne, naokienne oraz nakładane na okno.

Najczęściej wybieranym modelem jest roleta elewacyjna. Skrzynkę takiej rolety montuje się do elewacji domu (stąd jej nazwa) nad oknem, a prowadnice po bokach wnęki okiennej. Kasetę można zamówić pomalowaną fabrycznie na jeden z wielu kolorów z palety RAL lub pomalować farbą elewacyjną pasującą do ściany. Roletę najłatwiej przymocować do jedno- lub trójwarstwowej przegrody – w takim przypadku wystarczą zwykłe kołki montażowe. Montaż do ściany dwuwarstwowej wymaga więcej zachodu. Ze względu na małą wytrzymałość warstwy ociepleniowej, trzeba zastosować specjalne długie kotwy, które znajdą oparcie w warstwie nośnej muru.

Wadą rolet elewacyjnych jest to, że na fasadzie tworzą się nieestetyczne wypustki, na których osadza się brud, wilgoć, a zimą śnieg.

Tego typu problemów nie ma w przypadku rolet naokiennych. Skrzynkę montuje się bowiem w wnęce okiennej – do ramy okna pod nadprożem, a prowadnice do profili pionowych. Wymaga to mniej światła wpadającego do wnętrza domu po zamontowaniu rolety, ponieważ kaseta zasłania górną część oszklenia. Ten wariant nie będzie odpowiedni dla mniejszych okien. Rolety naokiennych oferowane są w dwóch wersjach – lewo- lub prawoskrętnie zwijanej. Te drugie otwierają się dalej od okna, dzięki czemu w przestrzeni między pancerzem a szybą okna zostaje uwięziona nieco większa ilość powietrza, która ma właściwości izolujące.

Trzecie rozwiązanie – model nakładany – można zastosować tylko w przypadku wymiany okien. W tym wariancie skrzynkę osłony umieszcza się między ościeżnicą a górnym fragmentem ramy okiennej. Okno musi być niższe niż dotychczas. Zaletą takiego rozwiązania jest całkowite ukrycie kasety w ścianie. Z zewnątrz kaseta jest osłonięta ociepleniem i tynkiem, a od wewnątrz specjalnymi profilami maskującymi.

Jeśli mieszkasz w Sanoku i planujesz montaż rolet zewnętrznych sprawdź koniecznie firmę https://inwestprofil.pl/sanok

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl