Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jesień w ogrodzie

Sprawdź nasz poradnik, w którym polecamy najlepszą odzież roboczą i akcesoria na tę porę roku!

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
W domu

Jak zaprojektować małą kuchnię na wymiar do mieszkania w bloku?

Jak zaprojektować małą kuchnię na wymiar do mieszkania w bloku?

Aranżacja małej kuchni w bloku to spore wyzwanie. Każdy centymetr kwadratowy powierzchni powinien być optymalnie wykorzystany, a całość musi być nie tylko stylowa i elegancka, ale również funkcjonalna. W przypadku niewielkich kuchni nie zawsze jest możliwość idealnego dopasowania gotowych zestawów. Wtedy z pomocą przychodzą kuchnie projektowane na wymiar.

Odpowiednia przestrzeń robocza

Mała kuchnia wymaga umiejętnego planowania i rozmieszczenia mebli. Ustawienie ich tylko na jednej ścianie nie jest dobrym pomysłem – przy tak ograniczonej przestrzeni nie uda się na jednej ścianie mieć szafek kuchennych, zlewu, lodówki i odpowiednio dużej przestrzeni roboczej.

Jeśli niewielka kuchnia jest wąska i dosyć długa, dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie mebli wzdłuż obu dłuższych ścian. Jeśli natomiast pomieszczenie jest na planie kwadratu, lepiej sprawdzi się ustawienie mebli w kształcę litery L lub U.

Jakie meble do małej kuchni?

W niewielkiej kuchni na pewno nie sprawdzą się rozbudowane zestawy meblowe, które wymagają dużo miejsca. Trzeba również zapomnieć o wyspie kuchennej, która – choć popularna i wyjątkowo praktyczna – na niewielkiej przestrzeni nie ma racji bytu. Meble do małej kuchni powinny być w proste, czasem wręcz minimalistyczne. Zbyt duża dekoracyjność może bowiem działać przytłaczająco.

Wybierając kolorystykę, należy stawiać na jasne barwy, które optycznie powiększą przestrzeń. Nawet jeśli ciemne meble pięknie się prezentują na wystawie w salonie meblowym, w małej kuchni będą wyglądać kiepsko lub w ogóle się nie zmieszczą. W projekcie mebli do niewielkiej kuchni warto uwzględnić również rodzaj frontów – dobrą propozycją są fronty lakierowane, które odbijają światło i tworzą efekt głębi. Kuchnia wydaje się wtedy większa niż w rzeczywistości.

Posiłki przy stole czy blacie?

Projekt małej kuchni powinien uwzględniać miejsce przeznaczone do spożywania posiłków. W niewielkim mieszkaniu z równie małą kuchnią trudno się spodziewać, że uda się wygospodarować jeden pokój na jadalnię. Aby wygodnie jeść posiłki w kuchni, można potraktować część blatu jako stół – powinien być on wtedy położony nieco niżej niż przestrzeń robocza służąca do przygotowywania jedzenia.

Można również zdecydować się na bardzo kompaktowe rozwiązanie: blat mocowany do ściany, opuszczany tylko na czas posiłków i składane krzesła, które po jedzeniu można złożyć i schować. Zawsze dobrym rozwiązaniem będzie kuchnia na wymiar, która świetnie sprawdzi się w każdym domu.

Optymalne wykorzystanie przestrzeni

Projektując małą kuchnię warto uwzględnić każdą wolną przestrzeń i maksymalnie ją wykorzystać. Dobrym rozwiązaniem mogą być szafki narożne, które są pojemne, a jednocześnie nie zajmują wiele miejsca i można je idealnie wkomponować w pozostałą zabudowę.

Trzeba również pomyśleć o organizacji przestrzeni i zachowaniu porządku. W małej kuchni wszystko powinno mieć swoje miejsce. W projekcie mebli na wymiar ważna jest więc nie tylko estetyka i ciekawy design, ale również komfort użytkowania. Szafki i szuflady powinny być dopasowane do konkretnych potrzeb użytkowników, mieć odpowiednią ilość półek, przegródek czy organizerów.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl