Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
W domu

Jak zadbać o bezpieczeństwo domu na działce?

Jak zadbać o bezpieczeństwo domu na działce?

Ogródki działkowe, szczególnie w wielkich miastach, z zasady są usytuowane z dala od ruchliwych ulic. Taka lokalizacja ma swoje zalety, gdyż oferuje nam spokój podczas odpoczynku na działce, jednak takie ogrody na obrzeżach miasta przyciągają włamywaczy. Ważne jest więc to, by zadbać o odpowiednie zabezpieczenie nie tylko grządek i wejścia do ogrodu, ale także domu stojącego na działce.

Okna i drzwi to podstawa

Na bezpieczeństwie nie powinno się oszczędzać. Wielu właścicieli działek rekreacyjnych, chcących oszczędzić na stolarce okiennej lub drzwiowej, montuje w swoich domach działkowych stare okna i drzwi z odzysku. Najczęściej są to jednak już solidnie wyeksploatowane elementy, także sprzed pewnej epoki. Co więcej, na tego rodzaju drzwiach i oknach montują prowizoryczne zabezpieczenia, np. metalowe zasuwy, kłódki czy kraty. Tymczasem nawet najsolidniejszy metal na nic się zda, kiedy stan ramy okiennej czy ościeżnicy pozostawia wiele do życzenia.

Dlatego warto zamontować solidne drzwi zewnętrzne i nowoczesne okna, które staną się wyzwaniem dla włamywaczy. Nie tylko wybór solidnej stolarki jest ważny, ale także sposób ich montażu. Nawet najlepsze rozwiązania nie ochronią naszego dobytku i zdrowia, jeśli zostaną źle zamontowane. Dlatego warto zamówić drzwi czy okna wraz z usługą montażu. Takie kompleksowe usługi jak te: https://www.aluhaus.com.pl/drzwi-zewnetrzne-z-montazem/ oferuje wielu sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy zadbają o doskonałe wykonanie takiego montażu. Co więcej, takie pełne zlecenie zamontowania drzwi jest niezwykle cenne, gdyż wielu działkowców to osoby w podeszłym wieku, które ze względu na stan zdrowia nie będą mogły odpowiednio zamontować okna czy drzwi zewnętrznych.

Dobrym pomysłem jest także dopasowanie do stolarki dodatkowych zabezpieczeń antywłamaniowych. Są to różnorodne urządzenia elektroniczne, np. kamery, systemy alarmowe, które nie tylko w porę zaalarmują odpowiednie służby, ale również stanowią doskonały „odstraszacz”.

Nie bez powodu też, aby zadbać o bezpieczeństwo na działce, montuje się systemy oświetlenia uruchamiającego się na ruch. Nawet jeśli intruz wtargnie na działkę, z pewnością spłoszy się, widząc zapalające się światło. Wielu działkowców również pozostawia na stałe włączone maleńkie światło, najczęściej LED-owe, by stwarzać pozory obecności w domu.

Przydatne wskazówki, które pozwolą Ci zadbać o bezpieczeństwo

Co roku policja odnotowuje zastraszającą ilość włamań i kradzieży do domów umiejscowionych na działkach rekreacyjnych. Służby wciąż informują i uczą właścicieli ogródków, jak zmniejszyć ilość włamań. Oto kilka cennych wskazówek.

  • Nie pokazuj zawartości domu.

Złodzieje zazwyczaj uprzednio obserwują domek, który chcą okraść. Dlatego nie dawajmy im okazji. Warto nie eksponować majątku, a w oknach najlepiej zamontować rolety lub zawiesić firanki. Nie pozostawiaj także cennych przedmiotów na tarasie domku czy w jego otoczeniu.

  • Zadbaj o dobry kontakt z sąsiadami.

Odpowiednie kontakty z właścicielami sąsiednich działek to nie tylko nawiązywanie więzi i pogłębianie empatii, ale i praktyczne kontakty, mogące nam wiele pomóc.

    Sąsiedzi nie tylko, widząc włamanie, mogą wezwać odpowiednie służby czy odstraszyć włamywaczy, ale także mogą pod naszą nieobecność zadzwonić do nas i powiadomić o takiej sytuacji. Niejednokrotnie zdarza się tak, że dopiero po wielu tygodniach czy miesiącach dowiadujemy się o włamaniu. Tymczasem dobry kontakt z sąsiadami to także dostęp do doskonałego źródła informacji i szansa na szybszą reakcję w trakcie niespodziewanych sytuacji. Oczywiście działa to również w drugą stronę – bądźmy gotowi wspierać sąsiadów, kiedy to ich dotknie nieszczęście.

    Udostępnij

    O autorze

    Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl