Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jesień w ogrodzie

Sprawdź nasz poradnik, w którym polecamy najlepszą odzież roboczą i akcesoria na tę porę roku!

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Zakupy

Jak wybrać piłę spalinową do przydomowych prac?

Jak wybrać piłę spalinową do przydomowych prac?

Przycinanie gałęzi, wycinanie krzewów, przygotowywanie drewna na opał – to tylko niektóre z przydomowych prac, do których przyda się piła spalinowa. By wykonywać je sprawnie i bezpiecznie, warto poświęcić trochę czasu na dobór odpowiedniego urządzenia. Jak wybrać piłę spalinową do użytku przed domem i w ogrodzie? Podpowiadamy!

Jak wybrać piłę spalinową? Na to zwróć uwagę przed zakupem!

Na funkcjonalność piły i komfort użytkowania wpływa co najmniej kilka cech tego sprzętu.

Moc silnika piły

To kluczowy parametr, bo z nim związanych jest kilka innych. Wśród nich jest cena, która rośnie wraz z mocą piły. Moc piły należy dopasować do prac, jakie będą nią wykonywane, a także grubości i twardości przecinanego drewna. Warto wiedzieć na przykład, że drewno liściaste jest z reguły twardsze od iglastego.

W przypadku piły do przydomowych prac nie ma co przesadzać z mocą urządzenia. Wystarczy piła z silnikiem na poziomie 2-3,5 KM. Z powodzeniem będziesz w stanie wycinać nią mniejsze drzewa czy też przygotować drewno na opał. Piły o takich parametrach znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-pily-spalinowe-i-elektryczne.

Długość prowadnicy

Prowadnica to element, na który zakłada się łańcuch piły. Od jej długości zależy komfort cięcia, ale i możliwości piły. Do wycinania grubszych drzew potrzebna jest długa prowadnica.

Jeżeli jednak tego nie planujesz, zdecydowanie poręczniejsza będzie piła z krótszą prowadnicą. Przydomowe prace bez problemów wykonasz z prowadnicą o długości 40-50 cm – z wycinaniem niewielkich drzew z ogrodu włącznie. Wiele pił pozwala zresztą na wymianę prowadnicy w razie potrzeby wykonania niestandardowych zadań.

Waga urządzenia

Na wygodę użytkowania i bezpieczeństwo w czasie pracy wpływa również waga piły spalinowej. Praca ciężkim urządzeniem będzie męcząca, a przydomowe prace chcemy zwykle wykonywać jak najszybciej. Dlatego warto wybierać modele jak najlżejsze, najlepiej ważące nie więcej niż 5 kilogramów.

Przed zakupem dobrze jest wziąć piłę do ręki i przymierzyć się do pracy. Wtedy od razu będziesz wiedzieć, czy zanadto Ci nie ciąży. Pamiętaj przy tym, że urządzenie z bakiem pełnym paliwa będzie cięższe!

Poziom generowanego hałasu

Każda piła spalinowa pracuje głośno. Ale w sklepach można znaleźć urządzenia z dobrze wyciszonym silnikiem, które będą generować nie więcej niż 110 dB. Mimo wszystko różnice między poszczególnymi piłami będą niewielkiej. Przygotuj się więc na to, że wraz z zakupem piły trzeba będzie kupić ochronniki słuchu, najlepiej w formie słuchawek.

Hamulec bezpieczeństwa

Podstawowe prace piłą spalinową wykonuje się stosunkowo łatwo, ale trzeba pamiętać, że to niebezpieczne urządzenia. Wybieraj więc wyłącznie modele, które posiadają tzw. bezwładnościowy hamulec bezpieczeństwa. Dzięki temu, w przypadku odbicia łańcucha od drewna, urządzenie wstrzyma pracę i nie zrani Cię.

Piła spalinowa do przydomowych prac – wymagane parametry

Jak wybrać piłę spalinową do przydomowych prac? Postaw na urządzenie, które:

  • ma moc od 2 do 3,5 KM;
  • ma prowadnicę o długości 40-50 cm;
  • waży nie więcej niż 5 kg;
  • generuje hałas nie większy niż 110 dB;
  • ma bezwładnościowy hamulec bezpieczeństwa.

Urządzenie o takich parametrach powinno sprawdzić się do wszystkich prac wokół domu i w ogrodzie. Taka piła spalinowa będzie bezpieczna i funkcjonalna.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl