Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Wokół domu

Jak wybrać oświetlenie zewnętrzne?

Jak wybrać oświetlenie zewnętrzne?

Wiemy, jak łatwo jest stracić poczucie czasu, gdy jesteś na zewnątrz – spotkania w ogrodzie są znane z tego, że trwają do późnych godzin wieczornych. W jednej chwili gadasz w słońcu, a w następnej robi się tak ciemno, że ledwo możesz wrócić do domu.

Niech zabawa trwa po zmierzchu dzięki oświetleniu zewnętrznemu. Nie tylko pomoże Ci bezpiecznie poruszać się po okolicy, oświetlając ścieżki i zmiany poziomów, ale może również stworzyć zachęcającą atmosferę do spotkań towarzyskich i spożywania posiłków. Oświetlenie zewnętrzne można wykorzystać do przygotowania sceny na każde wydarzenie, czy to romantyczną kolację na balkonie, czy imprezę w ogrodzie w stylu festiwalowym, która rywalizuje z Glastonbury.

Niezależnie od tego, czy poszukujesz trwałego rozwiązania, czy też takich, które można zamontować i zdjąć w razie potrzeby – pozwól nam rzucić nieco światła na najlepsze dla Ciebie opcje.

Jaki obszar chcesz oświetlić?

Obszar wymagający oświetlenia często decyduje o tym, jaki rodzaj oświetlenia najlepiej sprawdzi się w tej przestrzeni. Tak więc, jeśli chcesz na przykład oświetlić ścieżkę, wymagałoby to oświetlenia nawigacyjnego, które pomaga ludziom zachować bezpieczeństwo i łatwe podążanie trasą, a nie dekoracyjnej alternatywy, która może oświetlać tylko część ścieżki. Zastanów się więc nad swoją przestrzenią i sposobem jej wykorzystania do kształtowania projektu oświetlenia.

Czy chcesz, aby Twoje światła były przenośne?

Jeśli chodzi o to, czy możesz przenosić oświetlenie zewnętrzne, źródło zasilania odgrywa dużą rolę. Stałe, elektryczne światła muszą być podłączone do sieci, co czyni je idealnym wyborem, jeśli chcesz oświetlenie blisko domu. Podczas gdy świece, baterie lub oświetlenie zasilane energią słoneczną nie mają żadnych ograniczeń i można je przenosić w dowolnym momencie i w dowolnym momencie. Jeśli więc obszar, który chcesz oświetlić, znajduje się w pewnej odległości od domu lub chcesz mieć możliwość dostosowania oświetlenia do tego, co robisz, wybierz jedną z tych opcji.

Źródła energii
Źródło zasilania ma kluczowe znaczenie przy wyborze najlepszego oświetlenia zewnętrznego — większość typów oświetlenia ma więcej niż jedną opcję.

Oświetlenie elektryczne

Oświetlenie elektryczne stale świeci jasno i dla nas tak długo, jak tego chcesz. Będąc stałym elementem, musi być zamocowany na swoim miejscu i odpowiednio dopasowany.

jak wybrać oświetlenie zewnętrzne do swojego ogrodu
Oświetlenie zasilane energią słoneczną
Lampy zasilane energią słoneczną nie wymagają żadnego okablowania, ponieważ przechowują energię słoneczną w baterii, która jest aktywowana po zachodzie słońca. Dzięki ulepszeniom technologicznym lampy słoneczne są teraz mocniejsze i trwalsze niż kiedyś, więc nie trzeba ich kupować, aby zachować rezerwę ani martwić się, czy przetrwają do późna w nocy.

Baterie zasilane energią słoneczną wymagają wymiany tylko wtedy, gdy przestaną działać, więc po zakupie lampy zasilanej energią słoneczną po prostu umieść ją w dowolnym miejscu i zapomnij o niej.

Oświetlenie na baterie

Podobnie jak w przypadku opcji zasilanych energią słoneczną, oświetlenie zasilane bateryjnie nie wymaga okablowania i jest przenośne. Jednak w przeciwieństwie do słonecznej, emituje stałą ilość światła, aż do wyczerpania baterii.

Baterie będą musiały być wymieniane co jakiś czas, co staje się bardziej regularne przy większych opcjach oświetlenia lub przy częstszym używaniu. Może to być kosztowne, więc jeśli szukasz większych opcji, które będą używane przez cały czas, zalecamy rozważenie wersji zasilanych energią słoneczną lub elektryczną.

Rodzaje oświetlenia zewnętrznego

Istnieją dwa rodzaje oświetlenia zewnętrznego: funkcjonalne i dekoracyjne .

11Funkcjonalne oświetlenie zwykle jest mocowane na miejscu, pomagając Tobie i innym poruszać się po Twojej przestrzeni na zewnątrz — czy to w ogrodzie z przodu lub na tyłach domu, podjeździe, czy też ścieżkach i alejkach. Może również oświetlać określone obszary, takie jak powierzchnie tarasowe i brukowane.

Z drugiej strony oświetlenie dekoracyjne ma na celu stworzenie atmosfery i nastroju – na przykład podczas organizowania przyjęcia lub jedzenia w nocy na świeżym powietrzu.

Dodaj jedno lub oba do swojej przestrzeni zewnętrznej, aby stworzyć dla siebie idealny projekt oświetlenia.

Funkcjonalne oświetlenie zewnętrzne

Przy poszukiwaniu funkcjonalnego oświetlenia w swoim ogrodzie dostępnych jest wiele możliwości.

Kinkiety
Wykorzystywane do ulepszania wyglądu zewnętrznego domu, a także do oświetlania ogrodu, kinkiety są dostępne w szerokiej gamie wzorów – zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych, które pasują do Twojego wyglądu. Wiele z nich jest wyposażonych w pasywny czujnik podczerwieni (PIR), więc aktywuje się on tylko po wykryciu ruchu w pewnym zakresie (który może wynosić nawet osiem metrów). Zapewnia to efektywne wykorzystanie i oszczędność energii. Te światła oferują wybór źródła zasilania – więc wybierz zasilanie sieciowe, słoneczne lub akumulatorowe w zależności od konfiguracji. Zobacz nasze kolekcje innych lamp koordynujących.

Znane również jako słupki, słupki doskonale nadają się do nawigacji, popularnie używane do oświetlania ścieżek, podjazdów i wejść do domów. Z tego powodu zwykle wymagają zasilania sieciowego i są montowane na miejscu – chociaż oferujemy kilka opcji zasilanych energią słoneczną. Nasze mają wysokość od 0,44 do 1,22 metra (m). Zwróć uwagę na modele z dopasowanymi kinkietami, aby stworzyć skoordynowany projekt w całym ogrodzie.

Światła bezpieczeństwa

Większość naszych lamp bezpieczeństwa jest idealna do odstraszania intruzów i bezpiecznego poruszania się w ciemności . To nie tylko oszczędza energię, ale także zapewnia, że ​​sąsiedzi i dzika przyroda nie są niepokojeni przez stały strumień światła.

Wybierając lampę bezpieczeństwa PIR, zwróć uwagę na kąt wykrywania – informuje on o tym, jak szeroki obszar obejmuje czujnik. Ponadto wiele naszych lamp z czujnikiem oferuje opcję ustawienia czasu świecenia światła po aktywacji, a także wybór poziomu zaciemnienia, przy którym czujnik zaczyna wykrywać ruch.

Światła palików

Rozświetl swoje kwietniki i ścieżki za pomocą świateł palików . Ponieważ są zasilane energią słoneczną, można je szybko i łatwo montować, po prostu wbijając je w ziemię bez okablowania. Nasza oferta obejmuje oświetlenie palikowe o wysokości do 56 cm (cm) dostępne pojedynczo lub w opakowaniach zbiorczych. Dodaj trochę zainteresowania naszymi zmieniającymi kolor modelami. Uzupełnij o nasze reflektory punktowe zasilane z sieci — idealne do podkreślenia określonego elementu w ogrodzie, takiego jak drzewo lub konstrukcja.

Światła tarasowe

Oświetlenie tarasowe dobrze sprawdza się zarówno w przypadku podestów na poziomie gruntu, jak i podniesionych, zapewniając bardzo potrzebne wskazówki podczas poruszania się w górę i w dół po stopniach podniesionych tarasów. Jeśli rozważasz dodanie tarasu do swojego ogrodu, zaopatrz się w oświetlenie tarasowe przed rozpoczęciem budowy, ponieważ muszą one zostać zamontowane w deskach przed zakończeniem.

Nasze lampy tarasowe są dostępne w opakowaniach zbiorczych po dwa, sześć i dziesięć i mogą być zasilane energią słoneczną lub sieciową. Wybieraj spośród różnych rozmiarów i kolorów oświetlenia — białego i niebieskiego — aby znaleźć odpowiednie dla swojego tarasu.

pomysły na zewnętrzne oświetlenie tarasowe
Dekoracyjne oświetlenie zewnętrzne
Stwórz nastrój dzięki naszym nastrojowym opcjom oświetlenia.

Latarnie
Aby uzyskać nastrojową i dekoracyjną opcję oświetlenia, rozważ latarnie . Oferowana w atrakcyjnej gamie kolorów, stylów i materiałów, ta przenośna opcja może być postawiona lub powieszona, tworząc efekty świetlne na różnych wysokościach dla maksymalnego efektu. Wybierz pomiędzy świecami zasilanymi energią słoneczną, baterią lub świecami, a sprytna konstrukcja latarni chroni płomień świecy przed wiatrem.

Światła stołowe

Aby uzyskać oświetlenie nastrojowe, gdy jesz na świeżym powietrzu, sprawdź naszą ofertę lamp stołowych z kamienia, szkła lub metalu. Idealne do stworzenia intymnego i romantycznego nastroju, najczęściej wyposażone są w świeczkę lub lampkę do herbaty – ale warto zwrócić uwagę na dziwną alternatywę zasilaną energią słoneczną. W szerokiej gamie kolorów i stylów pasują do wszelkiego rodzaju ogrodów i stanowią doskonały element dekoracji stołu.

Oświetlenie imprezowe i strunowe

Podobnie jak w przypadku lampek choinkowych, oświetlenie sznurkowe jest idealne do szerzenia ducha imprezy. Dostępna w wersji zasilanej energią słoneczną lub baterią, ta dekoracyjna opcja jest dostępna z białymi, niebieskimi lub wielokolorowymi żarówkami oraz w wielu wzorach, w tym w przyciągających wzrok gwiazdach. Owiń płoty, parasole, kraty lub poręcze, aby oświetlić zabawę w nocy.

Dlaczego nie bezpiecznie zawiesić swoich lamp za pomocą dekoracyjnego wspornika wiszącego kosza lub zewnętrznych klipsów, aby uniknąć uszkodzeń?

Oświetlenie zewnętrzne i stopnie IP

Przy zakupie oświetlenia ogrodowego należy zwrócić uwagę na kilka funkcji i specyfikacji technicznych.

Klasa IP
Lampy zewnętrzne zasilane energią elektryczną, baterią i energią słoneczną mają stopień ochrony IP (ochrona przed wnikaniem). Odnosi się to do tego, jak dobrze są chronione przed wnikaniem wody i brudu.

Pierwsza cyfra oceny IP odnosi się do ochrony przed włamaniem – niezależnie od tego, czy jesteś chroniony przed jego ruchomymi częściami, a także jak chroniony jest sprzęt przed ciałami obcymi:

0: Brak specjalnej ochrony.
1: Ochrona przed dużą częścią ciała, np. ręką (ale bez ochrony przed celowym dostępem); z ciał stałych o średnicy większej niż 50 mm.
2: Ochrona przed palcami lub innymi przedmiotami o długości nie większej niż 80 mm i średnicy 12 mm.
3: Ochrona przed dostaniem się narzędzi, drutów itp. o średnicy 2,5 mm lub większej.
4: Ochrona przed ciałami stałymi większymi niż 1 mm (np. małe narzędzia).
5: Ochrona przed kurzem, który może uszkodzić sprzęt.
6: Całkowicie pyłoszczelny.
Druga cyfra oceny IP odnosi się do ochrony przed wilgocią:

0: Brak ochrony.
1: Ochrona przed kondensacją.
2: Ochrona przed kroplami wody odchylonymi do 15 stopni od pionu.
3: Ochrona przed rozpryskami do 60 stopni od pionu.
4: Ochrona przed bryzgami wody ze wszystkich kierunków.
5: Ochrona przed strumieniami wody pod niskim ciśnieniem (we wszystkich kierunkach).
6: Ochrona przed strumieniami wody i falami.
7: Ochrona przed chwilowym zanurzeniem.
8: Ochrona przed długotrwałymi skutkami zanurzenia pod ciśnieniem.
Na przykład lampa o stopniu ochrony IP 68 będzie bardzo dobrze chroniona zarówno przed wtargnięciem, jak i wilgocią i dlatego będzie idealna do oczka ogrodowego.

Liczba zastąpiona przez X oznacza, że ​​obudowa nie jest przystosowana do tej specyfikacji. Dlatego światło z oceną X4 nie zostało ocenione jako podatne na włamania, ale zapewnia ochronę przed rozpryskami wody w dowolnym kierunku.

Żarówki
Przed zakupem oświetlenia elektrycznego, słonecznego lub zasilanego bateryjnie zastanów się, jakich żarówek używasz.

Żarówki żarowe

Ekonomiczna żarówka, żarówki żarowe działają na zasadzie podgrzewania drucianego żarnika, aż jest tak gorący, że świeci światłem widzialnym – oznacza to, że osiągnięcie pełnej jasności zajmuje kilka sekund. Są najmniej energooszczędne ze wszystkich żarówek i mają krótszą żywotność niż inne opcje. Żarówki również mogą się z czasem nagrzewać, więc jeśli masz dzieci lub zwierzęta, upewnij się, że wybierasz tylko takie oświetlenie, które jest poza zasięgiem, aby uniknąć obrażeń.

Żarówki halogenowe
Żarówki halogenowe zapewniają oszczędność energii do 20% w porównaniu z żarówkami żarowymi i natychmiast osiągają pełną jasność. Są również lepsze dla środowiska, ale podobnie jak żarówki mają krótką żywotność i nagrzewają się, gdy są używane przez dłuższy czas.

Żarówki LED
Żarówki LED (Light Emitting Diode) oszczędzają 90% więcej energii i działają o 30% dłużej niż żarówki tradycyjne. Oferują natychmiast pełną jasność, więc nie musisz czekać na pełne oświetlenie i nie są wykonane ze szkodliwych materiałów, dzięki czemu można je bezpiecznie zutylizować.

Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym przewodnikiem dla kupujących dotyczącym żarówek, aby uzyskać pomoc w wyborze odpowiednich do swojego domu.

Moc żarówki
Mierzone w watach (W).

Odnosi się to do energii uwalnianej przez żarówkę, a tym samym do jej jasności – im wyższa moc, tym jaśniejsze będzie oświetlenie zewnętrzne.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl