Judaszowiec

Liście drzewa Judasza o długości od 6 do 12 cm w kształcie serca pojawiają się jeszcze przed wyrzuceniem liści. Na górze są koloru niebiesko-zielonego i mają szaro-zielony spód. Jesienią liście stają się ochrowo-żółte. W kwietniu roślinę ozdabiają różowe, delikatnie pachnące i skupione kwiaty. Rosną one częściowo bezpośrednio z pnia wieloletniego drewna, co jest uważane za […]

Jarmuż uprawa

Uprawa jarmużu (odmiana kapusty) – z artykułu dowiesz się jak uprawiać jarmuż od sadzonki jarmużu aż do zbioru. To jeden z przedstawicieli superfoods – zarówno smaczny jak i łatwy w uprawie. Kiedy już dowiesz się jak uprawiać jarmuż, nie ma odwrotu. Jest to zdrowa i smaczna roślina. Do tego łatwa w uprawie i dobrze wygląda […]

Werbena patagońska

Niewiele roślin może pochwalić się taką karierą jak werbena patagońska. Do niedawna prawie nieznana i rzadko spotykana w ogrodach, niemal z dnia na dzień stała się hitem i jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Przybyłą do nas z ameryki południowej. Ceniona jest zarówno przez doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy z sukcesami mogą […]

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękna lilia afrykańska

Agapant afrykański (Agapanthus africanus – zwany również lilią afrykańską) to delikatna bylina zielna o jasnych liściach i niezwykłych kwiatach, jest to to wieloletnia roślina kłączowa. Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, kształtowania krajobrazu i układania bukietów. Agapant afrykański fascynuje drgającymi płatkami w pastelowych odcieniach. Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest bezkres Afryki Środkowej […]

Warzywa krzyżowe

Rodzina warzyw krzyżowych wzbudziła duże zainteresowanie w świecie zdrowia ze względu na zawarte w nich związki zwalczające raka. To sprawia, że ​​wielu ogrodników zastanawia się, czym są warzywa krzyżowe i czy mogą je uprawiać w swoim ogrodzie. Dobre wieści! Prawdopodobnie już uprawiasz co najmniej jeden (i prawdopodobnie kilka) rodzajów warzyw krzyżowych. Spis treści Co to […]

previous arrow
next arrow
Ogród

Jak uprawiać ziemniaki w swoim ogrodzie?

Jak uprawiać ziemniaki w swoim ogrodzie?

Uprawa ziemniaków w przydomowym ogródku jest prostsza niż mogłoby się wydawać! W tym poście pokażę Ci wszystko, co musisz wiedzieć, aby uzyskać największe i najlepsze plony.

Jak uprawiać ziemniaki w swoim ogrodzie?

Ziemniaki należą do najczęściej uprawianych roślin na całym świecie, więc dlaczego nie spróbować ich uprawy we własnym ogrodzie?

Możliwość wyboru ulubionych odmian i zbieranie pysznych nagród to naprawdę satysfakcjonujące doświadczenie.

Poniżej przeprowadzę Cię przez wszystko, czego potrzebujesz, jak uprawiać ziemniaki. Dowiedz się, jak zapewnić najlepszą glebę i nawozy, jak je podlewać, jak radzić sobie ze szkodnikami lub chorobami i wiele więcej.

Na wolności ziemniaki są w rzeczywistości bylinami pochodzącymi pierwotnie z Ameryki Południowej. Są to liściasta, zielna roślina, która może osiągnąć wysokość 3-4 stóp.

Ale uprawiamy ziemniaki jako rośliny jednoroczne na całym świecie, ponieważ musimy je wykopać, aby zjeść pyszne bulwy.

Powiązany post: Uprawa warzyw: najlepszy przewodnik po ogrodzie warzywnym

RÓŻNE ODMIANY ZIEMNIAKÓW

Istnieją setki odmian i kilka sposobów klasyfikacji ziemniaka. Możesz znaleźć je, o których mowa po nazwie, kolorze lub czy są zbierane wcześnie, w połowie lub pod koniec sezonu.

Być może najbardziej użytecznym sposobem mówienia o odmianach dla ogrodników domowych jest jednak zawartość skrobi. Wiedza o tym, jak chcesz z nich korzystać, pomoże Ci wybrać te najlepsze dla Ciebie.

Wysoka skrobia – te mączne, suche ziemniaki najlepiej są pieczone, gotowane lub smażone i obejmują popularne odmiany, takie jak Russet lub Idaho.
Woskowaty — niska zawartość skrobi pomaga tym odmianom zachować swój kształt, dzięki czemu idealnie nadają się do pieczenia, zup i gulaszu. Wypróbuj czerwone, białe lub palcowe.
Uniwersalne — średnia zawartość skrobi sprawia, że ​​doskonale nadają się do każdego zastosowania. Do tej kategorii należą niebieskie, żółte i wszystkie rodzaje młodych ziemniaków.

JAK ROSNĄ ZIEMNIAKI?

6Prawdopodobnie nie jest dla ciebie zaskoczeniem, że bulwy ziemniaka rosną pod ziemią. Ale możesz nie wiedzieć, że faktycznie tworzą się wzdłuż środkowej winorośli, a nie na końcu korzeni.

Gdy winorośl staje się wyższa, ogrodnicy kopią lub „wznoszą” ziemię wokół niej. Im więcej jest zakopany, tym więcej uformuje się bulw, zwiększając twoją nagrodę.

Ziemniaki rosnące w ziemi

JAK UPRAWIAĆ ZIEMNIAKI

Zanim zajmiemy się pielęgnacją roślin ziemniaka, najpierw musisz wiedzieć, gdzie i jak je sadzić. Wybór odpowiedniego miejsca jest ważnym krokiem do udanego plonu.

GDZIE UPRAWIAĆ ZIEMNIAKI

Najlepiej uprawiać ziemniaki na świeżym powietrzu, w pełnym słońcu, na żyznej, gliniastej glebie, która dobrze drenuje. Można je sadzić na podwyższonych rabatach, działkach ogrodowych, a nawet dużych pojemnikach.

 

JAK SADZIĆ ZIEMNIAKI

Rośliny ziemniaka wyrastają z oczek dojrzałych bulw, zwanych sadzeniakami, które wiosną lub w Internecie można znaleźć w lokalnej szkółce.

Pokrój swoją początkową spud na 6 cm  kawałki, które zawierają oko lub dwa. Następnie pozostawić do wyschnięcia (wysuszenia) w temperaturze pokojowej na kilka dni przed sadzeniem.

Wykop rów o głębokości co najmniej 15 cm i rozstaw każdy kawałek w odległości 12 cali z oczami skierowanymi do góry. Pobierz moje pełne instrukcje krok po kroku, jak je sadzić tutaj .

 

Sadzenie ziemniaków

INSTRUKCJE DOTYCZĄCE PIELĘGNACJI I UPRAWY ZIEMNIAKÓW
Gdy Twoje rośliny ziemniaczane zaczną rosnąć, zapewnienie najlepszej opieki przez cały sezon zwiększy Twoje szanse na dobry plon. Te wskazówki pomogą Ci dać im wszystko, czego potrzebują.

ŚWIATŁO SŁONECZNE
Rośliny ziemniaka rozwijają się w pełnym słońcu, najlepiej przez 6-8 godzin dziennie. Poradzą sobie z półcieniem, ale nie sprawdzą się tak dobrze.

 

Jeśli uzyskają zbyt dużo cienia, albo w ogóle nie wytworzą żadnych bulw, albo te, które się tworzą, będą bardzo małe.

Dojrzała roślina ziemniaczana w ogrodzie
WODA
Potrzebują stałego nawilżenia, aby wytworzyć bulwy dobrej wielkości, idealne jest 1-2” na tydzień. Jeśli nie mają wystarczającej ilości opadów, sprawdzaj je co kilka dni i podlewaj ręcznie, jeśli to konieczne.

Rzadkie, niespójne lub brak wody może powodować deformacje, deformacje lub małe ziemniaki. Niedrogi miernik wilgotności pomoże Ci to zrobić dobrze.

Podczas kwitnienia będą potrzebować więcej, więc miej na nie oko. Następnie liście zaczną żółknąć i umrzeć. W tym momencie całkowicie przestań podlewać.

Powiązany post: Jak podlewać ogród warzywny, we właściwy sposób!

TEMPERATURA

Użyj termometru glebowego , aby go zmierzyć i dodaj ściółkę wokół łodyg, aby korzenie i ziemniaki były chłodne, jeśli zrobi się zbyt ciepło.

 

NAWÓZ
Najlepszym nawozem do uprawy ziemniaków jest naturalna formuła , która jest bogata w fosfor, ale uboga w azot. Za dużo azotu da ci piękne, zielone liście, ale małe lub słabo rozwinięte bulwy.

Używanie wysokiej jakości kompostu , płynnej emulsji rybnej , odlewów z robaków lub herbaty kompostowej to również świetny sposób na zwiększenie składników odżywczych.

Rozpocznij nawożenie ziemniaków, gdy rośliny zaczną rosnąć i kontynuuj co miesiąc, aż liście zaczną obumierać późnym latem lub wczesną jesienią.

Udostępnij

O autorze

Ikss czyli Tomek. Interesuję się tematami okołoogrodowymi. Ikss niedawana publikuje na blogu porady-działkowe.pl

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.